Çin, En Yeni Mega Enerji Projesi İle Dünya’ya Temiz Nefes Aldırmayı Amaçlıyor!

0
1732
dünyanın en iyi güneş enerjisi istasyonu
çinin en yeni, mega yüzen güneş enerjisi sistemi

Çin , dünyadaki en kötü hava kirliliğine sahiptir. Birçok şehirde, her yıl binlerce ölüm bu sebeple gerçekleşmektedir. 2016’da yapılan bir araştırma, Çin’de hava kirliliği bağlı ölümlere en çok katkıda bulunan nedenin, kömürün havaya bıraktığı karbondioksit gazı olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmanın arkasındaki Çinliler ve Amerikalılar, kömürden gelen kirlilik yüzünden, 2013 yılında 366 bin ölüm gerçekleşmiştir.

güneş enerjisi işçileri
Çinli, güneş paneli işçileri

Ülkenin hava kalitesini iyileştirmek için Çin, yenilenebilir enerji projelerine en az 360 milyar dolar harcayacak ve 2020 yılına kadar 13 milyon kişiye istihdam sağlayacak yenilenebilir enerji işi yaratacaktır. Çin, güneş ve rüzgar gibi alternatif enerji kaynaklarına sahip, dünyanın bu konudaki en büyük ülkesi yatırımcısıdır.

Yeni yapılan bir analiz, Çin’nin çoğu zaman en ölümcül kirlilik türü olarak görülen, ‘’ince partikül konsantrasyonlarını’’ 2013’ten bu yana ortalama% 32 oranında azalttığını ortaya koydu. Xingtai şehri, en büyük kirlilik düşüşünü% 52.2 olarak gördü. Eğer Çin bu düşüşleri devam ettirebilirse, araştırmacılara göre ortalama yaşam sürelerinin 2-4 yıl uzayabileceği düşünülüyor.

Çin’in en yeni enerji mega yenilenebilir enerji projesi ise, Anhui’deki eski bir kömür madeni üzerine yapılan devasa büyüklükte ki, yüzen güneş enerji santralidir ve bu santral ülkeyi, hava kirliliği ve yaşam mücadelesi konusunda ki hedeflerine ulaştıracakmış gibi duruyor.

2017 yılında çinin başlattığı yüzen güneş enerji sistemi projesi
Çinin su üstüne kurduğu güneş enerjisi panelleri

2017 yılında Çin, 15.000 konuta elektrik gönderebilecek, 40 megavat güç üretebilen 166 bin güneş paneli inşa etti. Günümüzde, dünyanın en büyük yüzen güneş enerji projesi olan bu santral 25 yıl aktif olarak çalışacak.

Çin’in yerel enerji şirketi olan Sungrow Power Supply, bir zamanlar geniş çaplı kömür madenciliği yapılan göl üzerine çiftliği inşa etti. Bu madende bir patlamanın sonucu çökme meydana gelmiş ve daha sonra yağmur suları burayı doldurarak göl oluşmuştur. Böyle bir oluşumun üstüne güneş panelleri inşa etmek , zemindeki toprak yapısını ve vahşi hayatı koruyabilir. Su ayrıca güneş panellerini soğutarak, güneş panellerinin daha verimli çalışmasına da yardımcı olmaktadır.

kömür madeni üzerine kurulan güneş panelleri
güneş enerjisi panelleri, Ahhui

2018 Mayıs ayı itibariyle sonuçlanacak güneş enerjisi panellerinin yapımı ile de, Anhui’de bulunan bu santral, 151 milyon dolara mal olacak. Ancak 94.000 konut için 150 megawatt’a kadar enerji üretecek seviyeye gelecek.

Terk edilmiş bir kömür madeni üzerindeki Sungrow çiftliğini geliştirmeyi seçmek , Çin’de ve dünyanın diğer ülkelerindeki kömür gibi fosil yakıtların yavaş yavaş azaldığını gösteriyor .
2015 yılında, İsveç fosil yakıt kullanımını durdurmaya ve güneş, rüzgar, akıllı şebekeler ve daha temiz enerji sektörlerine yatırım yapmaya başladı. Aynı yıl, Nikaragua’da yenilenebilir enerjideki payını 2020 yılına kadar% 53’ten% 90’a çıkarmayı taahhüt etti. Çin, kömürden vazgeçmek için, 13 ilde gelişmekte olan 104 yeni kömür santralini iptal ederek bu alanda ki öncü ülke haline gelmiştir.
.
Bugün, kömür hala dünya elektrik üretiminin % 40’ından fazlasını oluşturmaktadır; Ancak enerji uzmanları, 10 yıl içinde kömürün bulunduğu zirveden düşeceğini tahmin ediyorlar ve yakın zamanda, güneş ve rüzgar gibi daha temiz enerji kaynaklarının, kömür kadar ucuz hale geleceğini düşünüyorlar.

Kısaca;
• Çin’in Anhui eyaleti, terk edilmiş bir kömür madeni üzerinde devasa bir yüzen güneş enerjisi santrali inşa etti. Daha büyük bir yüzen güneş enerjisi santralini ise mayıs 2018’e kadar halkın hizmetine sunacak.
• Hava kirliliği ile ilgili ölümler nedeniyle yaşanan endişeler, Çin’i yenilenebilir enerji projelerine daha çok yatırım yapmaya zorluyor.
• Bu tür çalışmaların, ortalama olarak Çin’in son 4 yılda hava kirliliğini % 32 oranında azalttığını gösteriyor.
• Yeni güneş enerji santralleri, fosil yakıtlardan üretilen enerjilerden uzaklaşmanın bir parçası olarak doğmaktadır.
• Daha temiz bir dünya için, hep birlikte çalışmalıyız.

UstaGirişimci ile kalın…