Alışveriş Yaparken Profesyonel Bir Şekilde Kandırıldığımızın 8 Kanıtı!

0
1631
alışverişin gizli hileleri

Hepimiz alışveriş yaparken aslında manipüle edildiğimizi biliyoruz, ama yine de üzerimizde oynanan akıl oyunlarının gerçek boyutunu kabul etmek istemiyoruz.

pazarlama stratejileri

İnsanlar fiyatlandırma stratejisi ya da pazarlama psikolojisi uzmanı olmasa da, birçoğu hem alışveriş yaparak hem de perakendeci olarak deneyim kazanmaktadır. Her ne kadar deneyim sahibi olunsa da, kaçınılmaz olduğu kadar sinsi olan ve oldukça dikkat çekici bazı pazarlama taktiklerinden birkaçını sizler için derledik:

1. Ankraj Fiyatlandırma
ankraj fiyatlandırma nedir
Taktik kısaca şu: Perakende fiyat 159.99TL iken, bizim fiyatımız 99.99 TL.Haftanın herhangi bir gününde büyük fiyat indirimleri bulabileceğiniz bir AVM’ye gittiğinizi veya evinizde otururken çeşitli E-ticaret sitelerinde sörf attığınızı düşünün? Tartışmasız en sık rastlayacağınız şey bu tarz fiyatlandırmalardır. Ve emin olun bu yaptıkları basit hamle ile her yerde zaman kazanıyorlar.

Psikolojik fiyatlandırmalara sosyal medya üzerinden satış yapan çeşitli kişiler ve firmalar da dahil olmaktadır. Amaç insanları etkilemek ve onların cebinden para çıkarmak olunca, adım attığınız her yerde bu fiyatlarla karşılaşmanız mümkündür.

Bahsetmiş olduğumuz bu taktik, biraz ilginç gelecek olsa da tüm ülkelerde yasal değildir. Mesela, Danimarka’da böyle bir fiyatlandırma yapabilmek için en az iki hafta boyunca ürünün kendi fiyatından satılmaması gerekmektedir. Yani, ürününüz iki hafta reyonunda duracak. Eğer bu ürününüz iki haftalık süreçte satılmazsa, ilk fiyatının reklamını yapabilirsiniz. Eğer ürünü bu indirimli fiyat olarak satmaya devam ederseniz ve ürünün reklamını yaparsanız, mevcut fiyatınız önceki fiyat olarak kabul edilmektedir.
Bu fiyatlandırma stratejisine genellikle “ankraj” adı verilmektedir. Çünkü bu fiyatlandırmada satıcı, ilk teklif olarak mümkün olan en yüksek tutarı ve daha sonra kendi satış fiyatını belirlemeye çalışır. Böylece insanlar teklifleri karşılaştırılarak satıcının çok cömert olduğunu düşünmektedir. Zaten amaçta budur.

2. Yem Fiyatlandırma
yem fiyatlandırma nedir
Daha ucuz fiyatların karşılaştırmalı olarak ekonomik görünmesini sağlamak için, ürünlerin başka versiyonlarını oluşturarak yüksek kârlı ürünlerin satışını artıran bir taktiğe hoş geldiniz.

Bu fiyatlandırma da ise taktik şöyledir: “Küçük ve Büyük boy seçeneklerinde patlamış mısır alacaksınız diyelim. Küçük boy 2 TL, büyük boy 8 TL ise, çoğu kişi küçük boy almayı tercih edecektir. Ancak, büyük boya 6 TL gibi bir fiyat eklerseniz, çoğu kişi 2 TL kar ettiğini düşünerek büyük boy mısır alacaktır.

3. Menü Mühendisliği Fiyatlandırması
menü mühendisliği fiyatlandırma nedir
Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yem fiyatlandırmanın bir uzantısı olarak, bu taktik aynı zamanda “keyfi bir tutarlılık” örneğidir. Bu terim, fiyatlandırmanın tamamen keyfi olduğunu ifade etmektedir. Ancak bir kez fiyat belirlendikten sonra, tüketicilerin önlerindeki diğer tüm fiyatları görmesini istemektedir.

Restoranlardaki ve kafeler de ki çoğu menüler gerçekten pahalı bir sayfaya sahiptir. Bu sayfa aslında insanların bu ürünlerden satın almalarını için değil, diğer her şeyin insanlara daha ucuz görünmesini sağlamak için yapılmıştır.

