Bir İş Kurabilmenin ve Usta Bir Girişimci Olarak Nitelendirilebilmenin, 12 Adımı!

0
1754
girişimci olmak için neler yapmalıyım

Kimlerin birer UstaGirişimci olabileceği konusunda sınırlama yapabilmek çok zordur. Bazı şeyler için iş tecrübesine dahi ihtiyaç duymanıza gerek yokken, bir girişimci olmak çeşitli şeylere ihtiyacınız vardır. Mesela; güçlü bir iş planı.
Fikrinizi ya da amaç veya ideallerinizi Usta nitelikte bir girişime dönüştürmek istiyorsanız 12 adımı incelemelisiniz.

1. Adım: Kendinizi Değerlendirin
Neden bir iş kurmak istiyorsunuz? Kendinize rehberlik edebilmenin ilk kuralı bu soruyu kendinize sormanızdır. Belki çok para arzusu, belki sadece heyecan olsun diye, beklide daha özgür hareket edebilmek için. Bunun sebebini bulduysanız başlamayı düşündüğünüz işin türünü belirlemek için kendinize şu soruları sormaya başlayın:
• Ben hangi yeteneklere sahibim?
• Gerçekten tutkulu muyum?
• Bir uzmanlık alanım var mı?
• Çoğu yeni kurulan işletmenin başarısız olduğunu bildiğim halde kendimi ne kadar riske atabilirim?
• Ne kadar paraya ihtiyacım var?
• Nasıl bir yaşam tarzı istiyorum?
• Ben, bir girişimci olmaya hazır mıyım?
Samimi cevaplar vermeniz akıllıca olacaktır. Aksi halde hayal kırıklığından başka bir şeyle karılaşmanız pek mümkün olmayacaktır.

2. Adım: İş Fikri Düşünün
Gerçekten sağlam bir fikre sahip misiniz? Eğer bu gerçekse hiç uğraşmadan diğer adıma geçelim. Ama değilse, bir fikir oluşturmak için beyninizi çalıştırmaya başlayın ve boşta durmayın. İletişim kurun, insanlardan fikir almaya çalışın, usta olarak gördüğünüz girişimcilerden tavsiyeler alın, interneti kullanın vs.

3. Adım: Pazar Araştırması Yapın
Başkalarının zaten yaptığı bir iş mi kurmak istiyorsunuz? İstemiyor olsanız bile bu adımdan kaçamazsınız. Potansiyel rakiplerinizi ve piyasanın durumunu belirlemek zorundasınız. Gerek interneti kullanarak, gerek yüz yüze görüşmeler yaparak, gerekse telefonla dahi görüşerek, ‘’ürününüzü veya hizmetinizi satmayı düşündüğünüz insanlar nelere dikkat ediyor?’’ ya da benzer bir iş yapacaksanız ‘’mevcut işi iyileştirmek adına neler yapabilirsiniz?’’ bunları bilmelisiniz.
Unutmadan, pazar araştırması yaparken insanların yaptığı en yaygın 3 hatada:
• Sadece ikincil araştırma kullanma
• Sadece internetten faydalanma
• Sadece tanıdık insanlar üzerinden araştırma yapma

4. Adım: Geri Bildirim Alın
Ürününüzün veya hizmetinizin insanlar üzerinde nasıl bir etki bıraktığını bilmelisiniz. Gözden kaçırdığınız ufak tefek detayları görmenin ve insanların taleplerine karşılık verebilmenin en iyi yöntemi budur. Olumlu veya olumsuzda olsa.

5. Adım: İş Planınızı Hazırlayın
İş planının ne kadar önemli olduğunu ve iş planının bir örneğini sizlerle paylaşmıştık. Ama yine de hatırlatmakta fayda var. İş planı, işletmenizin ürün veya hizmet ortaya koyana kadar işletmenizin nasıl gelişim göstermesi gerektiğinin yazılı belgesidir. Aynı zamanda, inanması güç olacak ama nefes alan bir belgedir ve zaman geçip işiniz olgunlaştıkça kendini güncelleyebilir.

