Dünyanın En Büyük Fast Food Zinciri Hakkında, Çok Şaşıracağınız 50 Gerçek!

0
5784
mc donalds gerçekleri

Biliyoruz ve kabul ediyoruz! Hamburgeri hepimiz severek tüketiyor ve arada canımız bile istiyor. Ama kafamıza bir şeyler takıldı. Dünyanın en büyük fast food zinciri olabilmek ve dünya genelinde tanınabilmek nasıl bir şeydi? Bu marka sorunsuz muydu? Kuruluşundan bu yana nasıl büyüdü? Satış rekorlarını nasıl kırdı ve bugüne nasıl geldi?
mc donalds burgerleri hakkında gerçekler

İşte siz değerli okuyucularımızın da, McDonald’s hakkında ki birçok merakını dindirecek ve hatta bazılarınızında midesini bulandıracak 50 gerçek:

1- McDonald’s bugüne kadar 100 milyar adetten fazla hamburgeri satmıştır.

2- McDonald’s, her yıl sadece Birleşik Krallıkta(İngiltere, İskoçya, İrlanda, Galler) 30 milyondan fazla piliç eti satmaktadır. 30 milyon pilicin % 60’ı Brezilya’dan, % 9’u Tayland’dan, % 30’u Hollanda’dan dondurulmuş olarak gelmektedir. Birleşik Krallık’taki McDonald’s tavuğunun sadece% 1’ini Birleşik Krallık üretmektedir.

3- McDonald’s, dünya çapında her yıl 1 milyar bardak kahvede satmaktadır. Sadece ABD’de de bulunan insanlar günde 500 milyon bardak kahve tüketmektedir.

4- İstatistikler göstermektedir ki, McDonald’s her dört saatte bir yeni restoran açmaktadır.

5- McDonald’s, dünyanın en büyük inek, domuz ve patates alıcısıdır.

İLGİLİ: Dünyanın En Karlı 10 Şirketi

6- McDonald’s, dünyanın en büyük perakende mülkiyetini de elinde bulundurmaktadır. Şirket karının çoğunu yiyecek satmaktan değil; kira getirileri sağlamaktadır.

7- En küçük McDonald’s restoranı sadece 492 metre karedir ve Tokyo’da bulunmaktadır.
dünyanın en küçük md donalds bayisi

8- En büyük McDonald’s restoranı ise, 28.000 metrekaredir ve Pekin’de yer almaktadır.
en büyük mc donalds şubesi
9- En yoğun McDonald’s restoranı Hong Kong’da bulunmktadır.

10- Orijinal McDonald’s menüsü müşterilerine, patates kızartması sunmamıştır.

İLGİLİ: Coco-Cola Hakkında Bilinmeyen 25 Gerçek

11- Dünya çapında yaklaşık 35.429 McDonald’s restoranı vardır.

12- Dünyanın en büyük yapısı olan Malezya’daki Kuala Lumpur Kulesi, bir McDonald’s restoranına ev sahipliği yapmaktadır.
dünyanın en büyük kulesi
13- McDonald’s, yiyeceklerini çok fazla tüketen insanlar için “ağır kullanıcı” ifadesini kullanmaktadır.

14- McDonald’s sattığı çilekli milkshake, sıfır oranında çilek içermektedir. Bir McDonald’s çilekli milkshake’i, çilek lezzeti veren yaklaşık 50 kimyasal içermektedir.
içinde çilek olmayan içecek
15- McDonald’s menülerinde bulunan, sadece yedi öğe şeker içermemektedir.

16- McCafe’de bulunan meyveli smoothie, bir kolaya göre daha fazla şeker bulundurmaktadır.

17- Dünyada 80.000’den fazla öğrenci, McDonald’sın “Hamburger Üniversitesinden” Hamburgeroloji sıfatıyla mezun olmuştur.

18- Dünyanın en kuzeyde bulunan McDonald’s restoranı, Finlandiya’nın Rovaniemi kentinde bulunmaktadır.
dünyanın en kuzeyinde bulunan restoran
19- Dünyanın en modern McDonald’s retoranı, Yeni Zelanda’nın Invercargill şehrinde bulunmaktadır.

20- McDonald’sın ABD dışındaki en büyük pazarı, 3.000’den fazla restoranı bünyesinde barındıran Japonya’dır.

21- Her gün McDonald’s 68 milyondan fazla insanı beslemektedir.

İLGİLİ: Alışveriş Yaparken Profesyonel Bir şekilde Kandırıldığımızın 8 Kanıtı

22- McDonald’sın sağlıklı bir menü seçeneği olarak belirlediği McWrap, 1.280 miligram sodyum içermektedir ve transyağlar da dahil olmak üzere 121 kimyasal bileşene sahiptir.

23- Normal bir kişinin ekstra boy kola ve patates kızartması ile birlikte, Big Mac menüyü yediğini düşünürseniz! Bu kaloriyi yakabilmesi için yedi saat yürümeye ihtiyacı vardır.

24- McDonald’sı yasaklayan ülkeler arasında Kuzey Kore, Bolivya, Makedonya, Gana, Zimbabve, İzlanda, Yemen, Bermuda, Karadağ ve Kazakistan bulunmaktadır.

25- McDonald’sın en sağlıksız menüleri “Hotcakes ve Büyük Boy Bisküvi ile yapılan kahvaltısı” dır. Neredeyse 1,150 kalori, 60 gram yağ, 20 gram doymuş yağ, 17 gram şeker, 575 miligram kolesterol, 116 gram içermektedir. Ayrıyeten 2,260 gram sodyum.

26- McDonald’sın CEO’ları ve işçileri arasındaki servet farkı son 10 yılda ikiye katlanmıştır.

