Bir Yemek Tarifi Sitesi Oluşturabilmenin ve Para Kazanabilmenin, 8 Yolu!

0
1351
yemek sitesi nasıl kurulur

Yemek yapmayı sever misiniz? Sadece yapmayı değil, aynı zamanda yeni tarifleri denemek ve bunları paylaşmayı da mı istiyorsunuz? Oluşturacağınız bir site size yardımcı olabilir. Yemek blogları(siteleri) oldukça popülerdir ve para kazanmakta kolaydır. Fakat işte olduğu gibi bu işte de başarılı olmak için planlamaya ve eyleme bağlıdır. Bu işi nasıl yapacağınıza geçmeden önce sizinle birkaç küçük anekdot paylaşalım:

yemek sitesi nasıl kurulur
bir yemek sitesi kurmak

Bir yemek sitesinin artıları nelerdir?
• Yemek yapma zevkinizi gelir kapınız haline getirebilirsiniz.
• Yemek tasarımlarınızla yaratıcılığınızı artırır ve daha tecrübeli hale gelebilirsiniz.
• Başlamaksa oldukça kolay ve uygun maliyetlidir.
• Vereceğiniz reklamlar ve sponsorluklar aracılığıyla kolayca takip edilebilir hale gelebilirsiniz.
• Yiyecek ve yemek adına bir topluluk kurabilirsiniz.
• Kitap yayınlayabilir ve eğer şansınız da yaver giderse TV programları tarafından keşfedilebilirsiniz.

Bir yemek sitesi oluşturulurken nelere dikkat etmelisiniz?
• Başarı isteyen sitelerin her zaman yeni içeriklere ihtiyacı vardır. Bu da çok fazla yemek pişirmeniz ve yeni fikirlere sahip olmanız anlamına gelmektedir.
• Pişirme işleminizin ve sonuçlarınızın yüksek çözünürlükte fotoğraflanması gerekmektedir.
• Bir gelir elde edebilmeniz okurunuzun yani takipçinizin sayısına bağlıdır. İstediğiniz sayıya ulaşabilmeniz zaman alacaktır. Sabırlı olmalısınız.

Şimdi gelelim bir yemek sitesi nasıl kurulur ve nasıl bu işten para kazanılır?

yemek videosu veya resmi çekmek
yemek sitesinden para kazanmak

1. Başlamak istediğiniz yemek sitenizin hangi alana hizmet edeceğine karar verin.
Özellikle belirleyeceğiniz nişler, yemek konusunda olsa bile genel konulara nazaran daha faydalı olacaktır. Dikkate alınız gereken nişler; glütensiz, karbonhidratsız, şekersiz, vegan ve az masraflı yemek olabilir. Ya da çikolata, pasta veya aperatif lezzetler gibi çeşitli konularda bir niş belirleyebilirsiniz. Bu sizin, uzmanlık alanınıza göre belirleyebileceğiniz bir konudur.

2. Bir alan adı belirlemelisiniz.
Nişinizi tanımlayan bir ad seçebilir ve bunu alan adı olarak kullanılabilirsiniz. (Bir alan adı oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken ipuçlarını içeriklerimiz arasında bulabilirsiniz) Ancak şunu söylememizde oldukça fayda var, olabildiğince kısa ve akılda kalıcı bir isim belirlemelisiniz.

