Çalışanlarınızı Heyecanlandırıp, Onları İşlerine Odaklamanın 8 Yolu!

0
1425
işe nasıl odaklanır

İyi çalışanların, küçük işletmeler için en önemli kaynak olduğunu asla unutmayın. İyi çalışanlarınız olması, yeni işe aldığınız çalışanlarınızın eğitim masraflarını önleyeceğini ve işletmenin devamını sağlayacağını da öngörün. Bu sebeple;
Çalışanlarınız için stres yönetimi, iş doyumu ve motive etme gibi konulara dikkat edilmesi gerektiğinden, size yardımcı olacak bazı hamleler bulduk.

1- Onlarla Açıkça İletişim Kurun
Burada bahsetmiş olduğumuz iletişim, işletmenizi yürütmekle ilgili ayrıntılardır. Elbette çalışanlarınız ile her ayrıntıyı paylaşmak mecburiyetinde değilsiniz. Ancak çalışanlarınızın işlerini daha etkili yapması için onlarla bir kaç ayrıntıyı onlarla düzenli olarak paylaşmalısınız. Bu onları sorumlulukları konusunda da bilinçlendirmeye yardımcı olacaktır.

2- Onları Dinleyin
İletişim kurmak kadar, çalışanların meseleleri tartışabilmeleri ve yaptıkları işte kendilerine yön verebilmek için soru sormaları da önemlidir. Çalışanlarınıza, önemli konular hakkında her zaman konuşma hakkı verin. Onları dinlemek için zaman ayırın ve harekete geçin.

3- Onlara Karşı Olumlu Olun
İşletmenizde günlük problemler yaşayabilirsiniz. Ancak olumlu tutumunuz ile bunun etkisini azaltabilirsiniz. Bunun en iyi yanı ise, pozitifliğin bulaşıcı olmasıdır.
Olabildiğince iyimser olun, bunu çalışanlara yansıtın ve onları etkileyin.

4- Onlara Öğretmeyi İşletmenizin Bir Parçası Haline Getirin
27 ülkede 2800 den fazla çalışan üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, çalışanların %44’ü iş yerlerinde ek eğitim programlarına değer verdiğini ve bunu beklediğini ortaya koydu. Bu tip eğitimler sadece mevcut işlerini yapmaları için değil, kariyer geliştirme fırsatlarından yararlanmak içinde çalışanlar için oldukça önemlidir.
Onları eğitimli olmaya, eğitim yapmaya teşvik edin. Size fazlasıyla dönüşü olacaktır.

5- Onlarla Başarılarınızı Paylaşın
Ses getiren bir iş yapabilmenin bile, küçük işletmelerin morali için ne kadar önemli olduğunu kavramalısınız. Çalışanlarınız ile yapılan işlerin neticesini paylaşın. Bu onlara yaptıkları işin ne kadar iyi olduğunu göstermenin ve onları daha da motive etmenin en iyi yoludur.

6- Onlar İçin Keyifli Çalışma Ortamı Oluşturun
Bu büyük bir motivasyon kaynağıdır. Hem, kim soğuk bir ortamdan zevk alır ki? Parasal teşvikler verebilir, ekstra izin kullandırabilir bununla da dostça bir rekabet ortamı oluşturup daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. Hatta bazen iyi iş sonucunda tüm ekibi bir akşam yemeğine götürüp onları şaşırtabilirsiniz.

7- Onlara Karşı Adaletli Olun
Çalışanlarınızın her birine eşit mesafede yaklaşmalısınız. Aksi taktirde iş ortamında farkında olmadan, kızgınlık ve kıskançlık gibi duyguları geliştirirsiniz. Her bir çalışanınızın aynı seviyede olduğunu varsayın, onlara eşit ödüller verin ve benzer övgüler sunun.

8- Onlara Heyecanınızı Gösterin
Eğer bir tutku ile işinize başladıysanız, bu heyecanla çalışanlarınızı taktir edin. İşiniz hakkında ki heyecanınızı çevrenize yansıtmanız, çalışanlarınızın yaptıkları işten keyif almasını sağlayacaktır.

SONUÇ
Gün geçtikçe daha da motive olmuş ve heyecan dolu bir ekip geliştirmek biraz emek ister. Sizinle paylaşmış olduğumuz düşüncelerden bazılarını işinize dâhil etmek, sizin daha iyi bir lider ve başarılı bir işletme sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.