Bilinenlerin Dışında Kalmış Bir Meyve, Yeni Dünya!

0
5250
Malta Eriği, Muşmula, Döngel veya Yeni Dünya

Malta Eriği, Muşmula, Döngel veya Yeni Dünya… Birçok yörede farklı isimlerle anılan bu meyve, uzun yıllardır dünyanın farklı bölgelerinde üretilmekte ve severek tüketilmektedir. Çoğu kişi tarafından Malta Eriğinin anavatanı Çin olarak bilinmektedir. Ancak bu meyvenin Anavatanı Japonya’dır. Japonya’dan Çin’e ve sonrasında ise tüm dünyaya dağılmıştır.

Ülkemizde de uzun yıllardır üretimi yapılmaktadır. A ve C vitamini deposu olan bu meyvenin en önemli faydası ise, göz ve cilt hastalıklarına iyi gelmesidir. Ancak bu özelliklerinin yanı sıra, bilinmeyen iki önemli özelliği daha bulunmaktadır:

Birincisi, yapraklarının bitki çayı olarak kullanılmasıdır. Kullanım nedeni ise, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi ve ishalin bir türü olan zehirli ishale iyi gelmesidir.
muşmulanın faydaları
İkincisi, Yeni Dünya’nın çekirdeklerinde gizlemiş olduğu faydadır. Çekirdekler özellikle böbrek ve mesane taşı düşürmek için kullanılır. Bu iki özellik ülkemizde fazla bilinmemekle birlikte bu alanlarla ilgili ekonomik kazanç sağlayacak bir çalışma da mevcut değildir.
Kısacası, eğer bu meyveyi yetiştirmeyi düşünüyorsanız kazanç sağlayacağınız alternatif yollar bulunmaktadır.

Peki, bu meyve nasıl ve hangi şartlarda yetiştirilmektedir?

Yeni Dünya, sıcak iklim bitkisidir ve gülgiller familyasındandır. Çok yıllık ağaç şeklinde varlığını sürdürmektedir. Killi ve kumlu toprakları sevmekte, kışları -12 derece altındaki sıcaklıklarda zarar görmektedir. (Tamamen ölmemekte ama verimi neredeyse sıfıra düşmektedir.)
Çekirdeklerini, toprağın 10 santimetre derinine dikerek ağaçlarınızı elde edebilirsiniz. Ancak yüksek verim elde etmek istiyorsanız, aşılı fidan kullanmanızı önermekteyiz.
Dikilen ağaçlar 3. Yılında meyve vermeye başlamaktadır. En yüksek verime ise, 10. yılından sonra ulaşmaktadır. Yeni Dünya üretimi, ciddi yatırım ve geri dönüş için sabır gerektiren bir uğraştır. Yaklaşık 30 yıl kadar ekonomik ömrü olan ağaçlardan 15-20 yıl yüksek verim almak mümkündür. Hastalıklara karşı hassas olan ağaçlar, düzenli olarak ilaçlanmalı ve gübrelemede aynı oranda yapılmalıdır. Yeni Dünya ağaçları hemen hemen her iklimde yetişse de, istediği sıcak iklimi bulamadığında meyve vermemektedir.

Dünya üzerinde en çok tercih edilen ve verimi en yüksek olan 3 Yeni Dünya çeşidi ise şunlardır:
1.Akko XIII
Mevsim ortalarında olgunlaşır. Meyveleri iri koyu pembe renkte ve gösterişlidir. Hastalıklara karşı nispeten daha dayanıklıdır. 15-20 yaşındaki ağaçlardan dekar başına alınan verim 1350 kg kadardır.

2. Gold Nugget
Akko türüne göre daha geç olgunlaşmaktadır. İri portakal rengiyle gösterişli ve aynı zamanda da daha lezzetli meyvelere sahiptir. Hastalıklara karşı çok dayanıklı bir türdür. 15-20 yaşındaki ağaçlardan dekar başına alınan verim 1200 kg kadardır.

3. Tanaka
Meyveleri iri ve gösterişlidir. Koyu pembe portakal rengine sahiptir. Hastalıklara karşı oldukça dirençlidir. 15-20 yaşındaki ağaçlardan dekar başına alınan verim 1100 kg kadardır.

Yeni Dünya fiyatları, perakende satışta kilo başına 10-15 TL arasında kazanç sağlamaktadır. Yılda dönüm başına 10-15 bin TL gelir elde etmek mümkündür.

UstaGirişimci ile kalın…