Belkide, Bu Zamana Kadar Hiç Duymadığınız Dünya Markamız;”ZİLDJİYAN”

0
1663
bateri zili

Bu yazımda dünyaca ünlü bir Türk markasından bahsedeceğim. Eminim ki birçok kişi bu markanın varlığından bile haberdar değil.
Ama şu bir gerçek ki dünya zil piyasasının en iyisi bunlar. Dünyaca ünlü müzisyenler, müzik grupları ve orkestralar bu Türk markalarını kullanıyor. Zildjian bu markaların ortaya çıkışında başrol oynuyor.Bu markanın doğuş hikâyesini de sizlere kısaca aktarayım.

Kerope Zilciyan, 1623’te kilise çanı yaparak başlamış mesleğine. Sonraları Osmanlı mehter takımına zil yapmaya başlamış. Kerope ölünce mesleği oğlu 1. Avadis devralmış. Avadis geliştirdiği özel bir alaşımla mükemmel ziller üretmeye başlamış ve gizli formül sadece babadan oğula geçmiştir.
İlk defa 19. Yy da dış ülkelere açılan ve ihracat yapan Zilciyan ailesi, daha sonra Amerika’ ya yerleşecek ve Zildjian markasını ortaya çıkaracaktır. Üretimlerine de artık Amerika’da devam edeceklerdir. Ancak ailenin son üyesi Mikael Zilciyan 1930 da devraldığı işi 1977 de sonlandırıp atölyesini kapatacaktır. Sonrasında ise iki çırak bu işten öğrendikleri her şeyi ortaya koyacaktır.
Mehmet Yıldırım ve Agop Tomurcuk ‘’İstanbul Zilleri’’ adıyla bir firma kurup üretime başlarlar. Onlarda ayrılıp iki ayrı firma kurarlar: İstanbul Mehmet ve İstanbul Agop. Onlardan bu işi öğrenen usta girişimci çırakları ise; “Bosphorus”, “Turkish Zil” ve “Anatolia” adında yeni Türk zil firmaları kurarlar.
Günümüzde bu firmalar dışında daha kaliteli zil üreten firma yoktur. Ve bu büyük Türk firmaları bir geleneği kendilerine iş edip, tüm dünyaya zilleriyle hizmet vermektedir.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz.Bizi takip etmeye devam edin.