Bir Girişimciyi Başarıya Götürebilecek 6 Kural!

0
1886
girişimci nasıl başarılı olur
”Başarı, başarısız olacağımıza ve kararlılığımızın olmayacağına olan inancımızın bir işlevidir.”

başarısızlık tecrübesi

Nasıl başarılı olacağınızı söylemeden önce, başarısızlık hakkında biraz konuşmam gerektiğini düşünüyorum. Başarısızlıklar, bazen gerçekten de övgüyü hak etmektedirler. Bu teori, sizin hatalarınızdan ders çıkarmanız gerekliliğine dayanmaktadır. İronik olarak, en başarılı işletmeleri ve girişim faaliyetlerini ortaya koyan insanları göz önüne aldığınızda çoğunun arkasında bulunan nedenin ‘’başarısızlık tecrübesi’’ olduğunu göreceksiniz. Gerçekten de değerlendirdiğiniz zaman, potansiyel tuzaklar konusundaki bilgisizliklerinin, bu insanları başarılı olmaya iten sebep olduğunu anlayacaksınız. Değerlendirmek ise oldukça kolay. Sadece büyük nam yapmış olan işletmelerin ve ya kişilerin hayat hikayelerini okumak.

Peki, girişimcileri başarıya götürecek olan ipuçları nedir?

1. Kişiler, Çoğu Stratejiden Daha Önemlidir.
girişimcilikte çevrenin önemi
Girişimcilikte birlikte olmak istediğiniz ve yetenekli olduğunu düşündüğünüz kişileri yanınıza çekmeye odaklanırsanız, birlikte düşünerek harika fikirlere ulaşabilme şansınız da oldukça yüksek olacaktır. Ancak, bir fikirle başlar ve daha sonra yetenekleri bulmaya çalışırsanız, şansınız yuvarlak bir deliğe kare bir nesne yerleştirmek kadar zor olacaktır.

2. Müşterilerin Gerçekten Ne İstediğini Bilin.
müşteri ne ister
Bazen müşteriler neye ihtiyaç duyduklarını bilmezler ama gerçekten ne istediklerini veya nefret ettikleri şeyleri tarif edebilirler. Örneğin, insanlar para harcamak istemiyor ama tatile gitmek istiyor. Henry Ford’un sık sık “Eğer müşterilerime ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı at istediklerini söylerlerdi” derdi. Kısacası müşterilerinin gerçekten ne istediğini bilirdi. Hangi işte olursanız olun insanların istekleri, ne istediklerini bilme yeteneğiniz tarafından yönlendirilir.

3. Pazar Büyüklüğü Her Şeydir.
girişimcilikte pazara hakim olmak
Fikrinizin hitap etmiş olduğu pazar yeterince büyükse, yarı saygın bir işletme olsanız bile iyi bir geleceğe sahip olabilirsiniz. Gerçekten küçük bir pazara hakim olabilmeniz, bu çabanın on katını harcamanız anlamına gelir. Fırsatınızın ne kadar büyük olduğunu ve hangi pazara sahip olabileceğinizi iyi düşünün, öğrenin.

4. Kültürünüzü Anlayın.
işletmeyi oluşturan etkenler
İşletmeler aileler gibidir. Değerleri ve bir varlık yolu vardır. Bunlar, genellikle liderin veya kurucunun sahip olduğu değerlerin bir işlevidir. İşletmeniz büyüdükçe, bu değerleri sizinle paylaşabilecek olan kişileri ekibinize dahil ettiğinizden emin olmalısınız. Sahip olduğunuz kültür küçük işletmenizi bir şirkette yapabilir, batıradabilir.

5. Zamanlamanız ve Farkınız Oldukça Önemlidir.
İşletmelerin başarılı veya başarısız olmasını sağlayan en önemli nedenler
İşletmelerin başarılı veya başarısız olmasını sağlayan en önemli nedenlerden biride zamanlamadır. Doğru zamanda doğru yerde olmak, bir girişimcilik faaliyeti için oldukça önemlidir. Örneğin; Google’ın ortaya çıkmasından önce ki zamanı düşünün! Eğer teknolojik gelişmelere ilgi duymuyorsanız muhtemelen şuan Google’dan önce arama motoru diye bir şeyin olmadığını düşünüyorsunuz. Hayır. Tam aksine çok sayıda başka arama motorları da vardı. Zamanında oldukça büyük bir arama motoru olan Lycos, WebCrawler, Altavista gibi. Sonra Google geldi ve çoğu tarihe karıştı. Google, o zamanlar çokta iyi bir arama motoru değildi. Ancak farklılığıyla doğru zamanda ve doğru yerdeydi.

6. Büyüme Hakkında Düşünün.
işletmenin büyümesini düşünmek
Çoğu insan, piyangodan büyük ikramiyeyi kazanırsa ne yapacağını düşünüyordur! Bir işi başlatmakta, aslında çıkarsa ne olacağını düşünmektir. Nasıl ölçeklendireceksin? Kimi hemen işe alırsın? Başka bir şehirde açar mısın? Franchise verir misin? … Uçağı uçarken inşa etmeye çalışıyorsanız, düştüğünüzde şaşırmayın.

Son olarak, yenilik yapmayı asla bırakmayın. Çünkü işletmelerin iki seçimi var:
Ya İnovasyon ya da Son. Bu kadar basit.