Bir Girişimciden Örnekle, İşletme Kurmadan Önce Kişinin Kendisine Sorması Gereken 5 Soru!

0
2128
girişimci olmadan önce ne yapılmalı

Kendisine özgür bir çalışma yaşamı oluşturmak isteyenler için harika bir zaman olduğunu bulduğumuz her fırsatta anlatmaya çalışıyoruz. Günümüzde, küçük işletme sahipleri ve girişimciler, büyük şirketler, potansiyel müşteriler, tüketiciler ve devlet tarafından daha ciddiye alınmaktadır.
Ben ise sizlere bu yazımda, çok değer verdiğim ve her fırsatta takdir ettiğim UstaGirişimci bir dostumun, işine başlamaya karar verdiğinde ki deneyimlerine ilişkin öngörülerimi ve neler yapabildiği konusundaki görüşlerimi paylaşacağım.
Üniversitesinin bitiminden sonra, sadece bir şeyler öğrenebilmek adına kendisini çok düşük bir kazanca mahkûm ederek, muhasebeci olarak çalışmaya başlamıştır. Burada yok pahasına çalıştığı için asla pişman olmadığını söylememde de fayda var. Her seferinde kendisi için iyi bir deneyim olduğunu da vurgulamaktadır. Ancak şu var ki; burada çalışması kendisine deneyim sağlamış olsa bile, kariyer ve para kontrolü sağlamasına olanak vermedi. Daha doğrusu bu iş ona, hep söylediği ‘’ hayata bir iz bırakmak istiyorum’’ amacına karşılık veremezdi. Kim ne düşünürse düşünsün ama hayatın bizlere her zaman seçenekler sunduğu doğrudur. O da, hayatın kendisine sunduğu bırakabilme ve yep yeni bir başlangıç yapabilme şansını değerlendirmek için bu işi bıraktı. Eğer bir kişi herhangi bir durumun içerisinde sıkışıp kalırsa, bu durumdan mutlaka bir çıkış yolu olduğunu asla unutmamalıdır. Dostumun çıkış ve hayallerini gerçekleştirebilme yolu ise kendi işini kurmak oldu.
Peki, bunu nasıl yapabildi? Sizler için, onun böyle bir adım atmadan önce kendisine sorduğunu tahmin ettiğim 5 soruyu paylaşıyorum:

1- Ben hayatımda veya mevcut işimde mutlu muyum?
mevcut işimden memnun değilim ne yapmalıyım
Dışarıdan bakıldığında harika bir işiniz, üst düzey aile fertleriniz, desteğini asla esirgemeyecek dostlarınız ve hatta çokça paranız olabilir. Eminim ki onun içinde durum böyleydi. Ancak hayatın çok kısa olduğu gerçeği ve hayata iz bırakma isteği, o zamanda ki mevcut konumundan dolayı bundan 2 sene öncesine kadar onu mutsuz yapıyordu. Mutlu olabilmek için değişimin zamanı gelmişti. Bu durum onu girişimcilik macerası atan ilk sebep oldu.

2- Ne yapabileceğime dair bir planım var mı?
plan yapmak
Bir reklam ajansı kurmaya karar vermişti. Aklındaki konseptle bir şeyler başarabileceğine emindi. Ancak ilk başta çok küçüktü, çarkını döndürebiliyor ama ekstra bir şeyler katamıyordu. Daha çok plan yaptı ve sürekli düşündü. Tabiki de yapmayı istediği her şeyin, kendisi için ayrı ayrı riskler teşkil ettiğinden emindi. Sonrasında ise kurgulamış olduğu iş planını daha iyi gözden geçirmek için, Kosgeb ile çalışma kararı aldı. Neler yapabileceğini ve işini büyütebilmesi için devletin ne gibi destekler sağlayacağını öğrendikten sonra ise, ikinci ve aslında en büyük adımını attı.

3- Benim iş kurabilmek için bir destek sistemim var mı?
destek sistemi
Aslında tüm başarılara baktığınızda, başarılarının en büyük faktörlerinden birinin destek olduğunu görebilirsiniz. Kazansanız da kaybetseniz de. Eminim kendisi, çevresinde ki destekçilerinden son derece minnettardır. Şuan işletmesini büyüttüğü için dönem dönem sıkıntılar yaşıyor olsa bile başının dik, sırtının pek olmasında ki en büyük etken destekçileridir.

4- Benim bu işte potansiyel müşterilerim olacak mı?
potansiyel müşteri
Düşündüğünüz ürün veya hizmeti kim kullanacak? Bir işletmeye başlarken işletmenize ihtiyaç duyacak pazarı keşfettiniz mi? Yola koyulmadan önce bunu analiz edebilmelisiniz. Aziz dostuma konuyla alakalı olarak geçmişte sorduğum soruya, ‘’reklam, pazarlama ve tanıtım yapabilmenin bölgesinin ve hatta genel itibariyle Türkiye’deki çoğu işletmenin bir problemi olduğunu’’ söylemişti. Yani aslında, çevresindeki tüm işletmenin potansiyel müşterisi olduğunun farkındaydı. Ki öyle de oldu.

5- ‘’Ben’’ aklımda ki işi yapmak için hazır mıyım?
aklımdaki iş
Şahsi düşüncem, ‘’hazır olmayı beklerseniz asla düşündüğünüzü yapamazsınız’’. Başarı için doğru planlama yapabilmek ve inanmak benim için çok daha önemli. Başlıktaki ‘’ben’’ ise bu sebepten yazmış olduğum bir cümle. Şartların, aklınızdakileri yapabilmeniz için hazır olmasını beklemektense, sizin hazır olmanız başarınız için daha gereklidir. Kardeşimin, kendisini hazır hissederek ve başaracağına inandığını söyleyerek girişimciliğe adım attığı gibi.

UstaGirişimci ile kalın…