6. Adım: Finansman Ayarlayın
Önce kendi kaynaklarınızı, koşullarınızı çevrenizi ve yaşamınızı göz önünde bulundurarak ne yapabileceğinizi değerlendirin. Ayrıyeten fikrinizin statüsüne göre KOSGEP programlarına, TKDK’ya, Ekonomi Bakanlığı’na, Avrupa Birliği desteklerine vs. göz atın. Melek yatırımcılara ulaşabileceğiniz platformlarda da bulunarak hiç ummadığınız bir şekilde kendinize finansman bulabilirsiniz.

7. Adım: Resmi Evraklarınızı Hazırlayın
Yasal prosedürler ve bu işlerle uğraşmak? Çok can sıkıcıdır biliyoruz. Lakin kaçak iş yapmanız mümkün değil. Tüm prosedürleri en iyi şekilde yerine getirmelisiniz. Bir eksiğiniz olmamalı. Konuyla alakalı bir avukatla görüşmenizde sizin için çok daha faydalı olacaktır.

8. Adım: Ürününüzü veya Hizmetinizi Geliştirin
Tüm adımları attıktan sonra, fikrinizin meyvelerini almak gerçekten sizi harika hissettirecek. Ürün veya hizmet ortaya çıkarırken şunlara dikkat etmenizde fayda olacaktır:
• Ürün/Hizmet kontrolünü elinizde bulundurun ve sürekli üstüne bir şeyler katmaya çalışın
• Risklerinizi yaymaya özen gösterin
• Nitelikli olduğunu düşündüğünüz insanlarla çalışın
• Mevcut çalışanlarınız yerine, alternatif çalışacak kişiler belirleyin (her ihtimale karşı)
• Tasarruf sağlamaya çalışın

9. Adım: İyi Bir Mekân Bulun
Mekân bulma konusu ihtiyaca göre farklılık gösterebilir. Aşağıda sıralayacağımız dikkat etmeniz gereken kurallar ise size bu konuda yardımcı olacaktır:
• Çalışma Şekli: Hangi alanda ürün veya hizmet verecekseniz konumunuz buna uygun olmalı.
• Demografik Yapı: Müşterilerinizin kim olduğuna dikkat etmelisiniz. Onların size yakınlığı yer tespiti yapmada size yardımcı olabilir. Özellikle bir perakende mağazası düşünüyorsanız, bu çok daha önemlidir.
• İşlek Yer ve Kolay erişilebilirlik: İnsanların sizi kolay bulmasını istiyorsanız, bilindik mekân civarlarını ya da caddeleri değerlendirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ise, insanları bir kargaşanın içerisine sokmayın, mekânınıza rahat ulaşabilsin.

10. Adım: Çalışma Ekibinizi Oluşturun
Çalışma ekibinizin ne kadar önemli olduğunu vurgulamamıza gerek yok. Ancak siz yinede şöyle düşünün, öyle zamanlarınız olacak ki bir çalışanınıza ya da iş ortağınıza sorumluluklarınızı devretmeniz gerekecek. Bizlerde bu sebepten yola çıkarak, ister iş ortağı, ister çalışan olsun size uyumlu kişileri bulmanıza yardımı olacak iki ipucunu sizlerle paylaşalım istedik:
• Hedefinizi Kişilere Açıkça Belirtin
Kim olursa olsun sizinle çalışacak kişi sizin vizyonunuzu, görev ve sorumluluklarını en baştan bilmelidir.
• İşe Alım Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Kuralları Öğrenin

11. Adım: Yavaştan Satış Yapmaya Başlayın
Nasıl bir ürün veya hizmet geliştirdiğinizin, eğer satış yapamazsanız hiçbir önemi yoktur. Geleceğiniz yapacağınız satışlara bağlı. Bunun için ürün veya hizmetinize göre satış stratejisi belirlemeli ve o yolda ilerlemelisiniz. Unutmayın, müşteri velinimetinizdir.

12. Adım: İşletmenizi Büyütün
Büyümeniz için birçok yol var. Başka alanlara yönelmek, yeni pazar hedeflemek, müşteri portföyünü genişletmek ve daha da fazlası. Yolu belirlemek tamamen size kalmış.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.