400 Bin Doları Veren Herkes, Arabasıyla Uçacak!

0
1472
uçan araba

Hollandalı PAL-V şirketi, 2019’a uçarak girmeyi planlıyor. Geçtiğimiz günlerde birçok medya kuruluşu tarafından da haberi yapılan ‘’dünyanın ilk uçan arabası’’ haberi ortalığı biraz heyecanlandırmışa benziyor.
uçan arabayı hangi ülke yaptı
PAL-V Liberty;
İsviçre’nin Cenevre kentinde ki otomobil fuarında’da ilk kez görücüye çıktı. Tanıtımı yapılır yapılmaz şirket aracı yasal hale getirmek için, nihai sertifika sürecini hızlandırmaya çalıştıklarını da söyledi.

Üç tekerlikli bir tasarıma da sahip olması bir hayli dikkat çekici. İlk bakıldığında tek kişilikmiş gibi duruyor ama bu araç iki kişilik.
Uçuş gücünü, üzerinde bulundurduğu iki adet rotax uçak motorundan alıyor ve hem Avrupa da(EASA) hem de ABD’ de(FAA) uçabilmesi için, tüm uçuş yönetmeliği donanımlarına ve ayrıca tüm kara yollarını yönetmeliği donanımlarına da sahiptir.

910 kilogram kaldırma, 20 kilogram bagaj ve 100 litrelikte yakıt kapasitesine sahip. Normal ticari araç gibi kullanılırken saatte 160 kilometrede hız yapabilmektedir.
Bu arabanın yerden yükselip uçabilmesi için 330 metrelik, inerken ise 30 metrelik bir alana sahip olması gerekmektedir. Havada iken saatte 180 kilometrelik hıza ulaşabilmektedir. Maksimum 3,5 kilometrelik yükseklikte çalışabilmektedir. 500 kilometrelik uçuş aralığına ve 4,3 saatlik dayanıklılık süresine sahiptir.

SONUÇ:
Bu aracın uçması için bir sakınca gözükmüyor gibi. Üretici bütün izinleri almış. Ancak iniş ve kalkış için gerekli olan 330 ve 30 metrelik pistler nasıl ayarlanacak, sürüş yapılabilmesi için lisans veya ehliyetler nasıl verilecek hiçbir bilgimiz mevcut değil. Bildiğimiz kadarıyla siparişler alınmış. 2019’da da müşterilere anahtarları teslim edilecek diye bir planlama mevcut. Alacak olanlara şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

Not: Aracın, Sport ve Pioneer olmak üzere iki modeli var. Fiyatı ise 400 bin dolar. Türk lirasıyla bugün ki değeri tam olarak, 1.545 milyon TL.

UstaGirişimci ile kalın…