Daha Fazla Kişiye Ulaşabilmeniz İçin, Yararı Kanıtlanmış 5 Sosyal Medya Etkileşim Stratejisi!

0
1648
sosyal medyada daha fazla takipçi edinmek

Son günlerde hepimizin istese de istemese de maruz kaldığı ‘’Sosyal Medya Pazarlamacılığı’’ git gide kendini geliştirmekte ve özgün fikirlerle devam etmektedir. Ancak her reklam alanı kendine göre içerikler üretmediği takdirde amaçlarına ulaşamamaktadırlar. Markalar genelikle; Twetter’da tweet’leme, Facebook’ta sayfaları sadece ürünlerle doldurma, Linkedin’ de yapılan hizmetler ve eğitim içeriği hakkında güncellemeler gibi düşük çaba gerektiren yollar izlemektedirler, ancak bu yollar çok az etkileşim görmektedir.
Etkileşim de sadece üretmek yeterli değil. İyi ve çekici olmalısınız. İşletmenizin sosyal medya araçlarında “sayfam gibi” yaklaşımı, muhtemelen istediğiniz gibi etkili olmayacaktır. Özgün içerikler ürettiğinizi varsaydığımızda geriye kalan tek şey hitap ettiğiniz kitleyi tanımak olacaktır. Buna ‘’saha araştırması’’ da diyebiliriz .
Birilerini tanımanın en iyi yolu ona soru sormaktır. “Nasılsın?” Ve “Nasıl gidiyor?” gibi sorular sosyal medya ve rekabet için fazla sıkıcı olacaktır, insanlar kendi düşüncelerini önemseyen insanları takip edip etkileşimde bulunmak istiyorlar .“Ne düşünüyorsun?” nasıl olur? Evet! Şimdi başlayabilirsiniz!

1. Kişisel cevaplar alabileceğin sorular sor
sosyal medyada nasıl daha etkin olunur
İnsanları fikirlerini paylaşmaya veya önem verdikleri konuları açıklamaya davet eden bir soru yayınlayın. ‘’Bugün şirketimiz için fotoğraf çekimi yapmak istiyoruz. Sizce Ankara Kalesi mi daha uygundur yoksa Hamamönü mü?’’ Gibi sorular veya ‘’Hayattaki önceliğiniz okuduğunuz bölüm müdür yoksa sosyal çevreniz midir?’’ Gibi sorular takipçilerinizin tercihleri hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

2. ‘’Bilgini test et ‘’ oyununu oyna
sosyal medya takipçilerine güzel vakit geçirtmek
Takipçi portföyü ve niteliğini belirlemenin en iyi yolu, onlara güzel vakit geçirmelerini sağlayacak küçük oyunlardır. Eğer böyle bir hizmeti sosyal medya hesaplarınızda yapabilirseniz bu sayede katılımcı sayınızı arttırabilir ve reklamınızı bu kolay yolla yapabilirsiniz.

3. Anket yaz
sosyal medya hesaplarında anket oluşturmak
Sosyal medyada henüz yaygınlaşmayan bu modelleme diğer yollara göre biraz zor olabilir. Ancak, kişi fikirlerini tarafsız ve doğru bir şekilde almanın en ideal yolu, iyi hazırlanmış anketlerden geçiyor. 🙂

4. ‘’E-postama yanıt ver’’ butonu
e-postada yanıt ver butonu
E-posta kullanıcıları, adreslerini kontrol ettiğinde çeşitli markalardan gelen maillerle hemen hemen her gün karşılaşmaktadır. Markalardan gelen bu e-postalar kişilerin, bir şeyler okumasını, izlemesini, denemesini veya satın almasını sağlamak için tıklanma yapılmasını ister. Ancak, ne sıklıkta geri yazmanızı yani cevaplamanızı isterler? Bunun muazzam bir strateji olduğunu uygulayan kişiler çok iyi biliyor. “E-postama yanıt ver” tekniği ile takipçileriniz ile daha çok yakınlaşacaksınız.

5. Direkt sor
sosyal medyada doğrudan soru sormak
Tam zamanında sorulan kışkırtıcı bir soruyla merak ettiğiniz pek çok konuyu açığa kavuşturabilir ve interaktif bir şekilde geri dönüt verebilirsiniz. Bir konu başlığı belirleyin ve direkt sorun!

Bir başka yazımda, UstaGirişimci‘de görüşmek üzere… 🙂

Önceki İçerik2018 İtibariyle Yapabileceğiniz, Popülaritesi En Yüksek 3 İş Fikri!
Sonraki İçerikDünya Çapında Kullanılan Yolculuk Hizmetini Tanıyalım; ”Uber”
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.