Bildiğiniz Tüm Sütleri Bir Kenara Bırakın. %100 Bitki Sütüne Merhaba Deyin!

0
1575
yüzde yüz bitki sütü

Bu yazımızda sizlerle; ‘’felaketten fırsat nasıl doğarın’’ somut bir örneğini paylaşacağız. Daha önceki birçok yazımızda, fırsatlardan yararlanmanın öneminden bahsetmiştik. Bu sefer bunun çok güzel bir örneği olan, ElmhurstDairy şirketinden ve yaşamış oldukları felaketleri nasıl fırsatlara çevirdiklerinden bahsedeceğiz:

kuruyemiş sütü
ElmhurstMilked; ceviz-fındık-badem sütü

ElmhurstDairy şirketi, New York City’de kurulmuş ve Amerika’ya tam 92 yıl boyunca süt satışı gerçekleştirmiş bir şirkettir. Şirketi kuran ortaklar çok düşük sayıdaki inekleriyle üretime başlıyorlar. İneklerin sayısı 200’e yükseldiğinde ürettikleri sütleri kendi elleriyle şişeleyerek satış yapmaya başlıyorlar. Yani bir üretim tesisleri dahi bulunmuyordu.
Zamanla kar etmeye başlayan şirket, tam entegre üretim tesisleriyle hizmet vermeye başlıyor ve neredeyse bir asır boyunca süt üretip satıyorlar. Sonucunda ise, New York City’nin bilinen en büyük süt üreticilerinden biri haline gelmeyi başarıyorlar.

2000’li yılların başlarına geldiklerinde süt sektörü değişime uğramaya başladı. Piyasadaki kalitesiz sütler, ElmhurstDairy Şirketinin de işlerine sekte vurmayı başardı. İnsanlarda genel olarak sütlere karşı bir güvensizlik oluştu. Bunu aşmayı başardılar ancak, bu seferde soyadan üretilen yapay sütlerle rekabet edemez duruma geldiler. Sonuç olarak şirket iflasın eşiğine kadar gelmişti. Bir yenilik yapmaya karar verdiler. Bu yenilik, krizi fırsata çevirmeli ve aynı zamanda da şirketi süt sektörünün içerisinde bulundurmaya devam etmeliydi. Sebebi ise, bu denli tecrübe sahibi oldukları süt sektöründen başka bir sektörde faaliyet göstermek istemiyorlardı. Akıllarında ki en iyi fikir ise, bitkisel süt üretimiydi ve bunu yapabilmek için yeniden çalışmaya başladılar.

bitkisel süt
ElmhurstMilked; badem,fındık,kaju,ceviz sütü

Fındık, fıstık, ceviz, badem ve kaju gibi ürünlerin sütlerini sağıp şişelemek o kadar da kolay değildi. Ama bunu yapabildiler. Soğuk sağım tekniğiyle yaptıkları deneme süreçleri başarıyla sonuçlandı. Yepyeni bir fikir ve felaketten doğan bir fırsatla, bitkisel süt üretimine geçmeye başladılar.

2016 yılında süt üretim tesislerini kapattılar ve 2017 yılında tam manasıyla bitkisel süt üretimine başladılar. ElmhurstMilked adıyla, ticari hayatlarına devam etmeye başladılar. Ürettikleri bu ürün kısa sürede büyük ilgi gördü. Müşteriler bu sütü daha güvenilir ve sağlıklı buldular. Veganlar ya da süt alerjisi olanlar bitkisel süte fazlasıyla ilgi gösterdiler. Talepteki sürekli artışla beraber, normal süt satarken kazanamadıkları rakamların birkaç kat fazlasını kazanmayı başardılar.

Günümüzde bu şirket; yeni bir yemek dönemi başlattıklarını savunan ElmhurstMilked şirketi, yumurta beyazı yerine geçecek süt benzeri ve tavuk eti yerine geçecek kenevir proteini gibi ürünlerin üretimine hazırlanıyor.

Yakın zamanda bu şirketin ürünlerini ülkemizde de görmeye başlarız. Düşüncemiz şu ki! Böyle bir durum gerçekleşmeden, bu alana hizmet edecek girişimlerin bir an önce hayata geçmesidir. Ülkemizin özellikle kuruyemiş potansiyeli ortadadır. Neden, böyle bir alana yönlendirilmesin ki?

Dünyadan analizlerle karşınızda olmaya devam edeceğiz. UstaGirişimci ile kalın.