Çölde Susuz Kalmak Gayet Normal. Peki, Çöl Kumundan Su Üretebilmek?

0
2862
kumdan su üretmek

Birçoğumuz için gelecekte musluktan temiz su içebilmek, artık mümkün olacak gibi duruyor. Hatta daha da ötesi, çölde susuz kalmak tarihe karışacakmış gibi… Ancak dünya üzerinde milyarlarca insan olduğu düşünüldüğünde bunu yapabilmek o kadar da basit değil ve tüm dünyadaki araştırmacıların çoğu bunu düzeltmenin yollarını aramaktadır. Günümüzde ise bir araştırma grubu, hiçbir güç gerektirmeyen ve çölde bile su üretebilen bir ‘’su toplama aparatı’’ üzerinde çalışmaktadır.

Suyu havadan toplamak için çok sayıda yöntem olsa da, bunlara bam başka bir anlam katan kişi Kimya Profesörü olan Omar Yaghi’dir.
kumdan su üretebilen profesör
Onun sırrı, bir güneş yoğunlaştırıcısında veya düşük sürtünmeli bir fanda gizli değildir. Hepsi malzeme ile ilgilidir. Suyu emmek ve serbest bırakmak için MOF dediği şeyi yaratmıştır. MOF ise, metal-organik çerçeveden başka bir şey değildir ve tüm sırrı bu çerçevede gizlidir.
Esasen su molekülleri, sıcaklık azaldıkça ortaya çıkan küçük kristallerden oluşan bir tozdur. Yaghi, geçen yıl küçük bir özetle de olsa süreci anlatmıştı. Ancak çok kısa bir süre önce, ekibiyle birlikte ciddi su miktarlarını üretebildiği daha büyük bir saha testinin sonuçlarını yayınladı.

omar yaghi mof ve ürettiği su
MOF ile üretilmiş olan suyu içen araştırma üyesi

Her gece sıcaklık düşmekte ve nem artmaktadır. Bu durum ise MOF’un içinde su tutabilmesini sağlamaktadır. Sabah, güneşin ısısı suyu kumdan arındırır ve kumdan arınan su ise kutunun kenarlarında yoğunlaşır.
Halihazırda MOF, zicronium kullanmaktadır. Ancak laboratuarda halihazırda test edilmiş olan bir alüminyum bazlı MOF,% 99 daha az maliyetli olacak ve iki kat daha fazla su üretebilecektir.

Küçük bir kutu ve bir avuç kumla, bir kişinin su ihtiyacı herhangi bir güç veya sarf malzemesi kullanılmadan karşılanacak gibi duruyor.

Eğer üretilen bu malzemeden nasıl su üretildiğini ve üretilen suyun nasıl içildiğini merak ediyorsanız; buradan videolu görseline ulaşabilirsiniz.