Bir Ürünü Çeşitlendirebilmenin En Güzel Örneklerinden Biri;’’Portakal’’

0
2167
tarımsal iş fikirleri

Portakalın faydalarını bilmeyenimiz yoktur her halde. C vitamini deposu olmasıyla ve hastalıklardan koruyan özellikleriyle kış aylarının vazgeçilmezi portakalın, bu özelliklerinden başka işlere de yaradığını ve birçok sektörde de kullanıldığını biliyor muydunuz?

Portakal son zamanlarda kabuğunun kurutulup pazarlanmasıyla usta girişimcilere bambaşka ufuklar açmaya başladı. Bu yazımızda sizlere muhteşem bir iş alanından bahsetmek istiyoruz.
‘’Portakal kabuğu ticareti’’
portakal kabuğu

Ülkemizde çok ta tercih edilmeyen, portakal yetiştiricilerinin portakalı satamaması sonucu ülkemize kazandırılmış olduğu bir sektördür. Evet yanlış duymadınız. Tarlada yok paralara satılmaya başlayan portakal, kurutularak kabuklarından ayrıldı. 2015 yılında Adana bölgesinde tarlada ki fiyatı 50 kuruş olan portakalın kurutulmuş kabukları 1-1,5 TL arasında bunu talep eden girişimcilere satıldı. Zamanla ün kazanan bu sektör yenilikleri de beraberinde getirdi. Portakallar yaş iken kabuktan ayrıldı, kabuklar kurutulurken taze iç kısımları da meyve suyu fabrikalarına satıldı. Aynı zamanda da ihracat sektörüne adım attı. Günümüzde ise kabuklar sadece ihraç edilmiyor. Ülkemizde farklı birçok sektörde kullanılıyor. Portakal kabuğunun kullanım alanları ise şöyle:

Öncelikle, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanımı oldukça yaygın. Bunun yanında çay olarak tüketilebiliyor. Doğal güzellik sırrı olarak kabul ediliyor. İştah açıcı özelliğide bulunan portakal kabukları aynı zamanda haşeratı evden uzak tutmaya yarıyor. Bitkiler için ise doğal gübre olarak kullanılabiliyor.

Sektördeki fiyat düzeni ortalama olarak; portakal kurusunun kilosu 100 TL,  portakal kabuğu tozunun 90 gramı 10 TL, kurutulmuş kabuğunun kilosu ise 4 TL. Sizce de fark ortada değil mi? Hiçbir gelir kaynağını tek başına değerlendirmemeniz ümidiyle…

Usta Girişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.