4. Başkasına Kaptırma Hissiyatı Oluşturarak Satma
son 3 bilet
Bu fiyatlandırmayı tanıtmanın iki yolu vardır: İlk olarak ürün, çok sınırlı bir stoğa sahip olarak sunulur. Böylece müşteri ürünü ya şimdi satın almayı veya asla satın alamamayı seçmelidir. İkinci olarak ürün artık “sınırlı bir süre teklifi ”nin bir parçasıdır. Ürüne, size verilen süre içerisinde doğru düzgün ihtiyacınız olduğuna karar bile vermeden sahip oluyorsunuz. Daha sonra hayatınıza devam ederken ürüne gerçekten de hiç ihtiyaç duymadığınızı fark ediyorsunuz. Bu nedenle bu pazarlama türü, tüketiciye ürünleri kaçırdıkları hissiyatı vermeye çalışmaktadır.

‘’Şimdi satın almazsan, büyük bir fırsatı kaçıracaksın.’’

Bu taktikle en çok, seyahat rezervasyon ve e-ticaret sitelerinde karşılaşılır. Bu uçuş için sadece son 3 koltuk! Şu anda on beş kişi bu teklife bakıyor! Sonrası mı? Daha hızlı koşuşturma yani bir an önce alma isteği!

5. Kayıp Liderleri Fiyatlandırması
kayıp lider
İndirim perakendecilerinin ve büyük mağazalarının köşe taşı olan bu fiyatlandırma stratejisi, çok uzun zamandır kullanılmaktadır. Tüketiciler rasyonel bir karar olduğu için aradıkları kayıp lideri satın alacaklardır. Ancak mağazadayken akıllı ambalajlar ve mağaza içi pazarlama stratejileriyle tarafından tahrik edilerek başka satın alımlara da yönlendirileceklerdir.

Mağazaya giriyorsunuz ve bir ya da iki şeyin çok iyi fiyatlara sahip olduğunu görüyorsunuz. Bu şeyler sizi daha da içeri çekiyor ve siz de o gün aklınızda olmayan birkaç şey daha satın alıyorsunuz. İyi bir taktik değil mi?

6. Gruen Transferi 
Avm lerde neden çok geziyoruz
Hiç, bir labirentte alışveriş yapıyormuş gibi hissediyor musunuz? Bir alışveriş merkezinin yılan düzeni, bir marketin verimsiz kat planı ya da Ikea’nın tüm katları aslında Gruen transferi olarak adlandırılır.
Alışveriş merkezi mimarı Victor Gruen tarafından isimlendirilen Gruen Transferi, ziyaretçilerin ilgisini çeken alışveriş planlarına atıfta bulunarak, dürtü alımlarını arttırmak amacıyla insanları yavaşlatmaktadır.
Bir alışveriş merkezine girdiğinizde ve bu düzen ile karıştığınızda, neden orada olduğunuzu unutuyorsunuz ve bunun yerine dürtüsel bir alıcı haline geliyorsunuz. AVM’lerde başı boş dolaşmanın bile bir sebebi var.

7. Hediye Kartları
hediye çeki
Bu strateji yüksek kâr marjı sağlayabilmek için oldukça sinsi birde yoldur.
Harika bir hediye fikri olarak pazarlanmaktatır ve perakende sektörünün en büyük aldatmacası olarak nitelendirilebilir. Çünkü alınan her hediye kartı %35 ürün iadesi anlamına gelmektedir. Yani 100 TL’lik bir hediye kartına sahipseniz ortalama 135 TL’lik alım hakkına sahip olursunuz. Diğer sorunlu olan yanı ise, zaman sınırlamasına tabi olmasıdır.

Örneğin, 300 TL üzeri yapacağınız alışverişe verilen 50 TL’lik hediye kartının kullanım süresinin 1 haftayla sınırlı olması gibi. Ötesinde ise, kaybolan ve unutulan yüzlerce liralık hediye kartları… Bu yüzden satıcılar, sizlere hediye kartlarıyla kullanışlı bir hediye sunuyor gibi gözükürken, asıl sizin satıcıya gerçekten bir hediye verdiğinizi unutmayın.

8. Bir satın alana, bir bedava
bir alana bir bedava nın amacı nedir
Pazarlamacılığının en güçlü silahlarından biridir. Çok daha farklı uygulamaları da vardır. İlginç olan her ne olursa olsun insanların bu kelimeyi duymasıyla veya görmesiyle daha fazla satın alım yapmaya yönelmesidir.

Özellikle ayakkabı ve kıyafet için alışverişi yaparken, karşılaşabilirsiniz. “Eşit ya da daha az değere sahip” ikinci bir öğeyi bakmanız, genellikle istediğiniz şeyden daha pahalı bir şey satın almanızı sağlamaktadır. Bu yaklaşımın hepsi de yarı ürün satışlarını ortadan kaldır