Dünyanın En Zengin Adamı Hakkında, Hiç Bilinmeyen 12 Gerçek!

0
2811
jeff bezos kimdir

Bezos, dünyanın en zengin adamı olabilmek için çok uzun bir süredir rekabet içerisindeydi. Son zamanlar da, Amazon hisselerinde gerçekleşen büyük artış sayesinde, 2017’nin son aylarında Bill Gates’i geride bırakmayı başardı.
Ancak onu, sadece dünyanın en zengin adamı olarak tanımak yeterli değil diye düşünüyoruz. İşte sizlerin, Jeff Bezos hakkında daha fazla bilgi edinebilmesi adına, hakkında ki gerçekler:

dünyanın en zengin adamı
Jeff Bezos

1- Bezos, 2009 yapımı olan ve J.J Abrams’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bilim kurgu filmi, Star Terk hayranıdır.

2- Bezos, NASA’nın Apollo döneminden o kadar etkilenmiştir ki! Finansmanını sağlayarak, Apollo roketinin kalıntılarını toplamak için denizaltı seferine çıkmıştır.

3- Çocukken, arkadaşlarına ve öğretmenlerine uzay girişimcisi olacağını söylemiştir. 2000 yılında ise, bu hayalini gerçekleştirerek uzay turizm şirketi olan ‘’Blue Origin’’i kurmuştur.

4- Asla çalar saat kullanmamaktadır ve her zaman sekiz saat uyumaya eğilimlidir.

5- Karısı, Mackenzie’dir. Kendisine ait üç erkek çocuğu ve bir tanede Çin’den evlat edinmiş olduğu kızı vardır. Jeff Bezos’un kendiside evlatlık olarak yetiştirilmiştir. (üvey babası, Miquel Bezos’tur.)

6- Gençken, Mc Donald’s ta kızartma aşçısı olarak çalışmıştır.

7- Elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri okuduğu Princenton üniversitesine 2011 senesinde 15 milyon dolar bağışlayarak, ‘’nörolojik bozukluğa sahip hastalar’’ için büyük bir sağlık merkezi inşa ettirmiştir.

8- En sevdiği roman, Nobel edebiyat ödüllü yazar Kazuo Ishiguro’nun yazmış olduğu ‘’Günün Kalıntıları’’ isimli kitaptır.

9- Müşteri sorunlarına büyük önem vermektedir. jeff@amazon.com şikayetler için şahsi adresidir. Buraya gönderilen mailler, Bezos tarafından en donanımlı çalışana iletilir. Bu çalışan sorunu çözer çözmez, Bezos’a konunun çözüldüğüne dair bir özet sunar.

10- Çin’de, Plenty adı verilen dikey çiftçilik şirketine yatırım yapmıştır. Bu şirket ürünlerini LED ışıklar ile donatılmış, toprağa veya güneş ışığına ihtiyaç duymayan dikey ayaklı kulelerde yetiştirmektedir. (Plenty organik tarım şirketidir ve Çin’de 300 tane dikey çiftlik kurmak için yatırımlara başlamıştır.)

11- 2003 senesinde, Blue Origin roketlerini test etmek için Teksas’ta arazi arayışındayken helikopteri düşmüş ve yaralı olarak kazayı atlatmıştır. Ancak helikopter fobisi oluşmuş ve bunu da şu sözlerle açıklamıştır: ‘’ Mümkün olduğunca helikopterlerden uzak durun! Sabit bir kanada sahip uçak kadar güvenilir değiller.’’

12- 2013 senesinde ABD’nin en prestijli gazetelerinden biri olan Washington Post’u, 250 milyon dolara satın almıştır.

Not: 2018 Forbes verilerine göre Jeff Bezos, 112 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanıdır. Listenin ikinci sırasında, 90 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates bulunmaktadır. Üçüncü sırada bulunan kişi ise, 86.2 milyar dolarlık servetiyle Warren Buffett’tir.

Bilgiyle ve UstaGirişimci’yle Kalın…