Dünya Tarım Faaliyetlerinin Gündemine Oturan Dikey Tarıma, Türkiye’den Örnek!

0
5119
dikey tarım

Sevgili usta girişimci okurları ve değerli tarım severler;
Bu platform üzerinden sizlere anlatmaya çalıştığım hidroponik( topraksız ) tarım üzerine yeni bir yazı kaleme almaya karar verdim. Bu alan üzerine yaptığım çalışmalar sonucunda gördüm ki ufku geniş usta girişimciler sürekli olarak değişim ve gelişim içerisindeler. Lafı çok fazla dolandırmadan sizlere hidroponik tarım alanında büyük başarı sağlamış bir girişimciden bahsetmek istiyorum. Aynı zamanda hidroponik tarımla da yakından ilgili olan dikey tarım konusuna da açıklık getirmiş olacağız.

Öncelikle hidroponik tarım; kısaca toprağa ihtiyaç duymadan sadece su ve bitki için gerekli minerallerin su içerisine katılarak çeşitli borular vasıtası ile tarım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesidir. Genel olarak seralar da yapılan bu faaliyet normal tarıma göre zaman ve mekan tasarrufu sağlayarak kısa sürede ve dönemde çok daha fazla sayıda ürün elde etmeyi sağlamaktadır. Bu işe gönül vermiş genç girişimcimiz Antalyalı Serkan Üzer hidroponik tarım yoluyla marul üretimi yapmaya başladı. Üretimini ise dikey tarım formülüyle destekleyerek artırmayı başardı.

Peki nedir bu dikey tarım?
dikey tarım nedir
Öncelikle şunu belirtmek gerekir: dikey tarım sadece hidroponik tarım ile birlikte düşünülmemelidir. Gerek topraklı tarımda gerekse topraksız tarımda uygulanabilir bir yöntemdir. Bu yöntemin temel amacı üretim yapılacak alanı en verimli şekilde kullanmaktır. Üretim dikey olarak, yani yukarı aşağı eksenli olarak yapılır. Daha net ifadeyle üretim çok katlı raflarda aynı metrekare de üst üste üretim şeklidir. Bu sistemle 1 metre kare alanı yaklaşık 10 kat artırarak daha fazla üretim yapmak mümkündür.

Usta girişimcimiz Serkan Üzer de, sahip olduğu 5 katlı hidroponik tarım sistemiyle dikey tarımla marul yetiştirmektedir. Sera içerisinde yaptığı üretimle yılda 8-9 kez hasat yapabilmektedir. Kısacası, 1 dönüm alandan 5 dönümlük ürün alabilmektedir ve bir dönümde 40 marul yetiştirebilecekken tek sefer de bu sayı 200 e kadar çıkmaktadır.

Dikey tarım tüm dünyada uygulamaya konulmuş ve başarılı sonuçlar elde edilmiş bir üretim biçimidir ve tüm dünya da uygulamaya konulan dikey tarım oranı hızla artmaktadır. Topraklı tarımda da, dikey olarak hazırlanan basit raflar yardımıyla aynı alanda birden fazla üretim yapabilmek mümkündür.

Sitemizde mevcut olan hidroponik tarım makalemizi okuyabilir, konuyla ilgili soru ve görüşleriniz için bize yazabilirsiniz.

Usta Erkek Girişimcimiz

usta erkek girişimci
serkan üzer