3300 Tane Patentli Buluşu Olan, Dünyanın En Üretken Mucidi İle Tanışın!

0
2595
dünyanın en çok buluş yapan insanı

Hiç ismini duymadığınız dünyanın en ünlü mucidi ile tanışın. En büyük buluşu belki de kendisidir.

Yoshiro Nakamatsu. Kendi deyimine göre; ”Thomas Edison’dan bile daha mucit”.

bin den fazla buluşu olan insan
dünyanın en üretken mucidi Yoshiro Nakamatsu

Adına 3500’ün üzerinde patenti olan ve şuan yaklaşık 90 yaşında olan bu mucit, hala dipdiri. Yapmış olduğu tüm icatları sayamayız belki ama bazıları şu şekilde: CD, DVD, faks makinesi, taksi sayacı, dijital saat, karaoke makinesi, CinemaScope, yaylı ayakkabılar, dünyanın en küçük kliması, su ile çalışan su motoru ve daha niceleri…

ilginç buluş bilek telefonu
bilek telefonu

Geçtiğimiz yıllarda vermiş olduğu bir röportajda;

“87 yaşındayım ve yıllar boyunca ortalama zekaya sahip insanların bile iyi fikirlere sahip olmasını sağlayacak teoriler keşfettim. İnsanlar hep aynı hataları yapıyor, ama eğer teorimi takip ederlerse o zaman bir mucit olabilme şansları oldukça yüksektir.’’

Peki, bu çılgın mucit insanlara ne öneriyor:

1. Sakin Bir Odaya Girin
“Sürecin ilk adımı, sakin bir odaya girmektir. Gireceğiniz bu odanın içinde hiçbir çivi ve hiçbir metal eşya olmasın. Bu oda, sizleri tüm kötü ve eski fikirlerden uzaklaştırır, temizler ve yaratıcılığa hazırlar. ”
Not: Kendisine ait olan sakin odanın, 24 karat altınla döşeli olduğu söyleniyor. Bunu radyo, televizyon ve internet dalgalarını engellemek için yapıyormuş.

2. Dinamik Odaya Geçin
Sürecin ikinci adımı ise, dinamik odaya girmektir. Bu oda tamamen sessiz olmalı ve asla ses geçirmemeli.

Not: Kendisi bu odayı, sevdiği ve kendini daha yaratıcı yaptığını düşündüğü müzikler dinlemek için kullanıyormuş. Aynı zamanda bu oda, siyah ve beyaz renklerle boyalı, karanlık ortama sahipmiş. Çizgili duvarların ve özel görsel-işitsel ekipmanların olduğu ilginç bir oda.
Müzik tercihinde ise, Beethowen’ın beşinci senfonisini tercih ediyormuş.

3. Su Altında Durun
“Öğrenmiş olduğum bir şey, oksijen fikirlerin düşmanıdır. Bu yüzden ondan uzaklaşmak yani oksijensiz kalmak, ihtiyacınız olan en iyi fikirleri ortaya çıkarmak için iyi bir yöntemdir. Bu su altına dalıp, nefesinizi tutmak anlamına gelmektedir. En iyi fikirler o zaman gelecektir. ‘’

Yapıklarının çoğu ciddi ve özellikle bilgisayar teknolojisini değiştirmeye neden olsa da, eğlenceye hitap eden birçok buluşu da mevcuttur.

bir buluşun en iyi yapılacağı yer su altı
nakamats su altında ve kendi bulusu olan ıslanmaz kağıt ve kalemde elinde

“Suyun altına dalıyorum. Oksijen yok. O zaman beynimin oksijene ihtiyacı oluyor. İşte o an beynim çok daha fazla çalışmak zorunda kalıyor. Mükemmel icatlar yarattığım yer burası, su altı. ”

Not: Bu süre zarfında fikirlerini yazabilmek için NakaMats, “bir fikir anında geliyor ve anında yok oluyor” diyerek su geçirmez kağıt ve kalem bile icat etmiştir.

Bu teknikler, tabiî ki de herkes için uyumlu olmayabilir. Ancak tartışılması ve konuşulması gereken, onun bu yöntem ile neler yapabildiğidir.

nakamats’ın çalışma odalarından biri

NakaMats, 2013 yılında kanser teşhisi konulduğundan beri, kendi terapisini icat ve takip etmeye odaklanmıştır. Odaklanması boş durduğu anlamına gelmesin. Hala; nükleer enerjiye bir alternatif bulmak, yeni bir toplu taşıma aracı icat etmek, Big Data’yı daha kolay bilgi depolamaya olanak tanıyan bir cihazla yönetmek ve dünyanın gençlerini daha iyi mucitler haline getirmek gibi hedefli vardır.

Bilgiyle kalın.