Dünya Milyonerleri ve Milyonerlik Hakkında, Hiç Bilinmeyen 21 Gerçek!

0
2424
milyonerlik hakkında bilinmeyenler

Bu içeriğimize dünyaca ünlü bir arkeolog ve kaşif olan Norveçli Thor Heyerdahl’ın bir sözüyle giriş yapmak istiyoruz:
norveçli kaşif thor heyerdahl

‘’Benim tecrübelerime göre, milyonerlerden oluşan bir daire içerisinde gerçekten mutlu olan bir insan bulabilmek oldukça zor.’’

1- Türkiye’de yaşayan ve şahsi serveti 500 milyon doları aşan milyarder sayısı 50’dir.

2- Amerika Birleşik Devletleri’nde, hanelerin yaklaşık % 7’si milyonerden oluşmaktadır.

3- Next Door adlı kitaba göre, milyonerlerin sadece % 20’si servetlerini mirastan almıştır. % 80’lik kesim ise kendi paralarını kazanmışlardır.

4- Milyonerlerin en çok tercih ettiği üç arabanın sıralaması: Ford-Cadillacs-Lincolns’tür. Birçok milyoner, yüksek fiyatlı arabalardan kaçınmaktadır. Çünkü otomobiller geri dönüşümü düşük olan bir yatırımdır.

5- Milyonerlerin sadece% 20’si emekli olmuştur. Yaklaşık % 80’i hala iş hayatına devam etmektedir.

6- Milyonerlerin sadece % 17’si özel bir ilkokula veya liseye gitmiştir. Ancak milyoner çocuklarının % 55’i özel okullarda eğitim görmektedir.

7- Milyonerlerin her biri, ortalama 3,5 kez iflas etmektedir.

8- Özellikle Avrupalı birçok milyoner, çocukları için ideal mesleklerin muhasebecilik veya avukatlık olduğunu düşünmektedir. Vergi danışmanları ve emlak planlama uzmanları da bu listeyi bir hayli zorlamaktadır.

9- Amerika’da yaşayan milyonerlerin ırk sıralamasında; Ruslar birinci sıraya, İskoçlar ikinci sıraya, Macarlar üçüncü sıraya ve İngilizler dördüncü sıraya sahiptir. Ruslar ve Amerikalılar, 1,1 trilyon dolar servet ile ABD’deki kişisel servetin yaklaşık % 5’ine sahiptir.

10- Günümüzde milyonerlerin yaklaşık % 80’i üniversite mezunudur. Bunun sadece % 18’lik kısmı yüksek lisans derecesine sahiptir.
milyoner olmak nasıl bir duygu
11- Ortak inanışın aksine, birçok milyoner konaklarda ya da yüksek prestije sahip yerlerde yaşamamaktadır.

12- Bir pentamilyoner, serveti 5 milyon dolar olan, bir dekamilyoner serveti 10 milyon dolar olan ve hektamilyoner serveti 100 milyon dolar olan kişiyi ifade etmektedir.

13- 69 milyar dolar servete sahip olan Meksikalı milyarder Carlo Slim Helu, “gelişmekte olan bir ülkede bulunan dünyanın en zengin adamı” olarak kabul edilmektedir. Son 30 yıldır aynı mütevazi evinde yaşamaktadır. Onun serveti Meksika ekonomisinin % 5’ine eşittir. Günde yaklaşık 30 milyon dolar kazanmaktadır.

14- Dünyadaki en genç dört milyarder, Facebook ile servetlerini kazanmıştır. (Mark Zuckerberg, Sean Parker, Eduardo Severin ve Dustin Moskovitz)

15- Milyarder Bill Gates’in, kişisel servetinin 61 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir. Bu serveti hayır kurumuna bağışlayacağını ve üç çocuğundan her birine en fazla 10 milyon dolar para bırakacağınıda kendisi açıklamıştır.

16- Geçtiğimiz yıl milyoner sayısındaki en büyük artış, % 21’lik bir orana sahip Hindistan’da görülmüştür. Çin %16’lık ve Singapur % 14’lük artışla Hindistan’ı takip etmiştir.

17- Singapur’daki her beş kişiden biri milyonerdir.

18- Dünyada yaklaşık 1,226 milyarder vardır.

Dikkatinizi Çekebilir: Şahsi Serveti 500 Milyon Doları Aşan Kişiler Dünyanın Neresinde

19- 7 şubat 2016 tarihinde dünya milyarderleri arasında sadece 167 kadın vardı.

20- Milyarder listelerine girebilen ilk Afrikalı Amerikalı kadın, yaklaşık 2,7 milyar dolar değerinde servete sahip olan Oprah Winfrey’dir.

21- “Milyoner” terimi ilk olarak 1719’da Fransız Steven Fentimen tarafından kullanılmıştır.