Dünya Çapında Kullanılan Yolculuk Hizmetini Tanıyalım; ”Uber”

0
3021
uber nedir

Günümüzün en tartışmalı konularından bir tanesi olan Uber! Nedir, Nasıl Çalışır, Artıları ve Eksiler Nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim:

Uber, Taksi Hizmetinin Akıllı Telefonlara Entegre Edilmiş Halidir.

uberin telefonla kullanılması
akıllı telefonlarda uber

2012 yılında piyasaya sürüldüğünden beri Uber , geleneksel taksi kültürünü dışlayarak ve günümüzde de birçok tartışmaya yol açarak en tanınmış, alternatif taksi hizmeti haline gelmiştir. Uber sürücüleri özel lisanslara sahip değildir ve indirimli ücret tarifeleriyle kişisel araçlarını kullanarak taksi hizmeti vermektedirler. Özelikle dış ülkelerde, bildiğiniz el ile selamlama yaparak taksi hizmeti ile karşılaşmayı ve ödemeyi de bir akıllı telefon uygulaması ile yapmayı sağlayan garip bir sistemdir.
Aslında Uber’i tam olarak bir taksi servisi gibi nitelendirmek yanlıştır. Bunun yerine Uber’i, akıllı telefon teknolojisini kullanan ve ücret yönetimi de bu uygulama üzerinden yapan bir araç kiralama servisi olarak tanımlamak daha doğrudur.
Uber, dünya çapında şuan 377 büyük şehirde hizmet vermektedir. Bu sayıya son zamanlarda İstanbul’da eklendi.
Uber’i kullanabilmek için, bu hesaba sahip olanların 18 yaşından daha büyük olmasını gereklidir.

Uber’in Kullanım Süreci Nasıldır?

uberi kullanmak için ne yapmalıyım
uber nasıl kullanılır

1. Uygulamayı akıllı telefonunuza yükleyin ve aktif bir Uber hesabı oluşturun. Kredi kartınızı hesabınıza ekleyecek, bu nedenle bu hizmeti kullanırken de hiçbir zaman nakit paraya ihtiyacınız olmayacaktır.
2. Bir taksi hizmetine ihtiyacınız olduğunda, Uber üzerinden konumunuzu belirleyeceksiniz. Telefonunuz GPS’i size bu konuda yardımcı olacaktır. Ayrıca bu uygulama üzerinden metin mesajı da gönderebilirsiniz.
3. Uber, sizin bulunduğunuz noktada kaç dakika bekleyeceğinizi doğrulamanızı isteyecektir. Uber’e aktif sürücü olarak katılanların ortalama yanınıza gelme süresi 3 ila 10 dakika arasındadır.
4. Uber, yolculuk başladığında size mesaj gönderecektir. Bu mesajla beraber sürücünün ayrıntılarını, adını, fotoğrafını ve kullandığı aracın türünü de görebileceksiniz.
5. İsteğe bağlı olarak ücreti başka kişilerle bölüşebilirsiniz. Elektronik olarak sizin güzergâhınız da bulunan başka bir Uber kullanıcısı ile bunu yapabiliyorsunuz.
6. Ödeme için, elinizi cebinize atmanıza ise gerek yoktur. Yolculuğunuzun sonunda tek yapmanız gereken arabandan inmek ve teşekkür etmek.
7. En sonunda ise, sürücüyü 1 ile 5 puan arasında derecelendirebiliyorsunuz.
Hepsi bu kadar. Ancak Uber çok basit ve kullanışlı olacak şekilde tasarlansa da, izlenme yani takip edilebilme özelliğiyle dikkatleri üstüne çekiyor.

İnsanlar Dış Ülkelerde Uber Neden Çok Seviyor?

1- Çünkü Uber, ucuz fiyat, kalite standartları farklılığı ve kolaylık sağlayabiliyor.
Not: Taksiciler ise Uber’den nefret ediyor. Çünkü Uber yüzünden kazançları % 50 oranında azalıyor.
2- İnsanlar Uber araçlarının daha temiz, daha yeni olduklarını ve taksilerden hoş koktuğunu söylüyor.
3- Uber’in kredi kartı ile endekslenmiş olması ödeme kolaylığı sağladığından insanların bahşiş verme mecburiyeti duymasını engelliyor. Aynı zamanda illa nakit talep eden sürücülerden de uzaklaşmak keyifli geliyor.

Kısaca Uber, telefona yüklenen, kredi kartıyla ödeme yapılan uygun bir akıllı telefon uygulamasıdır. Geleneksel taksicilerin kazançlarının bir kısmını ise bölüyor. Bunu da indirimli ücret şeklinde yolculara aktarıyor.
Ancak yarattığı sorun ciddi. Çünkü şimdiye kadar yolcu pazarlarında tekel sahibi olan taksi hattı veya plaka sahibi kişileri tehdit ediyor.

Uber Normal taksi Ücretlerine Göre % 25 ila% 50 Daha Ucuzdur!

Bu durum her zaman geçerli değildir. Fiyatlar standart taksilerde olduğu gibi, şehre ve günün saatine göre değişmektedir. Hele ki, özel günlerin ve önemli spor müsabakalarının olduğu zamanlarda.

