Bir Girişimcinin, Karakterini Ortaya Koymasını Sağlayan 4 Ayak!

0
2585

Girişimci, sahip olduğu vizyon ve kaynak sayesinde ortaya sıkı bir proje çıkarabilen kişidir. Her girişimcinin; geçmişi, deneyimi, değerleri ve vizyonunu farklılık gösteriyor olsa da, girişimcilerin hepsinin aynı zihinsel ortaklığa sahip olduğu da bir gerçektir: Girişimci ruh.

Peki, girişimlerin ortak olarak sahip olduğu bu ruh neden bu kadar önemlidir, ne yapabilir, nasıl karakterize edilir ve bu ruhu kimler benimseyerek geliştirebilir?

Girişimci Ruh: Usta Girişimcilik Macerasının Anahtarı

girişimcilik ruhu nasıl oluşturulur
Türkiye’nin, ‘’girişimcilik’’ teriminden ne anladığına bakıldığında, genellikle “girişimcilerin kendisi’’ yani girişimci olan kişi düşünülmektedir. Bir başlangıç nedir? Gibi basit bir soru dahi birçok insan için maalesef önem arz etmemektedir. Peki, az da olsa kendini girişimci olarak hisseden kişiler için girişimcilik nedir?

İLGİLİ: Girişimciliğe adım atmadan önce bilmeniz gereken 12 şey!

Çok iddialı bir projem var ama bunu geliştirmek için çok paraya ihtiyacım var. Ben de şu şekilde para arayacağım:
Banka Kredileri (doğrudan borç altına girmek)
Melek Yatırımcılar (Sermaye kontrolünün ve dolayısıyla işin yavaş yavaş kaybedilmesi)
Çeşitli Kurumlara Proje Yazımı ( Çağrı teklifi, eğitim süreci, tohum olayları, mentorluk… uzun zaman süreci ve öncesinde sizlerin para harcamasını istemek daha sonra projenizi hibelendirmek)
Crowdfunding (Türkiye’de bu sistem çalışmamaktadır)

Bu saydığımız vizyonlara sahip kişilerde ki problemi, sürecin kontrol edilememesi olarak görmekteyiz. Bir projeyi inşa etmek için doğrudan dış kaynaklara başvurulması, mevcut kaynakların zararına dayanmaktadır. Çünkü çoğu kişi, yukarıda sıralamış olduğumuz maddelerin varlığı yüzünden asıl sahip oldukları kaynakları görmezden gelmektedir.

Uzun araştırmalarımız ve kişisel deneyimlerimizden yola çıkarak, usta girişimcilerin maceraların da temel olarak kullandığı iç kaynakları ve özellikle de şu 4 özelliği temel olarak aldıklarını fark ettik:
• Vizyon
• Motivasyon
• Esneklik(dayanıklılık)
• Bağlantı(çevre)

1- Vizyon Ayağı: Girişimciliğin Temeli

vizyon

Açık bir hedef belirleyen ve bu hedefe yönelik seçimleri, eylemleri yönlendiren ayaktır. Vizyon ayrıca yaratıcı olmanın ve yenilik yapmanın yeni yollarını bulmaya da yardımcı olmaktadır. Bir girişimci vizyonunu ise, kısmen sezgilerine ve niyetlerine dayandırmaktadır.

İLGİLİ: Girişimcilik faaliyetleri ile uğraşmanın hiç bilinmeyen 16 sürpriz gerçeği!

Vizyon ayağını, antrenman yapabilen ve büyüyebilen gerçek bir kas olarak düşünebilirsiniz. Bulunmuş oldukları piyasalarda başarının ötesine gitmeyi başarmış olan ve akıllarını olağanüstü kullanabilme becerisine sahip gerçek vizyon sahibi olan girişimcilere bakın. Onlar, müşterilerin gerçekte ne istediklerini biliyor olduklarını, ancak gerçek ihtiyaçlarının farkında olmadıklarını kabul ederler. Unutmayın ki bir girişimci, müşteri olarak gördüğü her kişinin ihtiyaçlarını anlayabilecek kadar vizyona sahibi olmalıdır.

‘’Usta Girişimci, ihtiyaç giderebilme yeteneğine sahip bir uzmandır.’’

2- Motivasyon Ayağı: Girişimcilik Eylemin Özü

motivasyon ve girişimcilik

Muhtemelen fark etmişsinizdir, usta niteliğe sahip olan girişimciler genellikle aşırı motive olmuş kişilerdir. Büyük sorunlar veya zorluklarla karşılaşsalar bile, ilerleyebilmek için coşku ve enerjiye sahiptirler. Her şeye rağmen hareket edebilmelerini sağlayan ise, motivasyondur.

Bir girişimci, eylem haline geçebilmek için her ne pahasına olursa olsun motivasyonunu korumak zorundadır. İyi olan şey ise şu ki, motivasyon basit beceriler ve reflekslerle alıştırmalar yapıp büyüyebilen bir kastır.

‘’Motivasyon, eylemlerin gerçek bir yakıtıdır.’’

3- Esneklik Ayağı: Olumsuzluklara Rağmen İlerlemek

esneklik, dayanıklılık

Bir girişimci misiniz? Öngörülemeyen olumsuzluklarla uğraşmaktan ziyade iş planı oluşturmaya daha çok zaman harcıyorsunuz! İşte tam bu noktada esneklik kavramının önemiyle karşılaşıyorsunuz. Bir problemi “paraya çevirme” ve ‘’yok etme’’ yeteneği. Usta bir girişimci karşılaşmış olduğu sorunlara karşı şartlarını nasıl uyarlanacağını bilmektedir. Bu bilgi ise onun gücüne güç katan sebeptir. Esnekliğinde, irade ve zamanla gelişen bir beceri olduğunu unutmayın!

İLGİLİ: Girişimci olmak isteyen kişilerin karşılaşacağı en temel 5 psikolojik sorun!

4- Bağlantı Ayağı: İlerlemek İçin Gereken Çevre

girişimcilikte çevre edinmek

‘’Birlikten güç doğar’’ sözünü aklınıza getirmenizde oldukça fayda var.
Girişimcilerin kullanmış olduğu reflekslerinden biri, projesine kimlerin ve hangi bağlantıların yardımcı olabileceğini bilmesidir. Usta girişimciler bağlayıcıdır ve insanlara küçük dokunuşlarda bulunarak kendini ve işini olumlu yönde etkileyebilir. Anlamış olacağınız üzere iletişimden bahsediyoruz. Sistemli düşünce ve empati sayesinde sinerji yaratmayı başarmak mümkündür. Bağlantı ayağı aynı zamanda girişimciler için oldukça gerekli olan bir beceridir.

‘’Ekipte sadece bir kişi daha hızlı gider, ancak birlikte devam edersiniz.’’

İLGİLİ: Girişimcilikten neden korkuyorsunuz?