Girişimcilerin Başarı İçin, Başarısızlığı Planlamasının 4 Nedeni!

0
1368
başarısızlık

Gerçek şu ki; yeni girişimcilerin %90’ı başarısız olurken, başarısızlığın da planlarınızın içinde olması gerektiğini vurgulamak zorundayız. Peki, neden başarısızlığı planlamalısınız? İşte nedenleri:
Başarısızlığı planlamak;

1- Sizi Paronoyak Olmaktan Kurtarır
paranoyak
Başarısızlığa hazır olmak ile başarısız olacağınızı düşünmek arasında neredeyse bir uçurum fark vardır. Düşünmek, cesaretinizi kırar ve büyümenizi yavaşlatır. Hazır olmak ise, korkunuzu azaltır ve ilerlemenizi sağlar.

2- Objektif Olmanızı Sağlar
objektif olmak
Başarısızlıklara karşı kurguladığınız her senaryo sizi, işletmenize daha bağlı olmaya iter. Olumsuz olasılıkları değerlendirmeniz, ki bunu değerlendirmek ne kadar zor olursa olsun sizleri daha analitik ve objektif olmaya yönlendirir.

3- Hedefinize Daha Sağlam Ulaşmanızı Sağlar
hedefe kolay ulaşmak
Sonuçta bir girişim faaliyetinde bulunuyorsunuz ya da bulunacaksınız. Herhangi bir noktaya ilerlediğinizde girişim faaliyetinizin hatalarla dolu olmasını istemiyorsanız, başarısızlığın planını yapmak hatalar üzerinde hareket etmenizi engelleyecektir. Bunları düzeltmeye çalışmak için harcayacağınız zamanını da, işinizi geliştirmeye ayırmanın daha mantıklı olduğunu söylememize gerek yok. Hırsınızı hata düzeltmeye değil, büyümeye harcayın.

4- Büyümenizi Kolaylaştırır
girişimci nasıl dayanıklı olur
Taşları temele ne kadar sağlam oturtursanız, o kadar dayanıklı bir inşaya sahip olursunuz. Eğer hazırlıksız bir temelin üzerinde ilerlerseniz, yani başarısızlık ihtimaline hazır değilseniz, başarısızlığın sert yüzüyle karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Büyümenizi, sağlam temeller üzerinde oluşturmak istiyorsanız bu küçük ayrıntıya dikkat etmenizde fayda var.

UstaGirişimci ailesi olarak teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam edin.