Dünya’ya Mal Olacağını Düşündüğümüz, 4 Çevre Dostu Girişim!

0
1763
en farklı girişimcilik fikirleri

Modern dünyamız büyüdükçe, daha fazla kirlendiğini ve bu sebeplerden ötürüde yaşamın zorlaştığını hepimiz biliyoruz. Buna engel olmak adına yapılan çevreye duyarlı girişimcilik faaliyetleri, teknolojik etkinliğinde artmasıyla beraber son derece sevindirici bir hal aldı.
Geleceğimize daha temiz bir dünya bırakmak adına, hemen hemen her gün bu alanda biz insanlara yardımcı olacak yeni projeler geliştiriliyor. İşte siz değerli okuyucularımız için yaşama etki edeceğini düşündüğümüz 4 çevre dostu girişim:

1- Nevada Çölüne Yapılan, Güneş Enerjisi Santrali
nevada çölüne yapılan güneş enerjisi panelleri
Ivanpah olarakta bilinen ve dünyanın en büyük güneş enerjisi santrallerinden biri olan bu proje, 2.6 milyar dolarlık maliyete sahip. Ancak, Çöl gibi atıl bir alanı değerlendirmesi, 250 bine yakın eve emisyonsuz enerji vermesi, istihdama 2 bin kişilik katkı sağlaması ve dünyadaki karbon salınımını azaltması sebebiyle bu maliyete değer gibi duruyor.

2- Google’ın Gökyüzüne Gönderdiği Wifi Balonları
googlenin wifi balonları
Mart 2017’de yapılan istatistiksel araştırmanın sonucuna göre, dünya üzerinde 3.74 milyar insan internet kullanmakta. Dünya nüfusunun da 7.6 milyar olduğu düşünüldüğünde, günümüz şartlarında halen dünyanın yaklaşık %52’si internet kullanmamakta. Google ise bunu değiştirmek istiyor. Bunun için stratosfer etrafında bulunacak ve çok uzak bölgelerdeki insanlara dahi, radyo teknolojisi kullanılarak internet hizmeti götürebilecek balonları 2013 tarihinde tasarladı. Güneş panelleriyle güçlendirilmiş ve çevre çapının 40 kilometrelik alanına internet bağlantısı sağlayabileceği düşünülen bu balonlar özellikle doğal afetler, telekomünikasyon alt yapısınının bozulmasına sebebiyet verse dahi insanların sağlıklı iletişim kurmasına halen katkı sağladığı için harika ötesi bir proje.
Not: Balonlar, Peru’da gerçekleşen sellerin yanı sıra Sri Lanka, Brezilya, Endonezya ve Yeni Zelanda’da meydana gelen sel felaketi de dahil olmak üzere birçok afetin kurtarma çalışmalarında kullanıldı.

3- Güneş Enerjisi Kullanan Uçaklar
güneş enerjisi ile çalışan uçaklar
2011 senesinde ABD’nin Tarım Bakanlığından 31.9 milyar dolar hibe alınarak başlatılan proje, 2016 yılında Amerika üzerinde ilk uçuşunu gerçekleştirerek büyük başarıya imza attı. Üzerinde ki 11 bin güneş piliyle çalışan bu uçak, herhangi bir yakıt kullanmamasıyla dikkat çekiyor. Gelecekte hava yolu taşımacılığında büyük ses getirecek gibi duruyor.

4- Yenilebilir Enerjiyle Çalışan Tren Sistemleri
güneş enerjisi ile çalışan tren
Almanya’nın özellikle üstünde durduğu bu proje, nükleer enerjiden uzaklaşarak yenilenebilir enerjiye dönmeyi amaçlamaktadır. Kendileri zaten 2050 yılına kadar tamamen karbon içermeyen, hidrojen ve güneş enerjisi kullanmayı hedefliyorlar.
Not: California Yüksek Hızlı Raylı Otoritesi , trenlerinin yenilenebilir enerji kaynakları ile% 100 güç sağladığından emin olmak için çalışmaları sürdürüyorlar. Bunu, trenlerin normal elektrik şebekelerinde kullandıkları elektrikle, trenlerin kullanacağı yeterli miktardaki yenilenebilir enerjiyi dengeleyerek sağlamayı amaçlıyorlar. Amaçları, sera gazı emisyonu miktarını azaltmak ve daha temiz bir dünyada yaşamak.

UstaGirişimci ile kalın…