Bulaşıkçılıktan, 1,8 Milyar Dolar Değerindeki Reddit’in Sahibi Olmak!

0
1482
reddit

Alexis Ohanian, milyonlarca dolarlık bir şirkete dönüşmüş olan bir sosyal platform kurmadan önce, birçok genç gibi çeşitli işlerde çalışmış ve o kadar iyi bir çalışan da olamamıştır.

redditin kurucusu kimdir
Alexis Ohanian

Günümüzde dünya geneline hitap eden Reddit’in kurucu ortağı olan, A. Ohanian kendisini şöyle anlatmıştır: “İlk işim(ergenlik dönemindeyken) bir yazılım ve donanım firmasında satış temsilciliği yapmaktı ve bu iş, bir genç olarak yaşadığım en kötü deneyimlerimden biri oldu. Çünkü her 30 dakikada bir elime mikrofonu alıp, insanlara konuşmak zorundaydım. Bir şekilde insanları, bazı donanım ve yazılım parçalarına yönlendirip onların bir şeyler almasını sağlamalıydım.’’

Lise ikinci sınıf öğrencisiyken, Pizza Hut’ta bulaşıkçılık ve kısmen aşçılıkta yapmıştır. Daha sonra garson olmuş ve buradaki deneyimini de şu şekilde aktarmıştır: “Müşteri hizmetleri hakkında temel olarak bilmem gereken her şeyi öğrendiğim yer burasıdır.”
Ohanian lise yıllarını bu şekilde atlattıktan sonra, hukuk alanında kariyer yapmaya karar vermiştir. Bir avukat olmak istiyordu ve hukuk eğitimi almaya başlamıştır. Ancak bu istek uzun sürmemiştir. Ders arasında bir arkadaşıyla Waffle yerken gerçekte hukuk okumak istemediğini fark etmiştir.

redditin kurucusu
Alexis Ohanian Reddit

Bunun yerine Ohanian bir iş kurmak istediğini fark etmiş, böylece üniversiteden oda arkadaşım olan Steve Huffman’la “Mobil Menüm” adlı sipariş vermeyi sağlayan bir uygula kurmuştur. Ancak bunu düşündüklerinde şimdiki gibi herkeste akıllı telefon yoktu. O yüzden bu fikirleri işe yaramadı. Ancak bu durum, ikilinin ikinci fikri olan Reddit’in ortaya çıkışının en büyük sebebi olmuştur. Sadece üç hafta sonra, Haziran 2005’te Reddit isimli sitelerini kurmuşlardır.
Günümüzde ise, Reddit’in aylık 300 milyondan fazla kullanıcısı ve 1,8 milyar dolar değeri vardır.

Girişimcilik için kendinizi hazırlamak istiyorsanız, tezgâhın arka tarafında yürümek en iyi fikirdir. İnsanlara hizmet edin ve onları mutlu etmeye çalışın. Eğer bu yeteneğe sahipseniz şanslısınız. Çünkü iyi bir girişimci olabileceksiniz.

Bilgiyle ve UstaGirişimci’yle kalın…