Bir Girişim Faaliyetinde Bulunmadan Önce, Cevaplamanız Gereken 3 Soru!

0
1139
Girişimciliğe başlamadan önce cevaplanması gereken sorular

Girişimciliğe yeni başlayacak olanların en çok endişe duyduğu nokta, paradır. Bu yüzden para kazanabilmek adına ellerinden gelenin fazlasını yapmakla yükümlüdürler. Ancak bu noktanın, bir girişimcinin dikkatini dağıtmaması oldukça önemlidir.
Eğer adımınızı atarken, sadece tek bir şey odaklı olursanız hatalarınızın sizi takip etmesi, alacağınız en muhtemel sonuçtur.
Sizinle paylaşacağımız ve kendinize sormanızı istediğimiz aşağıdaki sorular, girişimciliğe adım atmadan önce bazı durumları değerlendirebilmeniz ve başarılı olup olamayacağınıza karar verebilmeniz için verilmiş kısa kesitlerdir.

1. Bir tüketiciye farklı ürün veya hizmet nasıl sunabilirim?

farklı ürün ve hizmet
tüketici için farklı ürün ve hizmet sunmak

Bir işletme kurmayı ve bu işletme ile bulunacağınız pazarda etkin rol oynamayı istiyorsanız, yapmanız gereken şey ‘’benzersiz ürün veya hizmet’’ sunumuna sahip olmaktır. Bu cümleden kesinlikle şöyle bir sonuç çıkarmayın; yapacağım iş kesinlikle piyasada bulunmayan bir iş olmalı!
Devamlılık gösterebilen ve başarı yolunda ilerleyebilen bir işletme sahibi olmak istiyorsanız, sunacağınız fikir piyasada ne fazlalıkta olursa olsun işinize odaklanmanızla ve o işi en iyi şekilde yapabilmenizle mümkündür.

2. Piyasada var olan bir ürün veya hizmeti, tüketiciye daha ekonomik olabilmesi koşuluyla nasıl iletebilirim?

tüketici için daha ekonomik ürün veya hizmet sunmak
bir ürünü veya hizmeti tüketiciye iletmek

Açıkçası bu soruyu, sadece rakiplerinizi analiz ederek daha ucuz satmak yani onlara göre kar marjınızı düşük tutmak olarak algılayabilirsiniz. Ancak kesinlikle öyle değil. Burada anlamanız gereken şey; bir müşterinin sizi tercih etmesi için, onlara neler sunabileceğinizi ve onlar için neler yapabileceğinizi değerlendirmek olmalıdır. Özellikle birçok büyük işletme, bunu araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile yapıyor. Yeni teknolojileri araştırarak ve kaliteyi düşürmeden üretim maliyetlerini azaltarak bunu bir şekilde yapıyorlar. Ancak yeni kurulacak bir işletmenin bunu yapabilmesi pekte mümkün değil. Çünkü bunların her biri birer maliyettir. Sizin bunu yapabilmenizin en makul yollarından biri, aldığınız bir işin kontrolünü sağlayarak ürün veya hizmetin daha verimli olmasını sağlamak, ikincisi ise, fiyatınızda herhangi bir oynama yapmadan müşteriye değer verdiğinizi sunacağınız garantilerle desteklemek olacaktır.

3. Bu ürünü / hizmeti pazarım için uygun hale nasıl getirebilirim?

tüketiciye uygun ürün veya hizmet sunmak
bir ürün veya hizmeti pazar için uygun hale getirmek

Yapmanız gereken tek şey potansiyel müşterilerinizin acı noktalarını gözlemlemek yani onların sorun olarak gördüğü şeylere odaklanmak ve bunları ortadan kaldırmaktır. Başarılı bir iş kurmak için gereken tek şey budur. Öyle bir şey yapmalısınız ki, müşterilerinizin sorunlarını tek bir dokunuşla halledebilmeli ve onların özellikle zaman ve paradan tasarruf edebilmelerini sağlamalısınız.

Herkes bir iş kurabilir. Ancak başarılı bir iş kurmak istiyorsanız, fikrinizi hayata geçirmeden önce onu eleştirmeli ve değerlendirmelisiniz. Sizler için paylaştığımız bu 3 soru ile buna adım atabilirsiniz.

UstaGirişimci ile kalmanız dileğiyle…