Bu Ağacın Dalına ”KUŞKONMAZ !”

0
3324

 

Bitkisel bir antibiyotik olan, alternatif tıbbın vazgeçilmezleri arasında birçok hastalığa iyi gelen, diyabet hastalarının doğal ilacı.. Aynı zamanda süs bitkisi olarak kullanılan kuşkonmazla tanışmaya hazır olun, hemen yer yemeğin içinde kullanılabilmekte; öyleki kuşkonmaz çorbasının müdavimleri bile bulunuyor..

Aslında anadolu tarihinde sıklıkla karşılaşabileceğiniz bir bitkiden bahsediyoruz. Zamanla değerini yitirmiş mi diyelim; yoksa insanlar bu bitkiyi unutmuş mu bilmiyoruz. Ancak şunu biliyoruz ki Anadolunun hemen her yerinde yetiştirilmesi mümkün.

Kumlu ve gevşek topraklarda en fazla verimin sağlandığını da söylemek gerek. Suyu çok seven bu bitki ormanlık alanlarda en üst randıman seviyesine ulaşıyor. Baharda tohumdan veya köklerinden parçalar alınarak üremesi mümkün. Bu bitki ağaçgiller familyasından olmasa da yaklaşık 20 yıllık ömrüyle ağaç statüsü kazanmış durumda. Tohumun ekilmesinden 2 yıl sonra hasat edilmeye başlanıyor ve her yıl düzenli olarak taze şılgınlarının (yani sürgün dalları) kesilmesi ile kuşkonmaz elde edilmiş oluyor.

Bakımı oldukça kolay olan bu bitki bol su istiyor. Sürekli dalları kesilerek hasat yapıldığı için aynı zamanda budanmış oluyor. Ağaç gibi uzaması ve gövdesinin kalınlaşması sebebiyle yabancı otlar fazla zarar vermiyor. Elbette bu zararlı otların ve dikenlerin ortasında bırakılması anlamına da gelmiyor. Haricinde ilaçlama masrafı da bulunmayan kuşkonmaz bitkisinin kullanım alanın yaygın olması sebebiyle pazarlama konusunda sıkıntısı da bulunmuyor. Pazar ve marketler de kolayca satılıyor ve aktarlarda kuşkonmaz bitkisini üreticiden bolca alıyor.Unutmadan söyleyelim bitki en elverişli ortamda ve en olgun döneminde yaklaşık 2 metreye ulaşıyor. Halihazırda Eskişehirde usta bir girişimcinin geniş bir arazide kuşkonmaz üretimi yaptığını ve Türkiyenin kuşkonmaz ihtiyacının büyük bir bölümünü karşıladığını biliyoruz.

Kuşkonmaz bahar ve yaz aylarında 2019 verilerine göre kilosu toptan 20-30 tl perakende 40-60 tl arasında değişiklik göstererek alıcı buluyor..