3. Alan adınızı ve hosting’inizi(web barındırıcı) satın almalısınız.
Belirlemiş olduğunuz alan adınızın alınabilirliğini isimtescil.net ve godady.com gibi alan adı satan siteler üzerinden teyit edebilirsiniz. Hatta bu siteler üzerinden belirlemiş olduğunuz ismin başkaları tarafından kullanılıyor olup olmadığını da belirleyebilirsiniz. İsminiz eğer özgün ise, yine bu siteler aracılığıyla satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hosting’inizide alan adınızla beraber ya da ayrı ayrı ayrı satın alabilirsiniz. Kolay WorlPress yükleyebileceğiniz bir web-hosting seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Not: WordPres en çok tercih edilen ve en kolay olan platformdur.
.
4. WordPress’i webhosting hesabınıza yüklemelisiniz.
Hosting hesabınızın içinde, bunu nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.(google’da yardımcı olacaktır) Yükleme işlemini yaptıktan sonra, yemek ile iyi çalışan bir tema seçebilirsiniz. Bunu yapabilmek için, WordPress gösterge tablosundan ayar yaparak yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Temaları ücretsiz olarak satın alabilirsiniz, ancak daha fazla özellik istiyorsanız, bir tema satın almayı düşünebilirsiniz.

5. Sitenizi üst düzey hale getirebilmek için eklentiler yüklemelisiniz.
Yüklemeniz gereken temel eklentiler arasında; askimet(yorum spam filtrelemesi için), sosyal medya araçları, kullanıcıların içeriğinizi paylaşabilmeleri, sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlamak için önbelleğe alma ve çeşitli iletişim araçları gibi eklentiler vardır. Ayrıca, sitenizin Google’da tanınırlığını sağlamak için, kolay tarif ve yemek eklentileri de eklemeyi düşünebilirsiniz.

6. e-posta ile kayıt sistemi oluşturmalısınız.
Bu sistem daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olacaktır. Çokta tercih edilen bir yöntem değildir. Sitenize yeni tarifler yüklediğinizde kişilere e-posta gitmesini ve kişilerin sitenize dönmesini amaçlamaktadır. Kişiler sitenize geldiğinde sadece tarife bakmaz. Aynı zamanda siteniz içerisinde google’ın yayınlayacağı reklamlara da tıklayabilir. Google reklamları ise, sitenizin bir gelir kapısı olduğunu unutmayın. Ne kadar çok tıklanırsa o kadar çok para kazanırsınız.

7. Tariflerinizi ve resimlerinizi yüklemelisiniz.
Sitenizi ziyaret edenlerin okuması için 10 ila 15 arası yemek tarifini bir anda eklemelisiniz. Bunu yaptıktan sonra, kendi programınıza göre günde veya haftada birkaç yemek tarifi ekleyebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Tariflerinizle beraber çektiğiniz resimleri de yüklemeyi unutmamalısınız. Ne kadar iştah açıcı olurlarsa o kadar iyi.

8. Sitenizi tanıtmalı ve para kazanmaya başlamalısınız.

bir yemek tarifi sitesi nasıl tanıtılır
yemek sitesinin tanıtımını yapmak

Siteyi kurmakla hiçbir şey bitmiyor. Asıl önemli ve zor olan nokta burası. İnsanlar bilmediği, tanımadığı ve görmediği bir şeyi nasıl okuyabilir ki? Sitenizin trafiğini artırmak yani sitenize kişi çekmek için, Facebook, Twitter, İnstagram ve youtube hesapları oluşturmalı ve bu hesaplarınızı da aktif bir şekilde kullanmalısınız. Burada resimlerinizi ve videolarınızı yayınlamalısınız. Para kazanmanız tamamen site ve sosyal medya hesaplarınızda ki trafikle bağlantılıdır. Kullanacağınız google reklamları siteniz üzerinden ve ekleyeceğiniz videoların izlenme sayısı ise youtube üzerinden para kazanmanızı sağlayacak en önemli hususlardır. Eğer tahmin ettiğinizden daha çok büyürseniz, kitap basmak ve eğitim vermek tamamen sizin elinizde. Bizden bu kadar.

Not: Bu paylaşmış olduğumuz içeriğimizi sadece yemek tarifleri için değil, aklınızda olan tüm niş fikirleriniz için uygulayabilirsiniz. 

UstaGirişimci ile kalmaya ve her geçen gün yepyeni bilgiler öğrenmeye devam edin…