Amazon.com’un Kurucusundan 14 Girişimcilik Dersi!

0
2056
jeff bezos

Dünyanın en büyük online perakendecisini yaratmak, 178 milyar doların üzerinde net gelir elde etmek ve son zamanların en usta girişimcisi olmak için ne gerekir?
Bu soruları kişinin kendisine sormak, en iyi cevabı almanızı sağlayacaktır.
Siz okuyucularımızla aşağıda Bezos’un inanılması güç hayat hikayesinden çıkardığımız 14 dersi, kendi girişimcilik hayatınıza uygulayabilmeniz için paylaşacağız.
jeff bezos kimdir

1- Kendi Yasanız Olsun
Burada kanundan kasıt, evreni irademize götürebileceğimiz kasıtlı eylemlerimizdir.
Ancak eylemle ilgili yaygın bir yanlış anlama var: ‘’Bir şey yapmadan önce yapılması gereken doğru eylemi bilmeliyiz.’’ Bu düşünce tarzı bizi analiz felcine yani eylemsizliğe götürmektedir.
Bezos ise, bu tuzağa düşecek bir karaktere sahip değildi ve bunu da şu sözüyle ifade etti:
“Sadece bildiğiniz şeyleri yapmaya karar verirseniz, masada çok fazla fırsat bırakırsınız.”
Bu düşüncesiyle yaptığı en büyük giriş hamlesi ise, Amazon’un tüm alan adı haklarını almak oldu. Gerisi kendiliğinden geldi. Ancak bu hiçte kolay olmadı. Çünkü Bezos’un geçmişinde Ebay ile rekabet edememekte vardı. Yılmamak ise en büyük kazancı oldu. Yapmış olduğu başarısız hamleleri ise;
“Bazen karanlık geçiş yollarına gitmeye istekli oluruz ve ara sırada olsa gerçekten işe yarayacak bir şeyler buluruz.” Diyerek yorumladı.

2- Pişmanlıkları En Aza İndirgemek
Bezos’un, Amazon’u hayata geçirdiği zamanlarda internet yılda %2300 oranında büyüyordu. Bu rakam oldukça ciddiydi. Ancak durum böyleyken bile, bu işin peşini bırakıp bırakmama konusunda tereddütleri vardı. Sahip olduğu bu tereddüdü kırma hikayesi ise şu sözdür:
“Başarısız olsaydım pişman olmayacağımı biliyordum ama pişman olacağım tek şeyin denememek olacağını da biliyordum.”
Bezos’un “pişmanlık minimizasyonu çerçevesini” girişimciler bir şans olarak değerlendirebilir. Hangi eylemin sizi nasıl etkileyeceği konusunda fikir edinebilmeniz veya karar verebilmeniz için size yardımcı olacaktır.

3- Yavaş Yavaş İlerleyin
Bir girişimin karlı hale gelmesi ne kadar sürer? Net bir cevap verebilmek oldukça güç.
Jeff Bezos için bu süre altı yıl zaman aldı. O zaman şirketin geliri yaklaşık 5 milyar dolardı.
Bu uzun bir zaman gibi görünebilir ama tüm bu süre Bezos’un alışılmışın dışında işleyen yavaş iş planına göre gitti. Bezos, kârlı bir şekilde rekabet etmek için acele etmedi, çünkü fiyatların düşük kalmasını istiyordu. Bu yüzdende ilk zamanlar kar marjı düşüktü.
Bu strateji kısa vadede yatırımcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Ancak Amazon, dot-com balonunun patlamasından kurtularak daha büyük karlar elde etmeyi başarmıştır. Sadece biraz sabır.

4- Konuşmaya Değer Ürün veya Hizmet Sunun
Amazon kurulduğunda bir pazarlama bütçesi yoktu. Şirketin başarıya ulaşmasının tek yolu, birebir insan ağzından reklam yapabilmekti. Hatta bunu Bezos şu şekilde ifade etmiştir:
“Harika bir deneyim sunarsanız, müşteriler birbirlerini bu konuda bilgilendirirler. Kişinin, ürününüz veya hizmetiniz hakkında kurmuş olduğu her sözcük oldukça güçlüdür. ”
Bunu başarabilmeniz için izlemeniz gereken tek yol ise, mükemmel müşteri hizmeti sunmaktır.

5- En Önemli Şey, Müşteridir
Herkes şu ifadeyi bilir. ‘’Müşteri her zaman haklıdır.’’ Ancak Bezos için bu ifade biraz aşırıya kaçmıştır. Çünkü Bezos için müşteri memnuniyeti sadece her şey değil, tek şeydir. Bu felsefe onun sahip olduğu iş modelinin temelini oluşturur:
“En önemli şey, müşteriye saplantılı bir şekilde odaklanmaktır. Amacımız dünyanın en müşteri odaklı şirketi olmak.”
Bezos, sunmuş olduğu müşteri hizmetinin Amazon’un en büyük rekabet avantajına sahip olmasında ki en önemli etken olduğunu düşünüyor:
“Son altı yıl içinde rakiplerimizden daha iyi olduğumuz bir alanımız varsa, bunun nedeni müşteri deneyiminde bir lazer gibi odaklanmamızdır.”

