Ben Çok Daha İyileri Yaparım Dedi ve Girişimciliğin İlk Adımını Attı. Kim Mi O?

0
2421
kadın girişimciler

Aslında kimya mühendisi olan ve macerasına, yeğeni ile gittiği bir pet-shop dükkanında başlayan bir kadın girişimcimizden kısaca bahsedeceğiz:

Gittiği bir pet-shop dükkânında, içerisinde renkli kumlar bulunan akvaryumlardan etkilenerek ve kendisinin çok daha iyilerini yapabileceğini düşünerek aslında girişimciliğin ilk adımını atmış bulunuyor. Bu düşüncesi ile yapmış olduğu hamle ise gerçekten takdir edilecek boyutta. Ne mi yapıyor?
İki çuval kuvars taşı alıp, bunları evinin mutfağında boyayarak işe koyuluyor. Boyamış olduğu taşları ilk olarak akvaryumculara satmaya başlıyor ancak bu ticaretten umduğunu bulamıyor. Çünkü düşük miktarda sipariş alıyor. Bunun üzerine mermerit üretimi yapan firmalara gidip ürünlerini anlatarak ve bu firmaları ikna etmeyi başarıyor. İki gün gibi kısa bir süre içerisinde 8 bin tonluk sipariş alarak ticari yaşamına ciddi bir başlangıç yapıyor.
Günümüzde ise boyalı taş ve kumların yanı sıra, renkli camlar, sedef ürünler ve bahçe taşları gibi maddeler üreterek, ticari hayatına kendisinin kurmuş olduğu Akça Kimya’ da devam etmektedir. Kendisini tebrik ederek, ticari hayatında başarılar diliyoruz.

Usta Kadın Girişimci: Hatice Gülgün AKÇA
hatice gülgün akça