Benzersiz Olarak Yurt Dışında Yapılan ve Çoğu Girişimciye İlham Olabilecek, 5 İş Fikri!

0
18623
benzersiz iş fikirleri
yurt dışında yapılan ve size ilham olabilecek 5 iş fikri

Girişim dünyası bizleri her zaman etkilemiştir. Bir iş kurmanın sağladığı gurur ve başarı, tüm risklere rağmen saygı duyulması gereken bir konudur. Girişiminiz başarısız olsa bile, sizi bu yolda daha başarılı hale getirebilmek için, kullanabileceğiniz değerli tecrübeler sunmaktadır
Başka birinin yapmış olduğu bir iş modelini alıp, üzerine çeşitli şeyler inşa ederek insanlara hizmet vermek suç değildir. Aslında bu, çoğu kişinin benimsemiş olduğu bir iş kurma biçimidir. Sizlerle paylaşacağımız beş benzersiz işletme, belki aklınızda yeni oluşumlar ve her hangi bir pazarda girişimci olmanıza katkı sağlayacaktır.

1. Santa Mail 

çocuklar için mektup yazan site
santa mail: çocuklara noel baba tarafından yazılan mektup

Santa Mail’i ilk duyduğumuzda, gerçekten çok şaşırdık. Çünkü online yapılan bir iş, ancak bu kadar kolay ve basit olabilirdi. Bu sisteme sahip kişinin yaptığı şey ne peki? Sadece ebeveynlerin, çocukları için mektup siparişi vermesini sağlayan sistem. Evet, sadece ve sadece bu!
Ataları yerine koydukları Noel Baba’nın, çocuklar için mektup yazıyor olması gibi bir şey. Ebeveynler, bu site üzerinden çocuklarına mektup yazdırarak, onların mutlu olmasını sağlıyor. Böyle bir hizmet için ise yaklaşık 40 TL(10 dolar) gibi bir miktar ödüyorlar. Siteleri oldukça gösterişsiz olmasına rağmen oldukça etkilidir.
Neden böyle bir sistem, bizim çocuklarımızın da tarihsel algılarını artırmak içinde kullanılmasın?

2. Alchemy Goods 

çevreye duyarlı çanta,suluk,cüzdan vs...
alchemy goods: geri dönüşüm özelliği olan ürünler

Geri dönüşüm! Başlı başına bir sektör ve oldukça da popüler bir alan olma özelliği taşımaktadır. Özellikle geri dönüştürülebilir ürünler ve malzemelerden yapılan pratik kullanım öğeleri, hızla daha cazip hale gelmektedir. Giysi, çanta, su şişesi ve cüzdana kadar, bu eşsiz ürünler insanların çevreye verdikleri olumlu farkı göstermelerini sağlayan yüksek kaliteli ürünlerdir. Alchemy Goods ise, orijinal olarak yaratıcılık sonucu değil, gereklilik oluşundan ötürü piyasaya çıkmıştır.
Site sahibi olan kadın girişimcinin, çantası çalındığı zaman bir başkasını satın almak istememesinden ve kendisininde çanta yapabileceğine karar vermesinin üzerine bu sistem kurulmuştur. Daha sonra çantasını yaptığı çözünürlüğü yüksek olan malzemeden, daha farklı şeyler yapacağına karar vererek, yaptığı ürünlerle yüksek hit almıştır. Bugün ise bu ürünler, oluşturulduğu ülke çapında birçok mağazada bulunmaktadır.
Neden bizim ülkemizde de çevre dostu olan ürünlere, yatırım yapılmasın?

