Arıcılık Sektörüne Yep Yeni Bir Bakış Açısı Kazandıran Tür; ‘’Bombus Arıcılığı’’

0
2482
bombus arıcılığı yapma fikri

Organik tarımın Dünya çapında hızla yayılıyor olması bu alanda birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. İyi tarım uygulamaları her geçen gün biraz daha değer kazanıyor. Bu yazımda sizlere hormonlu üretime karşı iyi tarım uygulamaları içerisinde yer alan ve Tarım Bakanlığı’nın desteğine tabi olan Bombus arılarından bahsetmek istiyorum.

bombus arısı üretimi nasıl yapılır
bombus arsı

250’ye yakın türü bulunan Bombus arıları çoğunluğu kuzey yarım kürede yaşar. Bu arı türü, bal arısıdır ve diğer bal arılarına göre daha iri bir yapıya sahiptir. Bildiğimiz bal arılarına nazaran daha çetin koşullarda yaşayabilen bu arılar, 10 santigrat dereceye kadar düşük sıcaklıkta ve daha loş ışıklarda çalışmasına devam edebilir. Arıların bu özelliği onu, diğer bal arılarından ayırarak başka bir seviyeye taşımış ve bu sektöre ilgi duyan girişimcilerin dikkatini çekmiştir.
Organik tarım alanında bitkilerin döllenmesi amacıyla, özellikle sera üretiminde fazlaca kullanılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda Tarım Bakanlığı Bombus arısı üretimi yapmak isteyen girişimcilere destekte sağlamaktadır. Ülkemiz yılda 200 bin kovan civarında bombus arısı ihracatı yapmaktadır. Üretimi daha da artması için usta eller ve birçok teknik bilgiye sahip olmak gereklidir.
Bombus arılarının en önemli özelliklerinden biri, diğer bal arılarında olan güçlü iletişim kabiliyetinin olmayışıdır. Bunu yanlış anlamayın. Normal bal arıları yeni bir yaşam alanı keşfettiğinde veya yiyecek kaynağı bulduğunda diğer arılara haber verir ve arılar topluca göç eder. Ancak Bombus arılarında bu özellik olmadığından yuvalarını asla terk etmezler. Yani siz nerde isterseniz orda yaşarlar. Ülkemizde sıklıkla bal üretimi ve tohumlama yapması için kullanılır. Yani bu arıların üretimini yapan girişimciler hem ballarında istifade eder hem de müşterilerinin arı ihtiyaçlarını karşılar. Usta girişimcilik yolunda neyin sizi nerelere taşıyacağını bilemezsiniz. Kim bilir belki de usta girişimci olmanıza vesile olacak şey Bombus arılarıdır.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.