Dünya’nın En Bilinen Markalarından Biri Olan, Coco-Cola Hakkında Hiç Bilinmeyen 25 Gerçek!

0
3000
kolanın içerisindeki maddeler

Yaklaşık 3.900 içecek seçeneği ile dünyanın en büyük içecek şirketi olan Coco-Cola’yı ne kadar tanıyorsunuz?

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza, dünyanın en değerli ve en tanınmış markalarından biri olan Coca-Cola’dan bahsedeceğiz:

Portföyünde 21 milyar dolarlık değere sahip çeşitli markalar bulunduran şirket, her gün 200’den fazla ülkede 1,9 milyardan fazla satış gerçekleştirmektedir. İşte sizler için, hiç bilinmeyen yönleriyle Coco-Cola:
kola hakkında bilinmesi gerekenler

1- Amerikalı bir eczacı olan John S. Pemberton 1886’da Coca-Cola’yı icat etmiştir. Ancak ismini, muhasebecisi olan Frank Robinson icat ettmiştir. Bunun sebebi ise Robinson’un güzel el yazısına sahip olmasıydı ve günümüzde hala onun tasarımı kullanılmaktadır.

2- Coca-Cola ilk olarak “tükenmişliği hafifleten” bir sinir güçlendiricisi olarak pazarlanmıştır.

3- İlk Coca-Cola şişeleri, cam başına yaklaşık 9 miligramlık kokain içermekteydi. 1903’te bundan arındırıldı. Orijinal kola gerçekte bir uyuşturucu deposuydu.

4- Dünya üzerinde en yaygın dağıtımı olan ürün Coca-cola’dır.

5- Dünyada sadece iki ülke Coca-Cola’yı satmamaktadır: Kuzey Kore ve Küba.

6- Coca-Cola’nın mucidi olan John Pemberton 1888 yılında mide kanserinden ölmüştür.

7- Coca-Cola’nın bilinenin dışında çok fazla çeşidi bulunmaktadır ve bir insanın bunları deneyebilmesi için 9 yıl boyunca her gün içmesi gerekmektedir.

8- Coco-Cola’nın marka değeri 83,8 milyar doların üzerindedir.

9- Kolayı dünya da en çok Meksikalılar içmektedir. Meksikalılar yılda yaklaşık 745 adet kola içerken, Amerikalılar yılda yaklaşık 401 adet Coco-Cola ürünü içmektedir.

10- Coca-Cola geleneksel olarak hıçkırık, düşük libido, ishal ve denizanası acılarını hafifleten, harika bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir.

11- 2004’te Hindistan’daki bir Coca-Cola tesisi, yeraltı suyunu bozduğu ve aşırı kirletici maddeleri çevreye boşalttığı için kapanmaya zorlanmıştır.

12- Coca-Cola ismi, içerdiği iki orijinal maddeden ismini almıştır: Kola fıstığı ve koka yaprağı.

13- 2015 yılında Coca Cola, Apple ve Google’dan sonra dünyanın üçüncü en değerli markasıydı.

14- Dünya nüfusunun yaklaşık% 96’sı Coca-Cola logosunu tanımaktadır.

15- Bir teneke kola yaklaşık 39 gram toplam şekere sahiptir. Bu da yaklaşık 9/3 çay kaşığı şekere eş değerdir.

16- Coco-Cola ilk çıktığı yıl sadece 25 adet satış yapabilmiştir. Bugün ise, günde 1.9 milyar adet satış yapmaktadır.

17- Coca-Cola’nın resmi Facebook sayfasının 90 milyondan fazla takipçisi vardır.

18- 2015 yılında Coca-Cola, bir anti-obezite grubunun başına 550 bin dolar ödemiş ve ciddi tartışma çıkmasına sebep olmuştur. Bağış olduğu anlaşıldıktan sonra ise grup dağılmıştır.

19- Coco-Cola, 1932’de insanları daha fazla kola içmeye teşvik etmek için, altılı paketi icat etmiştir.

20- 30 yaşında ki bir kadın, yılda 2 galonluk(yaklaşık 7,6 litre) kola içtikten sonra ölmüştür. Otopsisi, kolanın karaciğerini ve kalbini mahvettiğini aynı zamanda da dişlerinin çürük olduğunu ortaya koymuştur. Çocuklarından biri ise dişlerinde mine olmadan doğmuştur.

21- Coca-Cola, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük teneke kullanıcısıdır. Şirket bunun için her yıl 300 bin ton alüminyum levha kullanmaktadır.

22- Coca-Cola, Nazilerle iş yaptığı zaman çok eleştirilmiştir. 2. Dünya Savaşı sırasında, üst düzey Coca-Cola yöneticileri Nazilerden oluşmaktaydı ve Almanya’ya kola yapımı için gerekli malzemeleri taşıyamadığı için, Fanta yapımında onlara yardımcı olmuştur.

23- Coca-Cola’nın orijinal formülü, Coca-Cola genel merkezine yakın olan SunTrust Bankasının Atlanta’da bulunan bir şubesinde kasada tutulmaktadır.

24- 1928 yılında Olimpiyat Oyunlarının ilk ticari sponsoru Coco-Cola’dır.

25- 2001 yılında Coca-Cola, Kolombiya’daki şişeleme fabrikasında çalışan işçileri terörize etmek, öldürmek, kaçırmak ve işkence yapmak için sağcı kişileri işe aldığı iddiasıyla dava edilmiştir.

Bilgiyle ve UstaGirişimci ile kalın…