Chat-Bot Kullanırken, Göz Önünde Bulundurmanız Gereken 4 Şey!

0
1812
müşteri hizmetleri yazılımı

Chatbot yeni iş dünyasında uygulama kısmında olmasa da teorik anlamda yeni bir kavram. Yeni duyanlar için kısaca şöyle ifade edebiliriz ‘’ Yazılı veya sesli iletişime geçebildiğiniz, belirli bir algoritma ile çalışan, gelişim durumuna göre yanıt veren, öğrenen ve yasal olarak altyapısının izin verdiği ülkelerde satış bile yapabilen yazılımlardır.’’ Chat ve robot kelimelerinden üretildiği için chat-bot veya bot şeklinde kullanılıyor. İlk kullanım alanları daha çok müşteri hizmetleri ve çağrı merkezleri. 2016’da hem Facebook (Messenger üzerinden) hem de Microsoft bu alandaki son gelişmeleri izleyerek güzel girişimlerde bulundu.
Şimdi sizler için 2018’de chatbotunuzu kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken 4 şeyi paylaşacağım.

1) Kişiselleştirmeyi Artırın!
Örneğin kişiselleştirilmiş sonuçlar websitesindeki en yüksek tıklanma oranlarına sahip oldu .
Örneğin bir spor ayakkabı markası her ülkeden kadınlarla biraraya gelip yepyeni bir uygulama başlattı. Kıyafete özel olarak tasarlanmış spor ayakkabı üretimine geçtiğini duyuran marka bu deneyimle global marka ortalamasından daha yüksek bir seviyede tıklanma oranına sahip oldu. Ürünlerinizi, kişiselleştirirseniz bu sizi çok iyi yerlere taşır. Müşteri iletişimi dediğimiz şey budur.

2) Sorularla, Öneri ve Şikayetlerle Konuyu Hızlıca Anlayın.
Birden fazla chatbot karşısında kullanıcıların aldığı işlemlerin yarısını ücretsiz metin girişleri kapsıyor. Eğer uzun metinli bir öneri kurusu kullanıyorsanız bunun yanına müşteri numarası veya ‘’SSS (sıkça sorulan sorular)’’ kısmını eklemeniz size yardımcı olacaktır. Geri dönüşlerde,müşteri bazlı kişisel mesajlar müşteri memnuniyetini arttıracak ve doğru veriler elde edebileceksiniz.Örneğin müşterinin ismi ve soy ismi ile başlayan bir geri dönüş her müşteriyi özel hissettirecektir. Böylelikle müşterilerle iletişimiz artacak ve sorunun özüne hakim olup kolaylıkla onları çözüme kavuşturabileceksiniz.

3) Chat-botlarınızı Teknolojiye Uygun ve Çeşitli İçeriklerle Dizayn Edin.
Botlar internet dönüşümleri ve dünyadaki etkinlikleri yönlendirmek için etkili bir araçtır. Önde gelen bir yemek firması videolar,sınavlar,yemek tarifleri ve kuponlarla dolu kapsamlı bir içerik hazırladı ve bu deneyim firmaya chat-bottan 71.000 kupon kazandırdı. Müşteri memnuniyetleri arttı ve karı da oldukça yükseldi.

4) Kullanıcılarınızın İhtiyaçlarına Doğru Şekilde Cevaplar Verin.
İnsanların sizi tercih etmekten keyif almasını sağlayın.İhtiyaçlarının ne olduğunu bilin ve böylelikle kurduğunuz iletişim sizin gelişmenizde en önemli anahtar olacaktır. Sadece ihtiyaç analizi ile bir çok firma şuan ki konumlarına ulaştılar. İletişim kurmaktan çekinmeyin. Bir bot markası müşterilerindeki bel ağrısı problemi için medikal şirketleri ve doktorlarla bir araya gelip yeni bir tabanlık geliştirdiler ve gelecek yıl reklamlarla birlikte satışı yüzde elli arttı.

Önceki İçerikİşletmenizde Kalite Sağlayabilmek İçin, İzlemeniz Gereken 4 Yol!
Sonraki İçerikGirişimlerdeki Başarısızlığın, İstatistiksel Olarak 20 Ana Nedeni!
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.