Dünyanın En Tanınmış İlacı Olan ‘’Aspirin’’ Hakkında, Hiç Bilinmeyen 9 Gerçek!

0
3346
Aspirin, ateşi düşürmenin ve baş ağrısını gidermenin dışında birçok şeyi yapabilme kabiliyetine ve dünyanın en tanınmış  ilaçlarından biri olma özelliğine sahiptir. Ve unutulmamalıdır ki! Onun gücü sadece dolabınızda bulunmanın ötesine uzanmaktadır.

aspirin ilacının bilinmeyen yönleri

İşte siz değerli okuyucularımız için, Aspirinin bilinmeyen gerçekleri:

1- Aspirin kullanımının birden fazla yolu vardır. Biz Türkler ve Amerikalılar aspirin tabletlerini yutmaktadır. İngilizler suda çözümledikten sonra tüketirken, Fransızlar ise fitil olarak kullanmayı tercih etmektedir.

2- Eski Mısırlılar ağrılarını dindirmek için söğüt ağacı kabuğu kullanmışlardır. Çünkü söğüt ağacı kabuğu, aspirinin içindeki ham madde olan ‘’salisin’’ maddesi içermektedir.

3- Bir İngiliz papaz olan Edward Stone, söğüt ağacı kabuğunu çiğnedikten sonra kendinde bir canlılık hissetmiştir. Bunu kendi cemaatiyle paylaşmış ve bu sürecin içerisinde 50 adet romatizmal ateşi olan kişinin sıkıntısını çözmüştür. Stone, Londra Kraliyet Topluluğuna keşfini bildirdikten sonra ise, bu mucizevi keşif paketlenmek için yol almıştır ve Aspirin 1763’te Avrupa pazarına girmiştir.

İLGİLİ: Coco-Cola hakkında hiç bilinmeyen 25 gerçek

4- Yaklaşık yüzyıl sonra ise, Fransız bir kimyacı olan Charles Gerhardt, laboratuarda salisilin nasıl sentezleneceğine dair bir makale yayınlamıştır. Ancak o zamanlarda bu makaleye kimse dikkat etmemiştir.

5- 1897’de Alman bilim adamı Felix Hoffman, Gerhardt’ın makalesini izlemeye almış ve aspirini icat edebilmek için çalışmalara başlamıştır. Hoffman, 1899’da aspirini, Bayer firması sayesinde kitlesel olarak pazarlama başarısı elde etmiştir.

6- 1940’ların ortalarında aspirin, First Lady Eva Perón’un radyodaki söylemleri nedeniyle, Arjantin’de büyük bir pazar oluşturmuştur. Öyle ki, Arjantin dünyanın en büyük kişi başına düşen aspirin tüketicisi olmuştur.

7- Aspirin sadece ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılmak. Ayrıca ölü bir araç aküsünü de canlandırabilir. Sadece iki adet tableti aküye bıraktıktan sonra, salisilik asidin akünün sülfürik asidi ile birleşmesine izin verin. Akünün canlandığını göreceksiniz. Dikkat! Elinizde hiç tuz olmadığından emin olmalısınız. Çünkü Aspirin ve araba aküsü kombinasyonuna sodyum eklenmesi patlamaya neden olabilmektedir.

8- Aspirinin şişlik ve ağrıya neden olan yağ asitlerini azalttığını 1970’lere kadar kimse bilmemekteydi.

İLGİLİ: Mc-Donald’s hakkında hiç duymadığınız 50 gerçek

9- Aspirin kullanmak istemiyor musunuz? Meyve ve sebze tüketmeniz için harika bir sebep daha var. Çünkü vücut, bu gıdalardaki benzoik asidi sağlıklı bir doz miktarında aldığında, kendi aspirinini üretebilmektedir.

Bilgiyle Kalın…