23 Yaşında Milyoner, 35 Yaşında Milyarder Olan Girişimci!

0
1639
spotify nin kurucusu kimdir

Spotify müzik yayını platformunun kurucu ortağı ve CEO’su olan Daniel Ek, popüler müzik yayını hizmetini başlatmasının ardından teknoloji sektörünün en yeni milyarderiydi . Ticaretinin ilk günü, sahip olduğu %9’luk hisse yaklaşık 2,5 milyar dolar değerine ulaşmıştır.

Peki, kimdir Daniel Ek?

daniel ek kimdir
Daniel ek=Spotify kurucusu

Aslında, İsveç doğumludur. Erken yaşlarda(13) kod yazmayı öğrenmeyi başarmıştır. (Ona kod yazmayı öğreten ise, Swede isimli arkadaşıdır.) -.com uzantılı alan adlarının hayatımıza girmesiyle, şirketlere web tasarımı yapmaya başlamıştır. Bunu , okuduğu lisenin bilgisayar laboratuarında ve kendi odasında ailesinin dahi haberi olmadan yapmıştır. Bir ay içerisinde ise, 50 bin dolara yakın para kazanmıştır.

Not: Gerçekten de ailesi onu, pahalı video oyunları ve gitarlar alana kadar fark etmemiştir. Verdiği bir röportajda da, ”1957 Fender Stratocaster marka orijinal gitara ve daha da fazlasına sahip olan 13 yaşında birinin olduğunu düşünmüyorum. Ama ben yaptım” demiştir.

18 yaşına geldiğinde, geneli bilgisayar programcılarından oluşan 25 kişilik çalışma ekibini oluşturmuştur. Bu seviyeye gelmesine sebep olan şey ise, evde ve okulda çalışmaktan sıkılmasıdır. İsveç Devletinin, kendisinden büyük tutarda vergi istemesi ve kendisinin bunu karşılayamayacağını düşünerek, 2002 yılında liseyi bitirip İsveç Kraliyet Enstitüsü’nde mühendislik eğitimi almaya karar vermiştir. Ancak, üniversiteyi sekiz hafta sonra bırakmıştır. Kısa bir süre sonra, eBay’e satılan Tradera adlı bir e-ticaret sitesi de dahil olmak üzere bir çok teknoloji şirketinde çalışmaya başlamıştır. Ayrıca, bir online oyun şirketi olan Stardoll’da baş teknoloji sorumlusu olarak görev yapmıştır.

23 yaşına geldiğinde, Adigo isimli kendi dijital pazarlama firmasını kurmuştur. Kurmuş olduğu bu firmayı ise, 2006 yılında İsveçli dijital pazarlama firması olan TradeDoubler’e 1,25 milyon dolar karşılığında satmıştır. Yani, ilk Spotify uygulamasını başlatmasından iki yıl önce, milyoner olmuştur.

Daha bu yaşındayken kendisini bir nevi emekliye ayırmış, aldığı lüks daire ve ferrarisi ile uzun süre eğlenmeyi tercih etmiştir. Ancak bu yaşam tarzı onu depresyona sürüklemiştir. Yine vermiş olduğu bir röportajda, ” Çevremde hoş olmayan insanların olduğunu farkettim. Onlar sadece beni kullanıyorlardı ve gerçek dost değillerdi. İyi zaman dostlarıydı ve ben biliyorum ki kötü bir duruma düşseydim beni olduğum gibi bırakırlardı.”

Daha sonra, kendisi için en önemli şeyin ne olduğunu düşünerek, müziğe ve teknolojiye olan ilgisinin her şeyden daha önemli olduğu kanısına varmıştır. Bu kanıya varmış olması, onun en büyük projesini başlatmasına sebep olmuştur. 2006 senesinde TradeDoubler’in kurucu ortağı Martin Lorentzon ile ”Spotify” fikrini ortaya atmışlardır.

müzik uygulaması spotify
Spotify müzik uygulaması kurucusu: Daniel Ek

Şimdi, Spotify dünyanın hemen hemen her yerinde hizmet vermektedir. Şirketin en son yayınladığı verilere göre , 71 milyon ücretli abonesi ve yaklaşık 160 milyon aylık kullanıcısı vardır. 2017 yılında yaklaşık 5 milyar dolarlık gelir elde etmiştir. Bazı analistler ise, Spotify’nin ücretli abone sayısının 2020 yılına kadar iki katına çıkabileceğini düşünmektedir.

Bilgiyle ve UstaGirişimci‘yle Kalın…