Çiftlik Kurmak İsteyen Girişimcilerin, Mutlaka Tanıması Gereken 14 Büyükbaş Hayvan Türü!

0
10275
en verimli inek türleri

İlk defa hayvancılık sektörüne girmeyi planlayan veya mevcut çiftliğini büyütmek isteyen girişimciler, daima hangi hayvanı yetiştireceği konusunda tereddütte olmuştur. Siz değerli okuyucularımızın bu konuda fikir oluşturabilmesi açısından, önemli olduğunu düşündüğümüz 14 farklı büyükbaş hayvan türünü ve bu türlerin özelliklerini araştırdık:

1- Angus
angus üretimi
Dünya üzerindeki birçok üretici, kaliteli eti ve yüksek et verimi sebebiyle Angus türünü tercih etmektedir. Eğer bir besi çiftliği kurmak istiyorsanız mutlaka Angus’un üzerine yoğunlaşmalı ve detaylı araştırma yapmalısınız.

2- Holstein
holstein ineği
Eğer et üretimi değil de süt üreticiliği yapmak istiyorsanız, bu büyükbaş süt yetiştiriciliği için biçilmiş bir kaftandır. Çünkü Holstein, büyükbaş hayvanlar arasında süt verimi en yüksek sığır ırkıdır.

3- Hereford
hereford ineği
Dünya üzerinde bu ırkın uyum sağlayamadığı iklim yok desek her halde yalan söylemiş olmayız. Çünkü hemen hemen her iklime uyum sağlayabilmiş olan bu hayvan, dünyanın dört bir yanında bu özelliğinden dolayı çokça tercih edilmektedir. Et verimliliği oldukça yüksek olan besi hayvanıdır.

4- Charolais
charolais inek
Ülkemizde de uzun yıllardır Şarole ismiyle anılan bu hayvan, Fransa üzerinden dünyaya yayılmıştır. Genelde et için yetiştirilen bu hayvanın bir diğer özelliği ise kaliteli derisidir. Deri ve et için bir sığır yetiştirmeyi düşünüyorsanız aradığınız büyükbaş Şarole’dir.

5- Simmental
simmental ineği
Ülkemizin yakından tanıdığı bu ırkın tarihi oldukça geçmişe dayanmaktadır. Günümüzde de hem süt hem de et üreticiliği için kullanılmaktadır. Çok hızlı büyümesi ve iri gövde yapıları sebebiyle et üretimi için oldukça elverişlidir. Genel olarak dişileri süt, erkekleri ise sığır eti için beslenir.

6- Brahman
brahman ineği
Dünya üzerinde asker inek olarak bu ırkın en önemli özelliği, muhteşem iklim uyumu sağlayabilmesi ve neredeyse hiç hastalanmamasıdır. Onları sıcaktan koruyan boyunlarındaki hörgüçleriyle bilinirler. Et üretimi için de oldukça uygundur.

7- Limousin
limuzin ineği
Eski tarihlerden beri varlığını sürdüren bu ırkı, bir zamanlar taşımacılıkta kullanılan kanılardan hatırlayabilirsiniz. Fransa uyrukludur ve yüksek et verimi sebebiyle çokça tercih edilmektedir.

8- Brown Swiss(Kahverengi İsviçre İneği)
kahverengi isviçre ineği
Süt üretimi yapacağınız bir çiftlik düşünüyorsanız, karşınızda muhteşem bir süt ineği. Nerdeyse Holstein türüne yakın süt üretimi vardır. En önemli farkı ise, holstein ırkına göre daha az yem tüketmesi ve nerdeyse aynı sütü üretimini yapabilmesidir.

9- Brangus
brangus ineği
Angus ve Brahman ırkının melezlenmesi sonucu türemiş bir ırk diyebiliriz. İki ırkın da özelliğini taşıyan bu büyükbaş, Angus ve Brahman arasında tercih sıkıntısı çeken girişimciler için kesinlikle uygun bir alternatiftir.

10- Jersey
jersey ineği
Daha önceki yazılarımızda da dikkat çektiğimiz Jersey, süt ineğidir. Et üretiminde kullanıma uygun değildir. En önemli özelliği ise, sütünün çok yağlı olmasıdır. Özellikle tereyağı üreticileri bu büyükbaşın sütünü kullanmaktadır.

11- Ayrshire
ayrshire ineği
Görünüş olarak Holstein türüne benzeyen bu büyükbaşta süt üretimi için kullanılmaktadır. Büyük boyutları sebebiyle daha fazla yeme ihtiyaç duyduğundan dolayı maliyetlidir. Ancak vereceği erkek yavrular et üretimi için değerlendirildiğinde maliyetini fazlasıyla karşılamaktadır.

12- Gelbvieh
gelbvieh ineği
Et üretimi için tercih oldukça tercih edilen bir türdür. İri gövde yapısına sahip olması ve et verimliliğinin de yüksek olması, bu türü üreticiler için avantajlı hala getirmektedir.

13- Braford
braford ineği
Bu ırkı, Brahman ve Hereford türlerinin melezlemesiymiş gibi düşünebilirsiniz. Yüksek et verimi sebebiyle dünya genelinde fazlaca tercih edilmektedir.

14- Maine-Anjou
maine anjou ineği
İnsanların bu büyükbaş hayvan türünden beklentisi, et ve süt üretimini birlikte sağlayabilmektir. Bu amaçla ortaya çıkmış olan bu tür, kendinden beklenileni de vermiş durumdadır. Her iki amacı birlikte sağlayıp tatmin edici sonuçlar verse de, daha çok et üretimi için kullanılmaktadır.

İlgili: Verimlilik sıralamalarına göre, Türkiye’de kullanılan 5 büyükbaş hayvan ahır tipi

Yaptığımız bu çalışmalar ve verilen bu bilgiler sadece bilgi amaçlıdır. Eğer ki bir çiftlik kurmayı amaçlıyorsanız, üretmek istediğiniz türü iyi araştırmalısınız ve seçmelisiniz. Bulunduğunuz iklim ve sahip olduğunuz imkanlar seçiminizde önemli rol oynayacaktır. Çiftlik hayvanları hakkında daha fazla bilgi almak ve sorularınızı iletmek için bize yazabilirsiniz…
UstaGirişimci ile kalın.