Girişimcileri Karakterize Eden 4 Temel Özellik İle Girişimciliğe Ne Kadar Yakın Olduğunuzu Test Edin!

0
2433
girişimcilik testi

Kişilerin usta birer girişimci olabilmek için doğru özelliklerle doğması gerektiği, yaygın bir yanlış anlamadır. Girişkenlik ve kendine güven insanlara girişimcilik yolunda yardım ederken, diğer özellikler yaşam boyunca kazanılabilir ve öğrenilebilir.
girişimcilik öğrenilebilir mi
Bir girişimci olmak için doğru kişiliğe sahip olup olmadığınızı anlamak, şu andaki düşüncenize bağlıdır: Örneğin, şu anda mevcut konumunuzdan vazgeçmek için yeterince motive olmuş musunuz? Bir işi ortaya çıkarmak için doğru yeteneklere ve bağlantılara sahip misiniz? Fikriniz, yatırım yapmak için yeterince iyi mi?

Bu soruların cevabı, düşüncelerinize bağlı olarak zaman, mekan, mevcut deneyimleriniz ve iş ortaklarınıza göre değişebilir. Şimdi, aşağıda sizler için sıraladığımız 4 özelliğe sahip olup olmadığınızı kendinize sorun ve usta bir girişimci olabilmeye ne kadar yakın olduğunuzu belirleyin:

1. Vizyon
girişimcilikte vizyonun önemi nedir
Sunduğunuz fikirle potansiyel müşterilerinize değerli bir şey mi getiriyorsunuz? Fikriniz rakiplerinizinkinden daha iyi ve / veya henüz çözülmemiş bir sorunu çözüyor mu?
Vizyon, sezgilerin ve pratik deneyimlerin bir arada olduğu bir kavramdır. İyi bir fikir bulmalısınız ve nasıl uygulanacağınızı bilmelisiniz.

Steve Jobs’ın, grafik kullanıcı ara yüzü ile bilgisayarların yeni bir kullanımını öngörme yeteneği sahip olduğu deneyimlerinden ortaya çıkmışken, endüstri ve müşteri tabanı hakkında bilgisi olmadan bunları piyasaya sürme isteği ise, sezgisel düşüncesinin sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Vizyonun bam başka bir yönü ise, ihtiyacınız olan kaynakları ve sermayeyi belirleyebilmekken, tüm bunları geri kazanmak için ne kadar zaman harcayacağınızı da tahmin edebilmektir. Bir iş planı çizebilmeniz, soyut fikrinizi somut rakamlara dönüştürmenizi gerektirmektedir. Bunu yapabilmek, fikrinizi bir gerçeklik haline getirecek yolları bulabilmenize yardımcı olacaktır.

2. Tutku
tutku sahibi olmak
Kalbiniz yeni bir iş fikrinde mi? Yoksa şu anki işinizden çıkmanın yahut mevcut işinizi geliştirmenin bir yolunu mu arıyorsunuz?

Yapılan bazı araştırmalara göre daha iyi ücret almak veya daha az çalışmayı istemek, bir girişim faaliyetinde bulunabilmek için yetersiz sebeplerdir. Bu gibi istekler iyi birer motivasyon kaynağı olmadığı için değil, aynı zamanda zorluklara göğüs gerebilmek için yeterli tutkuya sahip olunmadığını için yetersiz kalmaktadır.

Not: Girişimciler kurulumlarının özellikle 1. ila 2. senesinde, sabit maaşlı çalışanlardan çok daha fazla çalışma eğilimindedirler.

Girişimcilerin fikirlerine gerçekten inanmaları gerekmektedir. Ürün veya hizmetiniz aracılığıyla yaşamınızı iyileştirme düşüncesiyle motive olursanız, engellere karşı daha fazla dirence sahip olursunuz.

3. Azim
azimli olmak
Hatalar üzerinde durmaya mı meyillisiniz yoksa kendinizi geri çekmeye ve onlardan ders çıkartıp bir şeyler öğrenmeye mi?

Eğer ikinci tanım sizi karakterize etme eğilimindeyse, işleriniz planlandığı gibi gitmediğinde ringe havlu atmanız daha az olasıdır. Projenizin beklemediğiniz bir şekilde reddedilmiş olmasına, büyük bir sözleşmeyi kaybettiğinize veya mevcut bir çalışanınızın son dakikada sizi ortada bıraktığına şahit olabilirsiniz. Bunları öğrenme deneyimleri olarak kabul ederseniz, her bir aksaklıktan daha güçlü bir girişimci olarak sıyrılacaksınız.

Azmin başka bir yönü ise, aldığınız kişisel desteğin seviyesini belirlemesidir. Girişimciler genellikle, çalıştıkları süreyi ve özellikle ilk yıl içinde yaşayacakları iniş/çıkış serilerini küçümsemektedirler. Bir eşiniz, uzun süreli bir ortağınız veya danışman niteliğinde gördüğünüz sağlam bir dostunuz varsa, bu yolda size destek olmaya hazır olup olmadıklarını sorun.

4. Uyum
uyum sağlamak
Ürününüz veya hizmetiniz hakkında aktif olarak geribildirim alıyor musunuz? Yoksa bir şeyler duymaktan hoşlanmıyor musunuz?

Usta girişimcilerin kendilerine güdümlü olmaları ve çoğu insandan daha fazla kendilerine inanmaları gerekse de, değişimlere de bir hayli açık olması gerekmektedir.

Girişimcilerin, başlangıçtaki planlarından sıyrılarak ilerleyen zamanlarda yeni bir yaklaşım benimsemeleri alışılmadık bir şey değildir. Bazıları, faaliyete başladıkları sektörden tamamen farklı olan endüstrilere de kaymaktadır. Öte yandan, asla ilk fikrinden sapmayanlarda vardır. Her iki durumda da aktif olarak eleştiriler peşinde koşmak bu uğurda sizlere yardımcı olabilir. Bu koşu; ya yeni fikirler üretmenize, ya da bu eleştirilere yanıt verdiğinizde mevcut platformunuzu güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

Sonuç
Kısaca, özellikle üzerinde durduğumuz bu dört özellik bir girişimci olmak için nelere sahip olup olmadığınızı göstermektedir. Özelliklerin sizi tarif ettiğini hissetmiyorsanız, korkmayın. Şu anda bir işe başlamak için iyi bir fikre sahip olmasanız da, bu zamanla değişebilir. Deneyim kazandıkça ve iş fikriniz parladıkça, bu soruları farklı şekillerde de yanıtlayabilirsiniz.

UstaGirişimci ile kalın…