Arıcılık Nasıl Yapılır ve Yeni Bir Buluş Olan; ‘’Yapay Petek ve Kovanın’’ Amacı Nedir?

0
4918
arıcılık nasıl yapılır

Arıcılık ve bal üretimi, uzun yıllardır tüm dünyanın üstünde durduğu önemli kavramlardır. Milattan önce bile insanlar, kontrollü bal üretimi yapamasalarda bu besini tüketiyorlardı. Bu yazımda sizlere arıcılık serüvenini ve bal üretiminin ekonomik değerini anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle arıcılık, hem donanımlı bilgiye sahip olmamızı hem de zamanınızın çoğunu bu uğraşa ayırmanızı gerektirir. Kovanda gerçekleşmesini beklediğiniz şeyler ve mevcut durumu kontrol etmek için periyodik bakımlar yapmalısınız. Her kovandaki arı kolonileriniz farklı özelliklere ve farklı davranışlara sahiptir. Bu yüzden bu işi yapan her arıcı, farklı deneyimlere sahiptir.

arılar nasıl bal yapar
bal üretmek için çalışan arılar

Her arı kolonisi, içinde bulunduğu ortama ve iklime göre hareket eder. Arı davranışlarını etkileyen en önemli faktörler, bulunduğunuz iklim ve yıl içerisindeki mevsim özellikleridir.
Ömrü yaklaşık 40 gün olan arıların, dünya çapında 20 bin kadar türü olduğu bilinmektedir ve arılar ihtiyacından fazlasını depolayan tek böcek türüdür. Koloni de bulunan tek kraliçe arı aracılığıyla sürekli olarak, yeni arılar koloniye dahil olmaktadır. Kraliçe arı sadece üreme işlevini üstlenmez. Karar veren mercidir ve gerek duyduğunda kolonisini alıp başka bir yere göç edebilir. Yeni yavrulardan kraliçe özellikleri ile dünyaya gelen olursa ve bu yavru hayatta kalmayı başarabilirse koloni de iki kraliçe barınamayacağı için, herhangi biri kendi kolonisini alıp başka bir yere göç eder. Bu arıcılık sektöründe ‘oğul verme’ olarak tabir edilir ve kolonilerin çoğalması bu şekilde olur.

Bir arı kolonisini büyük çoğunluk sahibi olan işçi arılar oluşturur ve bu arılar sadece polen toplayarak bal üretirler. Bunun yanında kolonide kraliçe arıya eşlik eden arı ise ‘dron’dur. Dron arının görevi ise sadece kraliçe arıyı döllemektir.

işçi arı ve dron arı
işci arı ve dron arı

Bulunduğunuz iklim şartlarına göre arılar bahar aylarında çalışmaya başlarlar. (Bahar başlangıcı bölgeden bölgeye göre farklılık gösterebilir) Kış mevsimi gelene kadar çalışıp bal üretirler. Kışın ise, kovan içerisinde baharı beklerler ve bu süre zarfında yazın ürettikleri baldan bir miktar tüketirler.

Modern arıcılıkta, baharın gelmesiyle kovanlara daha önceden hazırlanmış boş petekler koyulur. Bu petekler arılar tarafından bal ile doldurulduğunda kovandan alınır yerine boş petekler bırakılır. Bu üretim şekli sezon boyunca devam eder. Kışa girerken, bal ile dolu olan peteklerden bir kısmı arılara azık(yiyecek) olarak bırakılır. Elde edilen balın, petek olarak veya balın petekteki bal mumlarından ayrılması ile oluşturulan süzme bal olarak satılması mümkündür. Balın süzülmesi bir ekipman yardımıyla yapılmaktadır. Bu noktada bal süzmek için geliştirilmiş yeni nesil bir buluştan söz etmek istiyorum:

arıcılık için yeni buluş

Avustralya’da arıcılık işiyle uğraşan baba ve oğul, Stuart ve Cedar Anderson;
yapay kovan üreten girişimciler
Yapay kovan ve petek icat ederek, bal süzme işleminin kendiliğinden olmasını sağladılar. Kovanlara entegre edilen petekler; petek değişimi yapmadan bal hasat etmeyi sağmaktadır. Kovanla bir bütün olan petekler sayesinde, kovan her hasat için tekrar tekrar açılıp kapanmak zorunda kalmamaktadır. Zira kovanın her açılmasında arı ölümleri yaşanmaktadır. Arılar ölmese bile, huzursuzlanır ve üretkenlikleri azalır. Bunun önüne geçmek için üretilen bu sistem; petek, bal ile dolduğunda kovana bağlı bir manivela sayesinde sarsılmaktadır ve peteğin içerisinde tuttuğu balı aşağı sızdırmaktadır. Bu şekilde kovan açılmadan bal hasat edilmektedir. Bu buluşla çok kısa sürede 1,5 milyon dolar gibi kazanç elde eden usta girişimciler, birçok insanın arıcılığa başlamasına sebep olmuş ve bu işi yapan insanlar içinde büyük bir kolaylık sağlamışlardır.

yapay kovandan akan bal
baba ve oğulun yaptığı yapay kovandan süzülen bal

Bu kısa bilgilerden sonra gelelim, arıcılık ne kazandırır sorusunun cevabına?
Geleneksel arıcılık(kara düzen) yöntemlerinde ülkemizde bir kovandan sezonda yaklaşık olarak 15-20 kilogram arası bal elde edilmektedir. Üretilen balın kalitesine göre değişiklik gösterse de, organik bal piyasada toptan(perakende satışı değişmektedir) 50-60 TL gibi rakamlara satılmaktadır. Bu hesapla kovan başına sezondan 750 TL kar elde edebilmek mümkündür.

NOT: Arıcılık mesleği zor bir meslektir. Arılarınıza daha iyi polen toplayacağı bir yer sağlamak için; sezon içinde başka yerlere taşımanız, oğul verdiğinde oğulları kaçırmamak için bir çaba harcamanız, eşek arısı ve karınca gibi etmenlerden kovanları korumanız ve bunun yanında da tarım ilaçlarından uzak tutmanız gerekir. Tüm bunlar ve daha fazla problem sebebiyle insanlar bal üretmek fikrine soğuk bakmaktadır. Ancak gerekli deneyimler edinildikten sonra ve altyapısı sağlam bir proje ile bu işe başlanırsa çok fazla para kazanmak mümkündür. Zaten piyasada satılan organik balların fiyatlarından bu işin ne kadar karlı olduğu aşikardır.

Bilgiyle ve UstaGirişimci’yle Kalın…