Daha İyi Bir Lider Olabilmeniz İçin, 5 İpucu!

0
1732
daha iyi bir lider olabilmek için ipuçları

Liderliğiniz, bir işletme sahibi olarak sizin, başarılı veya başarısız olmanızı sağlayacak en önemli etkendir. İyi bir lider olmadan bir işletme kurmaya çalışırsanız, kısa sürede başarısızlıklarla karşılaşabilirsiniz.
Peki, bu alanda nasıl aktif olabilirsiniz, sizin için derledik 🙂

liderlik için boş durmamak
daha iyi bir lider olmak için çalışmak

Dünyada çok başarılı liderlik modelleri geliştirildi. Günümüzde işletme alanında ün salmış okullarda ve dünya çapında yapılan, iş hayatı konulu seminerlerde ortak bir tartışma konusu vardır. Bu tartışma konusu liderliğin, doğuştan gelen bir özellik mi yoksa sonradan öğrenilen bir özellik mi? olduğu konu almaktadır. Dışarıdan bakıldığında zor bir konu gibi görünebilir. Ancak, liderliğin zamanla geliştiğine dair kanıtlar mevcuttur. Çalışmalar, liderlik özelliklerinin sadece %30’unun genetik temelli olduğunu göstermektedir.
Liderlik özelliklerine sahip biri olarak doğmuş olabilirsiniz. Bununla birlikte, herkes kendi liderlik kabiliyetlerini doğru tutum ve davranışlarla geliştirebilir. Liderlik becerilerinizi geliştirmenize ve işletmenizin ihtiyaç duyduğu kişi olmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarımız:

1)Farklı İletişim Stillerini Benimsemek

liderlikte iletişimin önemi
sağlıklı iletişim için farklı yollar denemek

Karşılaştığınız herkes birbirinden farklıdır. İnsanlar iş hakkında konuşulduğunda bazen beklenmedik tepkiler verebilir. Bazıları bu tür konularda konuşmamayı tercih ederken, bazıları ise sizin konuşmanıza gerek bile kalmadan olumlu anlamda gelişmenize katkı sağlayabilir. İyi liderler, konuştuğu kitleyi çok iyi tanıyan kişilerdir. Eğer sizlerde konuşmanızda etkili olmak istiyorsanız, iletişim tarzınızı irtibatta olduğunuz kişilerin özellikle göre değiştirebilmelisiniz.
İletişim kuracağınız konunun özü ise değişmemelidir. Lider kişi, bir konu hakkında söyleyecekleri herhangi bir şeyi, farklı yollarla söyleyebilmelidir.

2)Formel Eğitimler Almak

formel eğitimin liderlik için önemi
eğitim almak

Liderlik becerileri geliştirmek ve özel teknikler öğrenmek arasında kesinlikle bir denge vardır. Biraz durgun olduğunuzu fark ettiğiniz anda, lisansüstü çalışmalar yaparak liderlik eğitimlerinden etkin bir şekilde faydalanabilirsiniz. Çoğu MBA(Master of Business Administration) yani işletme yüksek lisans programlarında liderlik ve diğer ilgili konularda dersler bulunmaktadır.

3)Güven Vermek ve Hedeflerle Konuşmak

güvenin liderlik için önemi
karşınızdaki kişiye güven vermeklisiniz

Liderlik, başkalarını güvenle ve doğru bir şekilde etki altına almaktır. Nasıl konuşacağınızı bilmiyorsanız, insanları doğru yöne çekmek imkânsızdır. Bir işletme sahibinin bu konuyla alakalı olarak söylemiş olduğu söz, tamda bunu tanımlar niteliktedir.
“Bir noktaya varmanın en iyi yolu, bir mesaj verirken kristal netliğinde emin olmaktan geçmektedir. Liderler hedeflerle konuşmalı, tam olarak ne anlatmak istediklerini ve neye ihtiyaç duyduklarını söylemelidir. Sürekli kelime tekrar etmeleri ve şaşırtıcı tepkiler vermeleri etkili olmamaktadır’’.

4)Sadece Sözlerle Hareket Etmemek

iyi lider olmak için farklı iletişim yolları denemelisiniz
sadece konuşmak bir iletişim değildir

Liderlikte sözel iletişim, savaşın sadece bir parçasıdır. Nihayetinde, liderlik vasfınız sadece konuşmanızla değil, tam olarak bir işi ne kadar iyi yürüttüğünüze göre belirlenir.
Kısacası sadece konuşuyor ve başka bir şey yapıyorsanız, çok etkili olmazsınız. Çalışanlarınız, iş ortaklarınız ve çevreniz sizi dinlemekten çok izlemektedirler. Onlar sizin gerçekten doğru olanı yaptığınızı bilmek ve size güvenmek isterler.

5)Kaliteli ve Özgün Liderlik Anlayışı Benimsemek

herkesten farklı liderlik anlayışı benimsemek
özgün bir lider olmak

Herkesin lider olmak için hazırladığı kendine özgü bir tarzı vardır. Herkes son derece başarılı olan işletme sahiplerini, kendilerine model gösterilebilir. Ancak, her bir birey tamamen farklı liderlik anlayışına sahip olmalıdır. Başka birinin liderlik tarzını taklit etmeniz işe yaramayacaktır. Bununla birlikte, kendi liderlik becerilerinizi geliştirmek için çalışmanız gerekir. Bu çalışmalar sonucu sağlayacağınız gelişim, sizin için bir yatırımdır ve işinizi büyütmenize katkı sağlayacak önemli bir yöntemdir.

Bir başka yazımda görüşmek üzere 🙂

Önceki İçerikBir Yemek Tarifi Sitesi Oluşturabilmenin ve Para Kazanabilmenin, 8 Yolu!
Sonraki İçerikBir Girişim Faaliyetinde Bulunmadan Önce, Cevaplamanız Gereken 3 Soru!
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.