Bir İş Planı Yazmadan Önce Atılması Gereken, 5 Adım!

0
1461
iş planı yazarken nelere dikkat edilmelidir

Bir işletme kurmak sıkıntılı süreçleride beraberinde getirebilir. Sıkıntılı zamanlarınız için hazırlık yapmanız ve bu durumu en kolay şekilde atlatabilmeniz, işinizin sürekliliği konusunda size çok yardımcı olacaktır.
Başlangıç aşamasında karşılaşılabilecek zorluklara hazırlanabilmenin en önemli adımlarından bir taneside kuşkusuz iş planı yazmaktır. Ancak kalemi kâğıdı elinize almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var.
İş planınızı hazırlamaya başlamadan önce aşağıda sizlerle paylaşacağımız beş adımı attığınızdan emin olun:

1- Amacı ve Temeli Belirlemek
amaç ve temel belirlemek
Girişimciler, kurmayı düşündükleri işletmenin temel değerlerini ve amaçlarını belirlemek için zaman ayırmalıdır. Belirlemiş olacağınız bu amaç ve değerler, işletmenizin her aşamadaki karar mekanizması olacaktır. Karar mekanizmasını ise, oluşturmak istediğiniz ekibinizle açık, net ve dürüst konuşmalar yaparak işletebilirsiniz. Çünkü sizi, belirmeyeceğiniz amaçlara ulaştıracak olan sadece kendiniz değil aynı zamanda ekibiniz olacaktır.

2- Vizyon Belirlemek
vizyon belirlemek
Bir işin başarılı olması için kapıları ilk aralayan, ulaşmak istediğiniz hedef ile ilgili açık bir vizyona sahip olmanızdır. Vizyonunuza ulaşmanızı sağlayacak olan ise, misyonunuzdur. Tüm bunlara ulaşabilmeniz için ilk sormanız gereken soru, ‘’ neden bu işin içindeyim?’’. Sorunun cevabını tamamladıktan sonra hedeflerinize ulaşmak için ‘’neyi nasıl yapacağınızı’’ ve insanların sizden ‘’ne istediğini’’ belirleyerek vizyonunuz için kısaca bir tanımlama oluşturabilirsiniz.

3- Finansal Modeli Netleştirmek
finansal model belirlemek
Açıkçası finansal modeller detaylar içerir. Ancak başlangıç yapmadan önce çok detaylı olmasa bile modeli kafanızda kurgulamalısınız. Mesela, ürün/hizmet fiyatlandırması, satış hedefi, tahmini başlangıç giderleri vs. Bunlar zaten iş planınızın içerisinde de olacak. Tam anlamıyla iş planı oluştururken ve işini kurmak için harekete geçtiğinizde güncelleme yapabilirsiniz. Burada özellikle düşünülmesi gereken; ‘’ eğer ben ürünümü veya hizmetimi bu fiyat noktasından satarsam, müşterilerim memnun olur mu ve ben bu noktadaki fiyattan kazanç sağlar mıyım?’’

4- Hedef Pazar Belirlemek
hedef pazar oluşturmak
Belki de bir işe başlarken analiz edilmesi en güç olan şey, hedef pazarı belirlemektir. Bunu kolaylaştırmak için, ‘’ Ben hangi sorunu çözmek için buradayım?’’ Sorusunu cevaplamalısınız. Eğer bu soruyu cevaplayamıyorsanız yanlış yoldasınız demektir. Böyle bir durumda müşteri hedefinde bulunamaz ve çok daha fazla çalışmak zorunda kalırsınız.

5- İş Fikrini Test Etmek
iş fikri test etmek
Girişimcilerin, bir iş fikrini ortaya koymadan önce düşündüğü sektörle alakalı olarak, potansiyel müşteri olarak gördüğü kişilerin ve rakiplerinin boyutunu, belirlemesi gereklidir. Yani siz dürüst davranarak bu gibi insanlardan geri bildirim almalısınız.Böyle bir hamle yaparakta, aslında kimin işinizle ilgilendiğini, piyasanın büyüklüğünü ve rekabet konumunuzu analiz etmenizde mümkündür.

Sonuç:
Sadece bir iş planı sizi başarıya ulaştırmaz. Ama hedefleriniz için size bir yol haritası olur. Planlanmış hedefler, ilerleyeceğiniz yolda aşmanız gereken engelleri tanımlar.

UstaGirişimci ile kalın…