At Sadece Binicilik İçin Mi Kullanılır? Kıvırcık Başkır Atı İLe Tanışın!

0
2610
amerikan curly atı

Ülkemizde hayvancılık faaliyetleri denilince aklınıza ilk hangi hayvan türleri geliyor? Küçükbaş ve türleri, Büyükbaş ve türleri… Belki bir kaç tane daha.

Usta bir girişimci olarak marjinal bir hayvan yetiştirmeyi düşünmez misiniz? Bilinenlerin ve alışılagelmişin dışında ki yenilikler girişimcilerin daima ilgisini çekmiştir. Sitemizi takip eden okurlarımız Alpaka Develeri ile ilgili yazımızı hatırlarlar; son zamanlarda Alpaka Develerine ilgi bir hayli artmış durumda. Ancak en az Alpaka Develeri kadar ilginizi çekeceğini düşündüğümüz başka bir hayvanla karşınızdayız. Kıvırcık Başkır Atı (American Curly).
kıvırcık başkır atı
Dünya genelinde yaygın kullanılan ismi ”Amerikan Başkır Atı”dır. Amerikanın girişimcilik faaliyetleri üzerine önem kazanmış ve dünyaca tanınırlığı oldukça artmıştır. Aslında bu hayvan melezleme yöntemi ile ortaya çıkarılmış bir türdür. Türün ilk ortaya çıkışı tam olarak bilinmiyor olsa da bu tür hakkında ortaya atılan birçok teoride bulunmaktadır. Moğol atlarından türetildiğini savunanlarda var, Tacikistan bozkırlarından geldiğini söyleyende. Hatta öyleki Kızılderililer bile sahip çıkmaktadır. Ancak şöyle bir gerçek var bu hayvanı ünlü yapan Amerikalılardır. 19. yüzyılda Rusya Federasyonundan Amerikaya götürülmüş ve 1868 de ilk defa bir çiftçi üretimine başlamıştır.
kıvırcık başkır atı tüyü
Başkır Atını bu denli ünlü yapan şey ise yukarıda görmüş olduğunuz kıvırcık tüyleridir ve bu tüyler bazı tekstil ürünlerinin ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Tüylerinin önemli olmasının ise tek bir sebebi vardır: Bu hayvanın tüylerinin Analerjik(tüye ve yüne alerjisi olanlara herhangi bir etkisi yoktur.) özelliğe sahip olmasıdır. Kesilerek üretilen tüylerinden alerjisi olan hastalar için battaniye, yastık, yorgan gibi ürünler üretilmekte ve üretilen bu ürünler yüksek fiyatlardan alıcı bulmaktadır. Bir diğer özelliği ise, binicilik içinde oldukça tercih ediliyor olmasıdır. Amerika’da verilmekte olan binicilik kurslarında yeni başlayanlar için aşırı uysal ve soğukkanlı(neredeyse hiç şahlanmamaktadır) bir hayvan olması sebebiyle, özellikle bu tür tercih edilmektedir.
soğuğa en dayanaklı at türü
Boyutu, 140-155 cm yükseklik ve 350-450 kg ağırlığı arasında değişen bu atın dikkat çekici bir başka bir özelliği ise soğuğa karşı çok dayanıklı olmasıdır. 1932 yıllarında Amerika’da yaşanan aşırı soğuklarda kırsaldaki ve evcil hayvanların hemen hemen hepsinin telef olmuşken, bu afetten sadece Başkır Atlarının kurtulmuş olması bunun en açıklayıcı örneğidir.

Bu at türünü, henüz Türkiye’mizde yetiştiriciliği yaygınlaşmamışken ve söz konusu pazarlarda bir değerinin olması vesilesiyle, siz değerli okurlarım tarafından araştırılması gereken bir girişimcilik faaliyeti olarak görmekteyim. Ustagirisimci.com’u takip etmeye devam edin. Bol kazançlar.

İLGİLİ: ALPAKA DEVESİ