Bir Patatesin Sizlere, Bildiğinizden 10-15 Kat Daha Fazla Kazandırabileceğini Düşündünüz mü? ”Tatlı Patates”

0
2279
tatlı patates üretme fikri

Değerli okuyucularım; UstaGirişimci ailesi Olarak sizleri yeni fikirlerle buluşturmaya devam ediyoruz.
Bu yazımda sizlere Türkiye’nin yeni yeni tanımaya başladığı, üretiminin ülkemizde yok denecek kadar az olduğu bir bitkiyi anlatacağım.
tatlı patates üretimi
İsminin patates olduğuna bakmayın; aslında patatesle hiçbir alakası yok. Anavatanı Amerika olan bu bitki, sıcak iklim bitkisidir. Bildiğiniz patatesle aynı maliyetlerde üretilen ancak fiyatı normal patatesin 15-20 katına kadar çıkabilen bir üründür. Yüksek besin değerine sahip tatlı patates, severek tüketeceğiniz bir bitkidir. Kazık köklüdür ve toprağın altında yetişen kısım yenilebiliyor. Yaprakları ve gövdesi de besin değeri yüksek olduğu için, kurutularak hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde üretimi neredeyse yok. Sadece güzel çiçeklerinden dolayı süs bitkisi olarak ve sebzeyi tanıyan kişiler tarafından az miktarda üretiliyor. Sıcak iklim bitkisi olan Tatlı Patates yaklaşık 150 günlük bir yetişme süresine sahip ve bu sürede sıcaklığın 15 santigrat derecenin altında olmaması gerekiyor. Peki, bu bitki nasıl üretilir?
Kumlu toprakları seven bitkinin üç farklı yolla üretim şekli bulunuyor:

1.Yumruları ile Tatlı Patates Üretimi
Sebzenin yumruları küçük parçalar haline getirilerek 80-100 santim aralıklarla, 20 santime kadar derin nemli toprağa ekilmelidir. Filizlenen ve topraktan çıkmaya başlayan bitki çapalanmalı ve sonrasında toprağı yayvan biçimde saran yaprakları sebebiyle tekrar çapalama yapılmamalıdır. Normal sulama dışında başka bir işlem uygulanmıyor ve bu bitkinin yaprakları 6 metre ye kadar uzayabiliyor. Bitki bu özelliğiyle, yabancı ot mücadelesini kendi kendine yapan bir bitkidir. 150 günü bu şekilde tamamlayan bitki, numune yumrular sökülerek hasada hazır mı değil mi? Kontrol ediliyor. Hasat vaktinin geldiğini gösteren en önemli özelliği, yumruların turuncu renge dönmeye başlamasıdır. Bunun anlaşılmasıyla hasat yapılmalıdır. Geriye kalan yapraklar ve gövdesi kurutularak hayvan yemi olarak kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken şey ise; yaş haliyle hayvanları zehirleyebiliyor olmasıdır.

2.Köklü Sürgünleri ile Tatlı Patates Üretimi
Bu metotla yetiştirme yapılabilmesi için, önce köklü sürgünlerin üretilmesi gereklidir. Bunun için daha önceden ayrılmış bulunan tatlı patatesler, bir karık( ılık yastık) içine yere yatay olarak toprağın 10-12 santim derinliğine, birbirinden 30-40 santim sıra arası olacak şekilde ve 10-15 santim sıra üzeri olacak şekilde dikilmelidir. Bu patateslerin her birinde, en az patates üzerindeki göz sayısı kadar sürgün meydana gelir ve bu sürgünler gözün hemen üzerinden köklenirler. Havaların soğuk olduğu ve don riskinin bulunduğu dönemde yastık içinde gelişen bu köklü sürgünler, don riski ortadan kalkıncaya kadar bekletilir. Toprak dikim sıcaklığına ulaşınca (18-20 °C) sürgünler patates yumrularından ayrılarak, daha önceki yöntemde belirtildiği aralıklarla dikim yapılmalıdır. Bu metotta ayrıca can suyu gereklidir. Diğer evreler yumru ile üretimde olduğu gibi gelişir.
3.Çelik ile Tatlı Patates Üretimi

Dikim öncesinde çeliklerin dikime hazırlanması gereklidir. Bunun için dallar dikkatli bir şekilde yumrunun hemen üzerinden kesilerek alınırlar. Yapraklar gövdenin üzerinde 1-2 santim yaprak sapı kalacak şekilde gövdeden kesilerek atılırlar. Kalan gövde, üzerinde 3-4 yaprak koltuğu kalacak şekilde 15-20 santim uzunluğunda parçalara ayrılır. Bu parçalar üretimde kullanılacak olan çeliklerdir. Bu çelikler yine aynı aralıklarla dikilir. Burada unutulmaması gereken tek şey; hasadın 20 gün kadar gecikeceğidir.
Hasat yapıldıktan sonra depolama yapılacaksa eğer, %85 nemli ortamda ve 10-12 derece sıcaklık aralığında yapılmalıdır.
Eğer Tatlı Patates üretimi yapmayı düşünüyorsanız tavsiyemiz pazarınızı önceden bulmanızdır. Zira satamadıktan sonra üretim her ne olursa olsun işinize yaramaz. Bir başka UstaGirişimci yazısında buluşmak üzere…

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz.Bizi takip etmeye devam edin.