Dış Ticaret İşlemlerinde Para Alışverişi Yapabilmeniz İçin, 4 Alternatif Yol!

0
1703
ithalat ve ihracatta güvenli para alışverişi nasıl yapılır

Kabul etmek gerekir ki, tüm dış ticaret işlemlerinin ve bilhassa ihracatın temel amacı para kazanmaktır. Fakat ödemeler ve masraflar iki taraflı olduğu için belirli riskler ve tehditler söz konusu olmaktadır. Dış ticaretle uğraşan iş adamları yaptığı ticarette parasını alamazsa veya parayı gönderip malı teslim alamazsa şirket bünyesinde büyük zararlara neden olmaktadır. O halde bir dış ticaretçinin bilmesi gereken en önemli işlem ‘’ödeme şekilleri’’dir.

1) Peşin Ödeme
İhracat bedellerinin, malın fiili ihracından önce ithalatçı tarafından tahsil edilmesi demektir. İthalatçının, sipariş edilen malların sevkiyatından önce ihracatçıya ödeme yapması demektir. Genellikle birbirini çok iyi tanıyan alıcı ve satıcı arasında gerçekleşip tamamen güvene dayanmaktadır.

2) Akreditif İle Ödeme
Farklı hukuk sistemlerine tabi ülkelerin firmaları arasındaki ödeme şeklini yenileyen sistemdir. Akreditif bir mektuptur ve o mektuptaki içerik para alışverişini devamlı hale getirir. İhraç konusu mala ilişkin belgelerin tahsil edilmesine olanak sağlayarak çalışır. Akreditif sistemi bazı zamanlarda pahalı bir sistem olmasına karşın bilhassa ihracatçılar için en güvenli ödeme şeklidir.

3) Vesaik Mukabili Ödeme
İhracı yapılan malın temsiline ilişkin vesaikin amir bankaya gönderilmesi karşılığında, bedelin tahsil edilmesine olanak veren ödeme şeklidir. Bir bankanın mal bedelini tahsil ettikten sonra ithalatçıya telim ettiği vesaik türüdür. İhracatçı bakımından riskli olan bu ödeme şekli, parayı gönderip mal tahsil edememe durumu olmasa da gönderdiği malı ihracatçının çekememe durumu oluşmasına sebebiyet verebilir.

4) Açık Hesap Çalışma (Mal Mukabili Ödeme )
İhracatçı bakımından en riskli ödeme şekli olup, bedelini tahsil etmeden malı gönderme esasına dayanır. İhracatçının bankasının, ithalatçının bankasına vesaikin bedelsiz olarak ithalatçıya teminine dair talimat vermesi olarak uygulanır. Güven unsurunun oluşmadığı durumlarda, ihracatçı tarafından kullanılması risk teşkil etmektedir.

Yapılan işin alış veriş olması ve tüm kısımların paraya dayalı olması sebebiyle ödeme şekilleri dış ticaret uygulama alanlarında büyük önem arz etmektedir. Riskler ve güvenli yolar iyice araştırılmalı ve ona göre uygulamaya geçilmelidir. Diğer dış ticaret makaleleri ile sizin için hazırladığımız içeriklerimize göz atabilirsiniz.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.

İçerik, Asım Çalış ‘’Sorularla Dış Ticaret’’ kitabından derlenmiştir.

Önceki İçerikİthalatçı Bir İşletme Kurmak İsteyenlerin, Cevaplaması Gereken 7 Soru!
Sonraki İçerikİhraç Edebileceğiniz Malınız Var! Peki Ya, Fiyatınız Var Mı?
mm
Y B Ü İng/Maliye Bölümünde okuyan Şule Birgül, girişimcilik alanına ilk adımını Change Starter programıyla attı. Uzun soluklu bir eğitim sonrasında RAM ve TUBITAK iş birliğiyle hazırlanan girişimcilik eğitimine devam etti. Aynı yıl içerisinde Avrupa Projeleri alanında kendini geliştirdi ve çeşitli projeler yazdı. Bu projeler kapsamında Avrupa gönüllüsü olarak Bulgaristan'da iki ay kaldı. Türkiye'de yapılmış olan KA3 projesi koordinasyon ekibinde yer aldı, yine bu kapsamda Ankara'da gerçekleşen Avrupa Birliği KA1 Youth Exchange projelerinde gönüllü olarak çalıştı. TUBITAK Bilim Şenlikleri Projesi kapsamında proje yazdı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı'nda kabul aldığı Uluslararası Öğrenciler Akademisi ile çeviri ve Türkçe okumaları eğitimi aldı. MÜSİAD'ın düzenlediği Uluslararası Öğrenciler Akademisi'ne katılarak Dış Ticaret Eğitimini tamamladı. Günümüzde STK'lar da aktif rol almakla birlikte, ustagirişimci.com için içerik yazmaktadır.