Evde Dahi Ağaç Yetiştirerek Para Kazanmak Mı? Evet Bu Mümkün. Bonsai Bitkileri İle Tanışın!

0
25989
tarımsal iş fikri, bonzai yetiştiriciliği

Bonsai ismini duyunca birçoğunuzun aklına farklı şeyler geldiğini biliyorum. Ancak durum hiçte sandığınız gibi değil. Bonsai bitkileri son zamanların trendi olan ve özellikle süsleme işlerinde kullanılan bir akım. Bonsai’nin gerçek anlamı; küçük ağaççıklar ve saksıdaki ağaçtır. Çin’de başlayan bu akım Japonya’ya sıçramış oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Bu yazımızda sizlerle minyatür bitkileri tanıyacağız ve nasıl yetiştirilir onları öğreneceğiz.
bonzai bitkileri
Bonsai bitkileri, evde ağaç yetiştirme fikriyle ortaya çıkmış bir tarımsal girişim faaliyetidir. İnsanlar büyük ağaçlara evlerinde bakamayacağı için bu ağaçların minyatürlerini yapmaya karar vermişler. El büyüklüğündeki bu ağaçlar zamanla kafe ve restoran gibi yerlerin süslemesinde kullanılmış, bununla birlikte birçok kullanım alanına ulaşmıştır. Bu bitkiler özel tekniklerle fidanın veyahut fidenin çok kısa sürede yaşlandırılmasıyla oluşturulmuştur. Yani kısaca, iki aylık fidan yüzyıllık ağaç görünümünde olmaktadır. Birçok ağaç bu yöntemle minyatürleştirilmiştir. Çiçek açan süs bitkisinden tutunda nar, portakal, limon, ardıç, muz veren ağaçlara kadar birçok tür bulunmaktadır.

ÖNERİ: Evde boncuk ve el işi ürünler yapabilmeniz için sayfayı ziyaret edebilirsiniz!! 
bonzai ağaçları
Gelelim bu bitkileri nasıl yetiştireceğimize:
evde minyatür ağaç yapmakminyatür ağaç
Öncelikle bu bitkinin tohumunu veya fidesini internette satış yapan sitelerden uygun fiyatlara temin edebilirsiniz. İlk defa bu işi yapacaklar için fide ile başlamanızı öneririz. Zamanla tecrübe kazanınca tohum ile üretim yapmaya başlayabilirsiniz. Bu bitkiler saksıda yetişir. Zira zamanla toprağını değiştirmeniz gerekecek.
minyatür lavantaminyatür ağaç
Genelde süs bitkisi olarak pazarlandığı için topraktan saksıya aktarmak zorlu bir süreç olacağı için saksıda yetiştirmeye başlamanız yararınıza olacaktır. Zaten çok küçük saksılarda ve çok az toprakla yaşamını sürdürebilirler. Bitki saksıya dikildikten sonra sürekli sulama yapmalısınız. Toprağın her bölümü her zaman tamamen kurumamalı ve nemli kalmalıdır. Tabi çok fazla su vermeniz durumunda da bitki çürüyecektir. Ne çok az, ne de çok fazla su vermeyin. Yukarda ifade ettiğimiz gibi toprağın sürekli nemli olması yeterlidir. 13 derecenin altındaki sıcaklık bitki için zararlıdır. Bahar mevsiminde budama yapmalısınız. 2-3 yılda bir de toprağı değiştirilmelidir. Toprak değiştirme işleminde hassas olmalısınız. Çünkü bitkimiz çok küçük ve çok hassas. Bitkiyi hava akımına maruz bırakmayın. Direk güneş ışığı kadar sürekli karanlıkta bitki için zararlıdır. Toprakla birlikte yaprakları da ıslatın. Biraz bekleyip kurulamalısınız. Damlacıklar uzun süre yaprak üzerinde kalırsa zarar verir. Çok sıcaktan koruyun. Örneğin evin mutfak kısmı bu bitkiler için ideal sıcaklıktadır. Dışarıdaki ağaçlar mevsimleri nasıl yaşıyor ve meyvelerini nasıl veriyorsa bu bitkiler de aynen öyledir. Sadece bu bitkiler daha küçüktür. Bunu bilerek bakımlarını yapın ve eğer bitki yapraklarını sonbahardan önce dökmüş ise toprak değişimi istiyor demektir. Her toprak değişiminde saksısını birazcık büyütün.
minyatür mandalina
Usta girişimciler olarak gelelim asıl meselemize bu bitkiler bize ne kazandırır? Böylesine meşakkatli bir uğraşın sonu maddi olarak elbette tatmin edicidir. Bu bitkiler şuan piyasada 100 TL’ den başlayarak 1000 TL’ye varan fiyatlara kadar satılmaktadır. Bitkinizin türü büyüklüğü meyve verip vermemesi gibi durumlar da fiyatı etkilemektedir. Fidelikten kurtulup biraz olgunlaşmış bitkiler alt sınır fiyatlardan alıcı bulmaktadır. Sonrası ise sizin başarınıza, çeşitliliğinize ve pazarlama gücünüze kalmış. Başka bir UstaGirişimci fikrinde buluşmak üzere..

BİR KADIN GİRİŞİMCİMİZE DESTEK OLMAK İÇİN SAYFAYI BEĞENEBİLİRSİNİZ