Uber, Standart Taksilere Göre Daha Hızlı Cevap Verir.

uberin standart taksilerden farkı

Uber, tüm araç kullanıcılarının katılımına imkan verdiği için, bir kişi araca yani taksi hizmetine ihtiyaç duyulduğunda aracı anında bulabilmektedir. Ancak bu, yaşanılan yere göre kesinlikle değişkenlik gösterebilir.
Not: Uber kullanan sürücüler, her yolcu tarafından her gün değerlendirilmektedir.

Uber Farklı Hizmetlerde Sunmaktadır.

uberin sunduğu hizmetler
uber limuzin hizmetide sunmaktadır

Uber, özel kişi, grup ve limuzin hizmetlerine kadar uzanan bir dizi farklı hizmet uygulamalarına da sahiptir. Uber’in beş farklı hizmeti ise şöyle:
1. UberX, Uber’in en ucuz ve en yaygın şeklidir. Araçlar 2000 model yılı veya daha yeni olmalıdır. Ücretler genellikle aynı şehirde bulunan bir taksinin yarısıdır.
2. Bazı şehirlerde sunulan UberPOOL, yolculuğunuzu ve maliyetinizi başka biriyle paylaşmanıza olanak tanır.
3. UberXL, adından da anlaşılacağı üzere 6 yolcuya kadar taşıma yapabilen bir hizmettir. UberX’ten daha pahalıdır.
4. UberSelect, Audi, Mercedes, BMW gibi markaların da dahil olduğu, deri iç mekanlarıyla lüks sedan hizmeti sunmaktadır. Birinci sınıf bir fiyat ödemeyi kabul edenler ve en fazla 4 kişi olarak ağırlanmak isteyenler içindir.
5. UberBLACK, lüksü sevenler için oluşturulmuş bir limuzin hizmetidir.

Her Yolculuk Sonrasında Sürücüleri Puanlayabiliyorsunuz.

Uber’i en cazip hale getiren kısım ise, sürücülerin yolcular için hoş, güvenli, hızlı ve temiz bir yolculuk deneyimi sunması için muazzam bir baskı altında bırakabiliyor olmasıdır. Her yolcu puanını, istediği her seyahatte tüm sürücüler için kullanabilmektedir.
Bu puanlama için, her şehir kendi belirlemiş olduğu standartlara göre hareket etmektedir. Çünkü bir sürücü belirlenen standart puanın altında değerlendirme alırsa, sürücü kişi sistemden atılır.
Tahmin edebileceğiniz gibi, bu puanlama sistemi tamamen yolcu memnuniyeti ve güvenliği için geliştirilmiştir.

Sürücülerde Yolcuları Puanlayabiliyor.

Yolcuların puanlanmasında ki maksat ise, tüm sürücüleri kaba, şiddetli, saldırgan ve sarhoş yolcularla uğraşmaktan korumaktır.
Yapılan değerlendirme yine belirlenmiş puanın altında kalırsa, sistem kişiyi geçici veya kalıcı olarak Uber’i bir daha kullanmaması için cezalandırabilmektir.

Kişisel Uber Puanınızı Nasıl Kontrol Edersiniz?

Kişisel Uber derecenize oldukça hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Uber uygulamasının menüsünde bulunan kullanıcı oyları kısmından rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

Uber Sürücüsü Olmak Kolay ve Ekonomiktir.

Büyük şehirlerde, taksi şoförleri plaka hattı sahiplerine çok ciddi( 5-9 bin TL arası) rakamlar ödüyorlar. Uber, sürücülerden böyle bir aylık ücret talep etmiyor. Bu, özellikle plaka sahibi kişileri çok kızdıran bir nedendir.
Uber sisteminde sürücü olabilmek için ise, ehliyete, temiz bir sürücü kaydına ve sabıka kaydına ayrıyeten 10 yaşından küçük sigortalı arabanız olması yeterlidir.

Not: Sabıka ve sürücü kaydı için son 7 yıl baz alınmaktadır.

SONUÇ

Uber’in Türkiye’de uygulanması ne kadar zor olarak gözükse de mükemmel bir iş modeli olacağı aşikardır. Tek düşünülmesi gereken şey ise, taksicilerin konumunun ne olacağıdır.
Uber, insanlar için uygun fiyatlı ve temiz bir yolculuk deneyimi sunmak, nakit ödeme devrini de sonlandırmak için üretilmiştir. Ama yanlış bir yönetim anlayışı vardır. Özellikle ülkemizde, hiçbir güven ortamı oluşturmadan, saygınlık kazanmadan, pazarlama stratejisi belirlemeden ve yasal alt yapısını oluşturmadan piyasaya girmeye çalışması bu yanlışlığın en büyük göstergesidir. Ancak Uber’in yapmış olduğu bu hareketinde bir faydası olacaktır. Taksiciler daha bakımlı olmaya, ücretlerde adil davranmaya, müşteri memnuniyetine özen göstermeye ve kurallara riayet etmeye ister istemez önem vereceklerdir.

Teşekkür ederiz. UstaGirişimci ile kalmaya devam edin…