Alternatif Kazanç Kapısı Olarak Nitelendirdiğimiz Bir Uygulama;”Pazar Tezgahı Kiralama”

0
3357
pazar tezgahı kiralama iş fikri

Bu yazımda sizlere birçoğumuzun bir dönem aklından geçirdiği ‘pazarcılık’ işinden ve bu alana ait alternatif fikirlerden bahsedeceğim.
Semt pazarlarına gidip alışveriş yapmayanımız yoktur her halde. En azından önünden veya arkasından geçmişliğimiz vardır. Hiç merak ettiniz mi acaba pazarlardaki işleyiş nasıldır?
Açık veya kapalı olarak görebileceğimiz halk pazarları haftanın belirli günleri kurulur. Pazarın bir yerleşim planı vardır ve bu plan belediyeler tarafından belirlenir. İsteyen istediği yere gelişigüzel tezgâhını açamaz. Dikkat ederseniz her pazar kuruluşunda aynı noktalarda aynı kişileri görürsünüz.
Belediyeler pazarları parsellere ayırır ve pazarcılara bu parsellerden yer tahsis eder. Yani pazarcılar pazarda bir yere sahip olur ve satışlarını burada yaparlar. Açık pazarlarda parseller kiralanır, kapalı pazarlarda ise parseller pazarcılara satılır. Eğer böyle bir işe girmeyi düşünüyorsanız öncelikle bir Pazar yerine sahip olmanız gerekir. Genellikle bu yerler tamamen dolu olur ve belediyelere başvurduğunuzda size verecekleri bir parselleri olmadığını söylerler. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey pazar yeri sahiplerinden bu yerleri bir süreliğine kiralamak olacaktır. İşte bizim sizlere sunacağımız alternatif iş fikri tam olarak bu konuyla alakalıdır.
Bir pazar yeri edinebilirseniz bu yeri pazarcılık yapan kişilere kiralayarak ciddi rakamlar kazanabilirsiniz. Yeni açılacak olan pazar yerlerini keşfedip gerekli yerlere müracaat ederek veya parselini satmak isteyen bir pazarcıdan bu yeri satın alarak sizlerde bir tezgâha sahip olabilirsiniz. Sonrasında ise yapmanız gereken bu yeri kiralamak. Daha yoğun pazarları tercih ederek kira bedelini olabildiğince yükseltebilirsiniz. Kiraya verdiğiniz kişinin ne kadar kazandığı veya kazanamadığı sizi ilgilendirmez. Siz sadece kira ücretini alıp ‘’size uyurken para kazandıran bir yatırımın’’ keyfini sürersiniz.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz.Bizi takip etmeye devam edin.