2018 İtibariyle Yapabileceğiniz, Popülaritesi En Yüksek 3 İş Fikri!

0
1334
popülaritesi en yüksek olan 3 iş fikri

Bir işe başlayabilmek her ne kadar risk teşkil etse de, gelecek vadeden bir sektörde yer almak veya alabilmek mevcut riskinizi olabildiğince kıracaktır.
Zaman, piyasa ve rekabet koşulları, bir fikri veya işi canlandıradabilir yokta edebilir. Bu noktada, hangi endüstrilerin piyasa koşullarına hakim olduğunu bilmek kritik önem taşımaktadır. O yüzden gelin, günümüz koşullarında hangi sektörler piyasada etken halde birlikte inceleyelim:

E-Spor

oyun oynayarak para kazanabilmenin yolu
e-spor yapılan arena

İnsanların bilgisayar başında saatlerce oturduğunu düşünmek veya görmek bir çoğumuza ilginç geliyor. Ancak yine durum bildiğimiz gibi değil. Özellikle genç nesilin, en çok tercih ettiği bir sosyal aktiviteden hatta bir sektörden bahsediyoruz. Hızla büyüyen ve özellikle oyun içi analitiğe, oyuncu verilerine ve izlemeye odaklanan yeni girişimler için büyük fırsatlar yaratacak bir sektördür e-spor. Dünya devi e-ticaret sitesi Amazon bile bu sektörün büyüklüğünün farkına vararak, Twitch isimli canlı video oyunu etkinliği yayınlayan bir ağa 970 milyon dolar ödedi. Ayrıca bu sektörün, sadece ABD’de 2020 yılına kadar, 1,7 milyar dolarlık bir rant sağlayacağı öngörülmektedir. Eğer bilgisayar oyunlarına karşı ilginiz varsa, oynamak yerine bu gibi alana nasıl bir hizmet vereceğinizi düşünüp piyasada ki yerinizi alabilirsiniz.

Alternatif Proteinli Gıda Ürünleri

protein değeri yüksek gıdalar
protein oranı en yüksek olan besinlerden bir tanesi çekirgedir

Teknolojik ilerlemenin hız kesmeden devam ettiği bu süreçte, yediğimiz ve içtiğimiz şeyler bile bu ilerlemeden nasiplenmiş durumda. Özellikle insanlar yemek konusunda alternatif proteinli gıdalara çokça ilgi gösteriyor. Bu sebeple de proteinli gıda sektörü hızla büyüyor. Bezelye, çekirge, kinoa gibi ürünlerden elde edilen proteinler ve bitkilerden üretilmiş et benzeri gıdalar ve sütler, insanların yeme alışkanlığına farklı bir boyut kazandırmaktadır. Dünya geneli Pazar boyutu 2016 senesinde 4,2 milyar dolarken, bu rakamın 2022’ye kadar % 6,8 artacağı da tahminler arasında.

Konserve Şarap Üretimi

dünyanın en popüler içeriklerinden biri konserve şaraptır
konserve şarap aslında kutulanmış şaraptır

Türkiye’deki alkollü içeceklerin konumu bu işi yapmaya müsaade etmiyor gibi gözükse de durum hiçte göründüğü gibi değil. Ülkemizde olmasa bile konserve şarap sektörünün popülaritesi, Avrupa ülkelerinde oldukça artmıştır. Hatta bu sektör, hem şarapların alışılmışın dışında teneke kutularda satılmasını hem de konserve çeşitliliği sağlayacak yeni işletmeleri kapsamaktadır. Ülkemizin ise, şarabın ham maddesi olan üzüm konusunda ki üretkenliği, Avanos ve Şirince gibi sektörün öncü yerlerine sahip olması özellikle ihracat açısından kesinlikle değerlendirilmelidir.
Özellikle şarabın alışılmışın dışında ambalajlanması tüketicileri cezp ediyor. Ayrıyeten şişe şaraplara göre daha kullanışlı ve tek içimlik olması kolay gizlenebilirlik sağladığından, yine tercih edilişini şişe şaraplara nazaran artırıyor. Sadece ABD’de, konserve şarap satışları 2014 senesinde 3 milyon dolarlık bir gelir sağlarken, 2017’de bu rakam 32 milyon dolara kadar yükselmiştir. Bu durum, ülkemizde bu sektöre hizmet edenler ve etmeyi düşünenler için iyi bir fırsat olabilir.

UstaGirişimci ile kalın…