6- Daha Az Ücret Alın
Bezos, çalışanlarına maliyetleri düşürmenin ve verimliliği artırmanın yollarını bulmalarını söylemektedir. Böylece müşterilerini daha az ücretlendirebilmektedir.
“İki tür şirket var: Daha fazla şarj etmeye çalışanlar ve daha az şarj etmek için çalışanlar. Biri ikinci konumda olacak. ”
Fiyatlarınızı yükselterek gelir elde etmek kolaydır. Ancak müşteri memnuniyetsizliğine de yol açabilir (bu da uzun vadede gelirinizi azaltacaktır).
Daha fazla ücret almadan önce, iş modelinizi daha ucuz ve daha verimli hale getirmek için çalışın. Hedefinize ulaşmaya yardımcı olacaksınız ve hatta müşterinizi daha az ücretlendireceksiniz. Bu, kazanmanın en makul yoludur.

7- Yenilikçi Olun
“Tehlikeli olan evrim değildir.”
Normal insanlar, değişimden korkarlar. Jeff Bezos ise durgunluktan daha çok korkmaktadır.
Amazon, sadece kitap satarak bu işe başladı. Ancak başlangıcından bu yana yenilenmeyi(inovasyon) bırakmadı. Bugün, Amazon neredeyse her şeyi satıyor ama aynı zamanda kendi ürünlerini üretiyor, bir dizi web servisi sunuyor ve hatta (Washington’da yaşıyorsanız) kapınıza yiyecek gönderiyor.

8- Esnek ve Aynı Zamanda İnatçı Olun
Bezos, bu paradoksun değerini anlayan bir girişimcidir.
Aynı anda hem inatçı hem de esnek olmak imkansız gibi görünse de, Amazon’un yaptığı şey tam olarak budur. Bezos ise bunu şöyle açıklıyor:
“Eğer inatçı değilseniz, çok yakında denemekten vazgeçersiniz. Eğer esnek değilseniz, kafanızı duvarlara vurur ve çözmeye çalıştığınız bir soruna farklı bir çözüm üretemezsiniz. ”

9- Gerçekçi Olun
Will Smith’tin şöyle bir sözü var: “Gerçekçi olmak, sıradanlığa giderken en çok seyahat edilen yoldur.” Çıkarım ise şu ki;
Eğer olağanüstü bir hayatı hayal etmenize izin vermezseniz, asla bir yol kat edemezsiniz.
Bezos’a göre; işinizle ilgili gerçekçi olmak, girişimci olma baskısını hafifletmenin bir yoludur:

10- Taklitçi Olmak
Benzersiz olmak güzeldir. Ama zaten işe yaradığı kanıtlanmış bir şeye benzersiz bir bükülme yapmak daha da güzeldir.
“Rakiplerimizi izliyoruz, onlardan öğreniyoruz, müşteriler için yaptıkları şeyleri görüyoruz ve o şeyleri olabildiğince kopya ediyoruz.”
Rakiplerini görmezden gelme. Onlar birer şanslar ve öğrenebileceğiniz bir şeyler yapıyorlar.

11- Yanlış Anlaşılmak İyidir
Dünyayı değiştirecek bir iş fikriniz olduğunda (Jeff Bezos’un 1994’te yaptığı gibi) herkesin iş fikrinizi onaylamasını, beğenmesini ve kabullenmesini beklemeyin. Düşünceniz ne kadar devrimci olursa, yanlış anlaşılma olasılığınız da o kadar yüksektir.

12- İnsanlar hakkında seçici olun
Amazon’un temel özelliklerinden biride, yüksek işe alım ihtiyacına sahip olmasıdır. Ancak bu, sadece mükemmel bir uyum sağlayacağı düşünülen yeni bir çalışanı işe almak anlamına gelmektedir.
“50 kişiyle röportaj yapmayı ve yanlış kişiyi işe almaktansa, işe hiç alım yapmamayı tercih ederim.”
2017 tarihi itibariyle, Amazon.com bu denli seçici davranmasına rağmen dünyanın en iyi ve en parlak insanlarından yaklaşık 566.000’ini istihdam etmektedir.

13- İleri Görüşlü Olun
Bezos, “pek çok insan gibi şimdi yaşamak için inanmanız gerektiğini” kabul ediyor. Ama diyor ki, “Ben sadece öyle biri değilim.”
İnsanlara “geçen zamanın büyük bölümünü düşünmelerini ve zamanı nihai olarak, kendilerini tatmin edecek bir şekilde planladıklarından emin olmaları gerektiğini” tavsiye ediyor.

14- Tarihe Bir Şeyler Bırakın
“Hikayenin sonuna yakın değilim.”
Bizim için, Bezos usta girişimciliğin zirvesine ulaşmış gibi görünüyor. Ama onun aklında, hala gideceği onlarca kilometrelik yol var. Henüz “kalıcı bir şirket” inşa etmediğini ve “genel olarak internetin ve özellikle de Amazon.com’un hala 1. bölümde olduğunu” söylüyor.
Bezos tarih yazıyor. Ve benzer bir başarı bulmak istiyorsanız, “büyü ya da eve git” tutumunu benimsemelisiniz.

Bezos’u son kelimesiyle yazıyı bırakacağım:
“Çalışın, eğlenin ve tarih yapın.”

Jeff Bezos hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili içeriğimizi buradan inceleyebilirsiniz.