Dünya Üzerinde Üretimi Oldukça Az, Değeri İse Oldukça Fazla; ‘’Jojoba’’

0
5012
jojoba nedir

Dünya küreselleşmeye doğru hızla ilerlerken, teknoloji ve bilgiye daha kolay ulaşabilme şansından ötürü artık daha çok öğreniyor ve biliyoruz. Edindiğimiz bilgiler gösteriyor ki, imkansız gözüyle baktığımız birçok şey bir anda gözümüzün önünde bitiveriyor.
Dünya ve özellikle Türkiye için bir şeyler yapmak istemez misiniz? Hem geleceğimiz için yaşanabilir bir dünya bırakmak hem de bunu yaparken para kazanmak… Kulağa oldukça hoş geliyor değil mi? Bu sebepten dolayıda sizlere ‘’jojoba’’ bitkisinden ve Türkiye için öneminden bahsetmek istiyorum:
jojoba bitkisi
Jojoba, çok yıllık bir çöl bitkisidir. Çöl bitkisi deyince, sadece çölde yetişir gibi bir algı oluşmasın. Hemen hemen her toprakta yetişebiliyor. Yetişebilmesi için gerekli olan iki şey var; sıcaklık ve ışık. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, ülkemizin özellikle Güney ve Ege kıyıları hatta İç Anadolu bölgesi bu bitki için gerekli olan yetişme olanaklarını sağlamaktadır. Yapılan deneme ekimleri olumlu sonuçlar vermiştir ve ülkemizde üretilebilirlik anlamında tam not almıştır. Ülkemiz ve tüm dünya için gelecek vadeden bir bitki olsa da ekonomik anlamda topraklarımızda üretimi yapılmamaktadır. Bu durumun farkına varan Tarım Bakanlığı ise jojoba’yı desteklenen ürünler listesine almıştır.
tarım bakanlığının desteklediği bitki, jojoba
Jojoba’nın tohumundan elde edilen yağ birçok kullanım alanına sahiptir. Ancak, özellikle uçak ve füzelerin motorlarında kullanılmakta ve ağır iş makineleri bakımının vazgeçilmezi konumundadır. Küçük yaralara ve kesiklere karşı doğal kapatıcı özelliğide bulunan jojoba yağı, aynı zamanda kozmetik alanınında baş tacıdır diyebiliriz. Özellikle ABD’nin ve İsrail’in oldukça fazla tercih ettiği bir üründür. Ancak şöyle bir sorun var; günümüz dünyasındaki toplam üretimi, sadece ABD ve İsrail’in ihtiyacını karşılamakta bile yetersiz kalıyor.

Bizlerde olanağanüstü değere sahip bu bitkinin, usta girişimcilere de bir fırsat olacağını düşünerek araştırmalar yaparak, nasıl üretileceği ile ilgili bilgilere ulaştık.
jojoba nasıl üretilir
Öncelikle Jojoba, cinsiyete sahip bir bitkidir. Yani dişisi ve erkeği birlikte yetiştirilerek ürün elde edilebiliyor. Dünya üzerinde genellikle kurak ve çöl bölgelerinde kendiliğinden yetişen bu bitki 200 yıl kadarda yaşayabiliyor. Bu bitkiyi üretmeyi düşünen kişinin ise yapması gereken sadece tohumlarını ekmektir. Gerisini bitki kendiliğinden hallediyor. Ekildikten sonra 30 derecelik toprak sıcaklığında çimlenen tohum büyüyor ve yaklaşık 3 yıl sonra çiçek açıyor.

Not: Çiçek açmadan cinsiyeti bilinemiyor. Yetiştirdiğiniz bitkiler çiçek açtıktan sonra erkek ve dişi bitkileri birbirinin yanına taşıyarak döllenmelerini hızlandırabilirsiniz.
jojobanın özellikleri
Jojoba’nın su ihtiyacı gibi bir sorunu da yoktur. Yağmur ve kar suları fazlasıyla bitki için yeterlidir. İlaçlama, budama, yabancı ot mücadelesi ve gübre gibi zahmetli işlerde istememektedir. Bunun sebebi ise bitki köklerinin çok derine gitmesidir. Bahsettiğimiz derinlik 10-15 metre civarlarındadır. Köklerinin bu kadar derine gitmesi sebebiyle, erezyon ve toprak kayması gibi doğa olaylarında kurtarıcı görevi görmektedir.

Peki, böylesine özel bir bitki üreticisine ne kazandırmaktadır?
jojoba ne kadar kazanç sağlar
Dönüm başına 175-200 bitki sığmaktadır. Buda dönüm başına 400-450 kg tohum ve 200-220 kg yağ anlamına geliyor. Kg fiyatı toptan satışlarda aşağı yukarı 15 dolar civarındadır. Kısaca yılda, dönüm başına TL bazında 11 bin TL gibi bir getiriye sahiptir. Hem de neredeyse sıfır maliyetle.

UstaGirişimci ailesi olarak yeni fikirlerle daima karşınızda olacağız…