3. Fetal Greetings

hamile olduğunu duyurmak isteyenler için kart
Fetal Greetings: Hamilelik duyuru kartları

Hamilelik duyuru kartı anlamına gelen bu iş, yıllardır yurtdışında gelişim göstermeye devam etmektedir. Özellikle bebek bekleyen anneler için, farklılık ile farkındalık yaratmaktadır. Bebeklerin cinsiyetine, hatta tekil ve çoğul oluşuna göre de değişiklik göstermektedir. Bebeklerinin dünyaya gelişini, basit ama etkili kartlarla kutlamak! Çok garip değil mi? Bu sistem 1999 senesinden beri hizmet vermektedir. Mevcut bir endüstriye dayanan, benzersiz ve akıllı bir fikrin mükemmel bir örneği olduğunu söyleyebiliriz. Kartlar çok tatlıdır ve bir hamileliği duyurmak için, aile üyelerine ve arkadaşlara göndermek için harika sürprizler yaşatmaktadır.
Böyle bir farklılık yaratmaya ne dersiniz?

4. Something Store 

herhangi birşey satan internet sitesi
Something Store: Birşey Mağazası

Postada kutunuzda bulunan ya da ansızın gelen bir kargocunun elindeki pakette ne olduğunu düşünmez misiniz? Bu sistemin adı, ‘’bir şey mağazası’’. Oldukça ilginç bir fikir ve ABD’de oldukça da popüler. Kendinize aldığınız bir şey var ama ne aldığınızı bilmiyorsunuz. Gönderilen sürpriz bir şeyle de mutlu oluyorsunuz. Daha önce hiç böyle bir şeyle karşılaşmamıştık.  Bu sistemin kurulduğu yerde insanlar gerçekten buna ilgi duyuyor. Galiba daha çok merak uyandırdığı için tercih ediliyor. Garantili eğlence gibi hizmetlerde sunan bu online sistem, ne geleceğini merakla bekleyen müşterilerine, 50 bin çeşit malzeme içerisinden her hangi bir ürün gönderiyor. Sadece ülke içine değil, ülke dışına da hizmet sunuyor.
Siz de böyle garip bir şeyle, piyasada yer alabilirsiniz?

5. Delgatto- I Do Now I Don’t

ikinci el yüzük, bilezik, kolye
Delgatto- I Do Now I Don’t: İkinci el mücevher mağazası

Bu öyle bir sistem ki, Avrupa’da yaşanan boşanma oranlarından etkilenmiş gibi duruyor. Çünkü çıkış noktaları, her gün gerçekleşen sevgili ayrılıkları ve çift boşanmalarıdır. Özellikle bu kişiler birer yüzüğe sahipse, ayrıldıktan sonra parmaklarında ki yüzükleri ne yapacaklarını bilmemektedir. Sistem sahibi, bu tarz yüzükler çok pahalı olduğu için ve kuyumculara tekrar satışta fiyatlarının çok düşmesinden dolayı, onları kurduğu online ikinci el mağazasında satmayı düşünmüş. Evet! Çok ilginç ki kurulan web sitesi bir, ikinci el takı pazarıdır. Bu pazarda istenen yüzükler, normal mağazalara göre çok daha uygun fiyata bulunmaktadır. Aynı zamanda satan kişi bu alışverişten, parası çok kırılmadığı için memnun olmaktadır. Bu iş gerçekten tutmuş gibi gözüküyor. İncelediğimiz kadarıyla şuan sadece yüzük değil, diğer ürünlerinde satışına başlamışlar.
Neden başka birinin elindeki ürünün satışından kar edebileceğiniz, bir sistem sahibi de siz olmayasınız?

Bu liste, sadece ilham alınması amacıyla paylaşılmıştır. Bizler okuyucularımıza verdiğimiz sözler doğrultusunda, farklı ve ismi duyulmamış olan girişim faaliyetleriyle onların karşısında olacağız.
Sizlerde, fikirlerinizi veya keşfettiğiniz ilginç girişim faaliyetlerini bizlerle paylaşabilirsiniz. Her zaman garip ve ilgi çekici şeyler arayan insanlar mevcuttur. Neden onların ilhamı siz olmayasınız?

KADIN GİRİSİMCİMİZE DESTEK OLMAK İÇİN SAYFAYI BEĞENEBİLİRSİNİZ:)

UstaGirişimci ile kalmaya devam edin…