Geleceğin Güneş Panelleri, Yağmur Damlalarından Enerji Üretebilecek!

0
1873

Bilim insanları, yağmur damlalarından enerji üretebilen güneş paneli geliştirebildiler.

yenilenebilir enerji

Güneş panelleri, her geçen gün daha gelişmiş ve verimli hale gelmektedir. Ancak paneller, havanın güneşli olmadığı zamanlarda önemini kaybetmektedir. Bilim adamlarının üzerinde çalıştığı yeni bir araştırma sayesinde, hem güneş ışığından hem de yağmur damlalarından enerji üretebilecek paneller ortaya çıkacak. Bu sayede güneş enerjisi üretiminde atıl zaman olarak değerlendirilen yağmurlu günlerde enerji üretiminin devamlılığı sağlanacaktır.

ACS Nano’da yayınlanan bir araştırma yazısında, konuyla alakalı olarak “Çalışmalarımız, çeşitli hava koşullarında enerji üretebilmek için yeni bir konsept ortaya koymaktadır’’ dendi. Çalışmanın kilit bölümlerini Triboelektrik ve Nanogenerator (TENG) oluşturmaktadır.
yağmurdan enerji üretmek
TENG, birbirine sürtünen iki malzemeden elektrik yükü oluşturan bir cihazdır. Statik elektriğin oluşumunu sağlayan elektronların kaymasıyla ilgilidir.
TENG’ler, yollara yapışan otomobil lastikleri veya birbirine yapışan giysi gibi çeşitli şeylerden güç çekebilirler. Bu durumdan esinlenen bilim adamları, bir güneş panelinin üstüne düşen yağmur damlalarının birbirine sürtünmesinden yola böyle bir keşifte bulunmuşlardır. Çin’in Soochow Üniversitesi’de yapılan bu araştırmanın sonuçları, yağmurlu havalarda da çalışabilen bir güneş enerjisi paneli ortaya çıkarmıştır.
yağmur damlası ve enerji
TENG’leri kullanmak yeni bir fikir değildir. Amaçları, çok karmaşık ve ağır olmayacak bir sistem geliştirmek olmuştur. TENG’i yapabilmek için, bir güneş hücresinin (fotovoltaik hücre) üstünde iki polimer tabakası kullanılmıştır.

Yağmur damlaları düştükten sonra katmanlar birbirine temas ederek, iki cihaz arasında enerji ortaya çıkmaktadır. Ancak, fazladan katman olmadan yağmur damlalarının verimli bir hıza ulaşması mümkün değildir. Bu durum ise, istenilen elektrik miktarına ulaşılamadığını ifade etmektedir. Yinede bu kavramın kanıtlanmış olması harika bir adımdır ve yağmur yağışı sırasında bile az miktarda elektrik toplamak mümkün hale gelmiştir. Ayrıyeten bu keşif, yenilenebilir enerjinin potansiyelini daha da artıracaktır. Bilim adamları ise, bu fikir üzerinde uzun zamandır çalışmakta ve çalışmaya devam etmektedir.

Bilgiyle ve UstaGirişimci’yle Kalın…