Arılar Polenleri Karıştırdı, Bakın Ortaya Ne Çıktı!

0
1853
arı poleni karıştırma

Portakal yetiştirmek mi daha karlı bir iş, yoksa limon yetiştirmek mi? Aslında ikisi de kendi içinde, karlı iş yatırımları arasında değerlendirilebilir. Peki, ya bu meyvelerin ikisini de aynı anda üretebilmek mümkün müdür? Diye sorsak ne düşünürsünüz? Hem de aynı ağaçta…

Antalya’nın aksu ilçesinde 16 yıldır üretim yapan 59 yaşındaki Emin Şencan tesadüfen de olsa böyle bir durumla karşılaştı. 150 dönümlük meyve bahçesinde, yarısı limon yarısı portakal olan ve herhengi bir müdahalede bulunulmadan ortaya çıkan bu meyveyi görünce şaşırmamak elde değil.

portakal ve limon
Portakal ve Limon aynı meyve oldu. Görsel kaynağı:(ERTUĞRUL GÜN/ANTALYA-İHA)

Emin amcamız bu sonuca ulaşabilmek için bir girişimde bulunmamış. Tamamen tesadüfi bir biçimde gerçekleşen bu olayı, arıların polenleme yaparken olmuş olabileceği kanaatinde. Yani arılar, polenleri portakal ve limon çiçekleri arasında karıştırmış ve ortaya yarısı limon yarısı portakal olan bir meyve çıkmış olabilir.

Bu durumun bilimsel açıklaması var mıdır? Bilmiyoruz. Ancak, tamamen doğal bir yöntemle yeni meyveler üretmek mümkünse, bu durum fırsat değerlendirmek isteyen usta girişimcilerin dikkatini çekecektir. Gerekli çalışmalar ve deneme süreçleri gerçekleştirilip, bu tarz meyvelerin kontrollü bir biçimde organik üretimi yapmak mümkün olabilirse, bir tek meyveden 2 veya daha fazla çeşit tat ve besin alabilmek mümkün hale gelecektir.