Bir Girişimin, En Çok Yaptığı 9 Hata ve Düzeltme Yöntemleri!

0
1504
hata düzeltmek

Bir girişim hareketinde bulunabilmek zordur. Bir iş kurmaya çalışmanın zorluğuyla baş edebilmek gerçekten marifet işidir. Aynı zamanda birçok girişimci ve girişimci olmak isteyen bireyler, çok az iş tecrübesine sahip. Harika bir fikriniz olsa bile; yönetebilmek ve finansman sağlayabilmek gibi birçok problem ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla girişimci kardeşlerimizde hataya düşebiliyor.
Peki, bu hatalar nedir ve hatalardan kaçmak için ne yapmalısınız?

1- Yalnız Hareket Etmek
Çoğu güçlü işletmelere örnek olarak bakabilirsiniz. Sadece bir kurucusunun olmadığını çok rahat bir şekilde görürsünüz. Bir iş kurabilmek tek kişiden daha fazlasına ihtiyaç duyuyor. Üstesinden gelirim diye düşünmeyin. Karşılaşacağınız en küçük bir aksilik bile cesaretinizin kırılmasına neden olabilir. Gerçektende bazı sorunlarla tek başına mücadele etmek, çok yıldırıcı olabilir. Arkadaşlarınız, işin ehli çalışan bulmanız ya da aile fertlerinden biriyle ortaklık kurmanız size bu konuda yardımcı olabilir. Asla tüm sorumluluğu tek başınıza üstlenmeyin.

2- İş Planı Olmadan Başlangıç Yapmak
İyi bir iş planına sahip olmanız, gelecekteki başarılarınızı belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Bunu; şirketinizin amacı nedir? Potansiyel hedef aldığınız müşteri kitleniz kim? Misyonunuz ve vizyonunuz nedir? Şirketiniz ile ulaşmak istediğiniz yer neresidir? Rekabet koşullarınız ne durumda? Gibi soruları analiz ederek yapabilirsiniz. Kurmayı düşündüğünüz işletmenin uzun vadeli hedeflerine ulaşması için, iş planı olmazsa olmaz bir öneme sahiptir.

3- Sermayeyi Yanlış Kullanmak
Para kazanabilmek yeni kurulan bir işletmenin sürdürülebilmesi için ciddi önem taşıyor. Yeni işletme kuran kişilerin düştüğü en büyük hatalardan biride, zaten iş sahibiyim diye gereksiz birçok harcama yapmasıdır. Siz eğer gerçekten ilk kurulumda böyle bir hata yaparsanız, kendi sonunuzu hazırlarsınız. Yalnızca, gerçekten gerekli ihtiyaçlarınızı almanızı ve olabildiğince maliyetlerden kaçınmanızı şiddetle öneriyoruz.

4- Alternatif Bir Geri Dönüş Planlamamak
Girişimcilerin çoğu, hiçbir şeyin planladıkları gibi gitmediğini söyler. Ama aynı işi yapmaya devam eder. Alternatif seçeneklere geçiş gibi bir şey düşünmez. Büyük bir firmaya kısaca bakacak olursak: Dünyaca ünlü telefon markası Nokia ilk başta kağıt üretimi ve lastik çizme imalatı yaptı. Daha sonra tercihini kaydırarak telekomünikasyon şirketi kurmaya karar verdi. Bu gibi birçok örnek mevcuttur. Başarılı bir işletme sahibi olmak istiyorsanız, kötü durum senaryosu için yedek planınız olmalıdır.

5- Küçük Düşünmek
Bir girişimcinin temel alması gereken en önemli özelliklerden biride, asla küçük düşünmemesidir. Ne kadar küçük düşünürseniz başarı ihtimalinizde o kadar düşüktür. Birçok küçük işletmenin başarısız olmasında ki temel sebep budur. Hedeflerini küçük düşünmesi.

6- Yanlış Mekân Seçimi Yapmak
Bir iş yerinin konumunun ne kadar önemli olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Müşteri potansiyeli analizi yapmak, sanayinin gelişmişliğini göz önünde bulundurmak, işlek bir cadde üzerinde bulunmak doğru yerde olmanın anahtarlarıdır. Bu konuda dikkat etmenizi istediğimiz bir konu var. Fırsatçılara sakın gereksiz para kaptırmayın. Piyasayı analiz etmeden, direk dükkân tutarsanız veya satın alırsanız kuruluş maliyetiniz o kadar yüksek olur.

7- Başlamak İçin Uygun Zamanı Beklememek
Bir işe başlarken, zaman her şeydir. Bunu kısa ve basit bir örnekle açıklayalım: Bir dondurmacı düşünün. Kışın hiç külahta dondurma satışı yapan bir işletme görür müsünüz? Yazın bir anda ortaya çıkarlar, kışın aynı mekân farklı bir işletmeye bürünür. Siz sakın kışın dondurmacı açmak gibi bir hataya düşmeyin.

8- Doğru Kişileri İşe Almamak
Eğer piyasada güçlü olmak istiyorsanız, doğru insanlarla çalışmalısınız. Başlangıç için nitelikli elamanlara sahip olmak, sizin büyümeniz için ciddi katkı sağlayacaktır.

9- Çok Fazla Tavsiye Almak
Tavsiye veya eleştiri almak size yardımcı olabilir. Bunu kabul ediyoruz. Ama her şeyin fazlası zarar olduğu gibi, tavsiyenin ve eleştirinin de fazlası zarardır. Gerekli olan olumlu veya olumsuz bilgileri alın, diğerlerine kulak asmayın.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.