27- 1992 yılında, 79 yaşındaki müşteri Stella Liebeck, bir bardak McDonald’s kahvesi üzerine döküldükten sonra vücudunda 3. derece yanıklar oluşmuştur. Toplam tazminat olarak yarım milyon dolar tazminat almıştır.
mc donaldstan tazminat alan kadın
28- McRib, “yeniden yapılandırılmış bir et’’ ürünüdür. İşkembe, kalp ve haşlanmış midenin bir karışımıdır. Bunlar daha sonra, kaslardan proteinlerin çıkartılması için tuz ve su ile karıştırılır. Çıkarılan proteinler ise, bütün domuz eti parçalarını birbirine bağlamak için kullanılır.

29- Sığır ve domuz eti yemeyen Hindistan’da bile 179 McDonald restoranı vardır.
hindistanda mc donalds var mı
30- McDonald’s saniyede 75’den fazla hamburger satmaktadır.

31- McDonald’sın Big Mac menüsünde 18 ve cheseeburger menüsünde de 17 ayrı katkı maddesi bulundurmaktadır. Araştırmacılar, bu katkı maddelerini yiyen çocukların aşırı aktif olduğunu ve konsantre olamadıklarını keşfetmiştir.

32- McDonald’s (buna diğer fast food restoranlarıda dahil); soslarında ve sıcak keklerinde propilen glikol isimli bir kimyasal kullanmaktadır. Tehlikeli bir antifriz özelliği taşıyan bu maddenin amacı, ürünlerin katılaşmasını önlemektir.

33- McDonald’s ve diğer fast food zincirlerin yaygın olarak kullanılan başka bir katkı maddesi de, kalsiyum silikattır. Bu madde, tuğlaların, çatı kiremitlerinin ve çimentoların tıkanmasını önlemek için sıklıkla kullanılan beyaz bir tozdur.

34- Plastiklerin üretiminde çoğunlukla kullanılan ve kokusuz sentetik bir kimyasal olan azodikarbonamid de McDonald’s ekmeklerinde un ağartma maddesi olarak kullanılmaktadır.

35- McDonald’s’ın Hindistan’daki restoranları, bir kişinin inek eti satın alamayacağı tek yerdir. Bunun yerine, “Maharaja Mac” olarak adlandırılan Big Mac menüsü, kuzu eti içermektedir.

36- McDonald’s, 2012 yılında, hamburger etinde amonyum hidroksit (ayrıca gübre ve ev temizleyicilerinde de kullanılan) kullanmayı bıraktığını doğrulamıştır.

37- McDonald’s, medya reklamcılığına yılda 1 milyar dolardan fazla para harcamaktadır.

38- Bir kavanozda üç yıl kapatıldıktan sonra bile, McDonald’s kızartmasının bozulmadığı keşfedilmiştir.

39- ABD’nin Utah eyaletinde ikamet eden David Whipple adlı, 1999 yılında satın aldığı ceketin cebinde kâğıda sarılı bir McDonald’s hamburgerini unutmuştu. 14 yıl sonra hamburgeri bulduğunda ise, hamburger neredeyse hiç bozulmamıştı.
bozulmamış burger
40- McDonald’s, dünya üzerinde oyuncak dağıtımı yapan en büyük şirkettir. Her yıl dünya çapında 1.4 milyar adet oyuncak dağıtmaktadır. Ki bu sayıda da şirketi, Hasbro ve Mattel gibi dünya devi oyuncak üreticisi firmaların satışından daha fazladır.

41- 2008’de, 14 yaşında bir kız çocuğu McDonald’s hamburgerinin içinde 1 inç uzunluğa sahip metal bulmuştur. Ohio’da yapılan araştırma sonucunda metalin, bir veteriner iğnesi parçası olduğunu belirlenmiştir.
burgerin içinden çıkan metal
42- Max Ipinza isimli bir kişi, 2007 yılında McDonald’s hamburgerinin içinde çiğnenmiş sakız bulmuştur.

43- 2009 senesinde İsviçre’de yaşayan 7 yaşında ki bir çocuk patates kızartmasının içinde kondom bulmuştur. Bulunan kondomun sağlık riski oluşturup oluşturmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu olay gerçekleştiğinde ise, McDonald’s yorum yapmayı reddetmiştir.

44- McDonald’s, dünyanın 90’ıncı büyük ekonomisidir ve yılda sadece franchise mağazalarından 32 milyar dolar gelir elde etmektedir.

45- ABD’de her sekiz kişiden biri McDonald’s tarafından istihdam edilmiştir.

46- McDonald’s’ta çalışan ünlü insanlar arasında; Sharon Stone, Shania Twain, Jay Leno, Rachel McAdams ve Pink gibi dünyaca ünlü kişiler bulunmaktadır.
mc donaldsta çalışmış ünlüler
47- McDonald’sın marka değeri 85 milyar doların üzerindedir ve ilk sıraya sahiptir. Starbucks, 25 milyar $ ‘lık tahmini marka değeriyle ikinci sırada yer alan fast food zinciridir. (Metro 21 milyar dolar, KFC 12 milyar dolar, Pizza Hut 8 milyar dolar, ve Burger King ise 2.6 milyar dolar)

48- Almanya’da McDonald’s menüsünün bira ile satılabildiği yerler mümkündür.

49- McDonald’s’daki yumurtalar ve yumurta ile yapılan ürünler, sabun ve tıraş kreminde bulunan bir çözücü içermektedir.

50- McDonald’s logosunda bulunan zincirin sarı değil beyaz olduğu tek yer, Paristir.
mc donalds logosu

Bilmedikleriniz olabilir. Yazdıklarımızın dışında bulunan ve sizin bildiğiniz başka gerçekler varsa, yorumlarınızla bizlere bildirebilirsiniz. UstaGirişimci ile kalın…