Apple Hakkında Hiç Bilinmeyen 8 Gerçek!

0
1944
apple hakkında bilinmeyenler

Bugün günlerden 1 Nisan ve bu şakacı günde kurulmuş olan, bizleri her zaman farklı düşünmeye iten bir şirketten bahsedeceğiz. Apple, düşündüğünüzden çok daha fazla sürprizle doludur. Steve Jobs’un kendine has yönetim anlayışı, Apple’ı şekillendiren ve Apple’ın mirasını devam ettiren bir değer olduğu gerçektir.
Bizlerde sizin için, bu çok değerli şirketin bilinmeyen yönlerini araştırdık. Çünkü, muhtemelen dünyanın en büyük şirketi hakkında bilmediğiniz bir şeyler vardır:

8- 1 Nisan 1976 kurulmuştur. Ancak, kabul edilen tarih 3 Ocak 1977’dir.
Apple, 1 Nisan 1976’da Apple Computer Company olarak kuruldu. Kurulması, şirket olarak doğduğu anlamına gelmesin. Çünkü 3 Ocak 1977’e kadar şirket değildi. Bu yüzden Apple’ın kurulum tarihi 1977 olarak kabul edilmektedir. İlk logosunu Ronald Wayne(jobs’ın arkadaşı) tasarlamıştır ve bundan tam 12 gün sonra hisselerini (şirketin% 10’u) 800 dolar karşılığında satmıştır. Eğer bunu yapmamış olsaydı, oda bir milyarderdi. (Buna rağmen, hiç pişmanlık duymadığını da söylemiştir.) Apple’ ın ismi ise, Steve Jobs’un bu zamanlarda meyvelerden gerçekten zevk almasıyla doğmuştur.

7- Sadece bilgisayar ve telefon üretmemişlerdir.
Apple en çok iPhone telefonları ile ilişkilendirilir. Bu el bilgisayarları yılda 25 milyona yakın satış yapmaktadır. Ancak, 80’lerde böyle bir satış sayısı mümkün değildi. Hatta ürettikleri bilgisayar ve telefon satışları endişe verici bir hızla düşüyordu. Birkaç başka cihaz yaparak piyasada aktif rol oynamanın peşine düştüler. Quicktake olarak adlandırılan ilk dijital renkli kamerayı ve Apple Pippin adlı bir video oyun konsolunu piyasaya sürdüler.

6- Çılgınca bir koruma taktiği kullanmaktadır.
Bu, oldukça ilginç bir stratejidir. Apple Şirketi, bireysel çalışanlar veya takımların bilgi sızıntısı sağlayıp sağlamadıklarını kontrol etmek için, sahte projeler ortaya çıkarıyordu. Bu strateji, herhangi bir bilgi sızıntısı varsa, sızıntının kaynağının ne olduğunu tam olarak öğrenmek için yapılmaktaydı.

5- Apple’da çalışmak hiç kolay değildir.
Apple, Manhattan’ında geçen yıl bir mağaza açtığında, yaklaşık 10.000 umutlu başvuruda bulunulmuştur. Gerçekçi olarak, bu bir mağaza için çok fazla çalışan demek. Ancak karşınızda dünyanın en büyük şirketlerinden biri var. Başvuruda bulunan kişilerin sadece 200’ü işe alınmış ve bu sayıyla birlikte % 2’lik bir kabul oranına sahip olmuştur. Dünyadaki en prestijli üniversite olan Harward’a kabul oranı ise % 7’dir.

4- Steve Jobs, 1985’te Apple’dan ayrılmış 1996’da geri dönmüştür.
1985’te, John Sculley Apple’ın CEO’suydu. Steve Jobs, onu istemiyordu. Mevcut yönetim kuruluna, Sculley’in kovulması teklifinde bulundu. Ancak, yönetim Jobs’ı işten atarak farklı bir hamle yaptı. Jobs şirketten ayrılınca, NeXT adında başka bir bilgisayar şirketi kurdu. NeXT, tekil bir kişinin kontrolündeydi ve 100 binden daha az satış yapabiliyordu. Ancak NeXT’nin yazılımları, bugün kullanılan tüm iOS uygulamalarına ışık oldu. Apple 1996’da NeXT’yi satın aldı ve yazılım platformlarını birleştirdi. Jobs, işe geri döndü.

3- ABD hazinesinden daha fazla parası vardır.
En son rapora göre, ABD Hazinesinin şu anda yaklaşık 171 milyar doları var. Bu oldukça büyük bir miktar olarak görünebilir. Ancak daha büyük paralarda var. Apple’ın elinde şuan yaklaşık 250 milyar dolar nakit vardır. Yani Apple istese, teknoloji alanında istediği herşeyi satın alabilecek pozisyondadır.

2- Sigara yüzünden bir cihazı garanti kapsamı dışında bırakmıştır.
Apple cihazınız bozulduğunda ya da bazı talihsiz bir durumla karşılaştığınızda, yaptığınız ilk şey Apple Store’a koşmaktır. Cihazı değiştirilmesi için, hala garanti kapsamında olması gereklidir. (bu tüm teknolojik ürünler için geçerlidir) Ama Apple 2000’lerin sonunda öyle bir şey yaptı ki! IMac’ikini Apple Stora garantiye götüren bir kişinin cihazı, garanti kapsamı dışında bırakıldı. Çünkü cihazın içi kontrol edildiğinde, sigara dumanı belirtileri keşfedilmişti. Sigara dumanı sağlık açısından tehlikeli kabul edildiği gibi, cihazların sağlığı içinde tehlikeli kabul edilebilmekteymiş!

1- Tüm reklamlarda saat 9:41’dir.
IMac’in başındaki “i” harfinin, aslında internet anlamında olduğunu biliyor muydunuz? Günümüzde bu harf, İnavasyon kelimesinin başındaki ‘’i’’ ile nitelendirilmektedir. Ancak Jobs’ın, daha da dikkat çekici bir mesajı var! IPhone reklamlarında görünen saat hep 9:41’dir. Peki ama neden? Çünkü, ilk iPhone 9 Ocak 2007’de açılmıştır ve saati 9:41’dir.